Bydgoszcz
-2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H -2 • L -2
2C
Sr
3C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjeRewitalizacja tężni w Ciechocinku. Jak postępują prace? [ZDJĘCIA]
30.04.2020 Remont teżni w Ciechocinku - fot. Szymon Zdziebło /
14.06.2020 | 17:12

Rewitalizacja tężni w Ciechocinku. Jak postępują prace? [ZDJĘCIA]

Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec przyszłego roku.

Na zdjęciu: Ruszyły prace związane z rewitalizacją tężni w Ciechocinku.

Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl

Trwają prace związane z rewitalizacją najbardziej rozpoznawalnych, zabytkowych obiektów Ciechocinka – tężni. Jako pierwsza modernizowana jest najmłodsza z nich, która liczy blisko 170 lat.

– Spacerowicze, którzy znajdą się w ich pobliżu zyskają niepowtarzalną okazję by zobaczyć, jak wygląda drewniana konstrukcja tężni, która wcześniej znajdowała się pod tarniną – mówi rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska.

Prace rozpoczęły się najpierw przy najmłodszej tężni zlokalizowanej jako ostatniej w kompleksie, a równolegle prowadzony jest remont budynku przepompowni solanki. – Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem – dodaje Krzemińska. Przy najmłodszej tężni nr 3 prowadzone są obecnie zaawansowane prace. Usunięto już tarninę, która ze względu na zły stan wymaga wymiany w całości. – Równocześnie trwają oczyszczanie i naprawa zbiorników solankowych oraz remont przepompowni, a już wkrótce ruszy konserwacja uszkodzonych części konstrukcyjnych – informuje rzecznik urzędu marszałkowskiego. Jak słyszymy, modernizacja drugiej tężni (nr 1) rozpocznie się tuż po zakończeniu sezonu letniego.

Rewitalizacja dotyczy dwóch najbardziej zniszczonych ciechocińskich tężni – tej zlokalizowanej tuż przy wejściu na teren obiektów, oznaczanej numerem 1, oraz tężni z nią sąsiadującej, oznaczanej numerem 3. – Inwestycja obejmuje odtworzenie uszkodzonych elementów konstrukcyjnych tych obiektów, w tym wymianę drewnianych pali, oraz naprawę fundamentów. Wyremontowane zostaną pomosty górne i dolne oraz zbiorniki solankowe – wylicza Beata Krzemińska. Konstrukcje pokryje nowa tarnina sprowadzana z Bieszczad i Ukrainy. Renowację przejdzie zabytkowy wiatrak znajdujący się na tężni nr 3 (obecnie nieczynny, przed laty służący do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru). Obiekty będą dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków. Teren wokół nich zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki.

Gruntowny remont dotyczy także budynku przepompowni solanki. Wykonawcy położą nowy dach i odnowią elewację. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne odporne na działanie solanki. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont pomp solankowych.

Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści