Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoska firma wyremontuje gmach „siódemki”. Na czas prac liceum zostanie przeniesione

Dodano: 19.07.2023 | 14:10

Na zdjęciu: W przyszłym roku gmach VII LO będzie nie do poznania.

Fot. Nikodem Mulczyński

50-letni budynek VII Liceum Ogólnokształcącego na osiedlu Leśnym zostanie kompleksowo odnowiony i zyska instalację fotowoltaiczną. Ratusz podpisał umowę z firmą Ebud-Przemysłówka, która wykona prace warte ponad 11 milionów złotych.

W maju ratusz ogłosił przetarg na kompleksową termomodernizację obiektu „siódemki” przy ulicy 11 Listopada. Inwestycja jest współfinansowana z tzw. funduszy norweskich – miastu udało się z nich pozyskać ponad cztery miliony złotych.

Jak informowaliśmy na początku czerwca, w postępowaniu wzięło udział osiem podmiotów – wszystkie zaproponowały ceny wyższe niż zakładany przez ratusz budżet, określony na 7,5 miliona złotych. Najniższe kwoty przedstawiły spółki NEL-BUD (9,95 miliona) i bydgoska Ebud-Przemysłówka (11,8 miliona). Pozostałe propozycje sięgały 13, a nawet ponad 17 milionów złotych. Potem ratusz poprosił o przesłanie ofert dodatkowych – Ebud zszedł z ceny do 11,7 miliona; większe obniżki przedstawiły firmy Kontbud i PUBR, ale i tak za najlepszą (po odrzuceniu propozycji Nel-Budu) uznano propozycję Ebud-Przemysłówki.

To jest inwestycja na miarę naszych czasów – mówił podczas środowej (19.07) konferencji prasowej przed gmachem szkoły zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Jak wyjaśniał, miasto Bydgoszcz realizuje sporo zadań, które przynoszą oszczędność energii; w przypadku „siódemki” może być to oszczędność nawet o 80% w stosunku do stanu obecnego. – W ostatnich latach ociepliliśmy 52 budynki edukacyjne, ale pozostało nam jeszcze 59 obiektów do termomodernizacji – wyliczał zastępca prezydenta.

Sztybel podkreślił, że miasto pozyskało niedawno dofinansowanie w kwocie ośmiu milionów złotych na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac w kolejnych kilkunastu budynkach. – Od jesieni w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego rozpoczynamy procedurę przebudowy następnych szkół. W pierwszej kolejności odnowimy cztery budynki – zaznaczył.

Zakres prac w budynku „siódemki” jest spory – obejmuje on m.in. wymianę dachu w hali sportowej, wymianę okien i drzwi, rozbiórkę ścian z pustaków szklanych i wykonanie w ich miejscu fasad szklanych, modernizację wszelkich instalacji oraz oczywiście wykonanie docieplenia i montaż instalacji fotowoltaicznej. Uporządkowany zostanie także teren wokół siedziby liceum. Na czas przebudowy VII LO będzie musiało przeorganizować swoją prace.

W tej chwili przenosimy się do niewykorzystywanego budynku po gimnazjum nr 24 przy Kościuszki 37A. Unikniemy trudności, które występowały podczas realizacji tego typu zadań. Przed nami rzeczywiście bardzo trudny czas; do końca lipca musimy opuścić budynek. Z końcem kwietnia chcemy natomiast wrócić do zupełnie odmienionego budynku przy 11 Listopada 4 – mówił dyrektor liceum Janusz Kitajgrodzki. Prace remontowe mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu, a zakończyć przed majowymi maturami.

ZOBACZ KONIECZNIE: Jubileusz 50-lecia VII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments