Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 15 • L 10
18C
Pon
21C
Wt
22C
Sr
15C
Czw
16C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRewolucja w komunikacji? Bydgoska firma zbuduje lokomotywę częściowo autonomiczną
dwunapędowa autonomiczna lokomotywa_ pesa bydgoszcz - wizualizacja
23.09.2018 | 13:29

Rewolucja w komunikacji? Bydgoska firma zbuduje lokomotywę częściowo autonomiczną

Umowę na budowę kolei podpisano podczas targów Innotrans w Berlinie.

Na zdjęciu:

Fot. Pesa Bydgoszcz / wizualizacja

Bydgoska Pesa ma zbudować dwunapędową, częściowo autonomiczną lokomotywę.

Jak informuje Rynek Kolejowy, umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele firmy oraz PKP Cargo podczas targów InnoTrans 2018, które odbyły się w Berlinie. Wcześniej, bo w maju zawarto list intencyjny w sprawie powstania takiej lokomotywy.

Producent zaprezentował najważniejsze założenia nowego projektu. Czteroosiowa lokomotywa z platformy Gama ma, korzystając z napędu elektrycznego, mieć moc 2,8 MW i osiągać prędkość 110 km/h w ruchu towarowym (160 km/h w ewentualnym ruchu pasażerskim), a korzystając z napędu spalinowego ma mieć moc 2 MW i prędkość maksymalną 100 km/h (120 km/h w ruchu pasażerskim). Długość lokomotywy to 19,8 metra, masa całkowita 85 ton, a zbiornik paliwa ma mieć pojemność do 2 tys. litrów. Według założeń lokomotywa poprowadzi skład od momentu sformowania do odstawienia na tory bocznicowe, co pozwoli zaoszczędzić środki trakcyjne, eliminując konieczność wykorzystania lokomotywy manewrowej.

– Lokomotywy autonomiczne to przyszłość kolejnictwa – mówi prezes Pesy. Krzysztof Sędzikowski zwraca uwagę, że po drogach już się poruszają pierwsze auta bez kierowców, a zaplanowany na cztery lata projekt nie oznacza odejścia Pesy od strategii zwiększenia powtarzalności produkcji.


Powiązane treści