Rewolucyjny plan na plac Wolności. Gdzie znajdą się pawilony z kwiatami? [WIZUALIZACJE]
Dodano: 08.12.2020 | 16:33Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla placu Wolności ma umożliwić odtworzenie jego historycznego kształtu.
Fot. Szymon Fiałkowski
Utrzymanie handlu kwiatami, ale w nowych pawilonach, likwidacja parkingu wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz postoju taksówek przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego i wreszcie – więcej zieleni – to kluczowe założenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla placu Wolności przygotowanego przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Choć – jak mówi sama dyrektor Anna Rembowicz-Dziekciowska – nie jest on projektem budowlanym i nie przesądza o natychmiastowych zmianach, to ma dać ważny impuls do poprawy estetyki tego miejsca.
Emocje związane z naruszeniem status quo na placu Wolności miały swoje źródło właśnie w przyszłości kwiaciarni zlokalizowanych w jego zachodniej części. A stała ona pod znakiem zapytania z powodu planowanego powstania podziemnego zbiornika na deszczówkę. To część wielomilionowego, choć powstającego w bólach, projektu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Na czas budowy zbiornika konieczna byłaby likwidacja pawilonów z kwiatami. Tyle że obowiązujący nadal plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwiał ich odtworzenie. Wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński na zmianę tych zapisów przystał dopiero po kilku miesiącach i pod naporem społecznym.
W MPU od kilkunastu miesięcy trwały więc prace nad przygotowaniem fundamentów pod duże zmiany na placu Wolności. Ich efekt zaprezentowała we wtorek dyrektor pracowni Anna Rembowicz-Dziekciowska. I zgodnie z zapowiedziami – kwiaciarki na placu pozostaną, ale na pewno w znacznie bardziej estetycznych pawilonach. Rada ds. estetyki miasta zarekomendowała te zaprojektowane przez Sylwię Zarembę, studentkę UTP (wizualizacje znajdują się pod artykułem). Gdzie dokładnie staną nowe pawilony – jeszcze nie wiadomo. Plan dopuszcza bowiem ich umieszczenie w północno-zachodnim narożniku pl. Wolności (w sąsiedztwie restauracji Manekin), w miejscu, gdzie obecnie stoi pomnik Wolności lub na terenie dzisiejszego postoju taksówek.
Wszystkie te trzy furtki mają związek z innymi kluczowymi zapisami planu. Ma on przede wszystkim umożliwić odtworzenie historycznych ciągów pieszych i osi widokowych placu. Najważniejsza ma być kontynuacja chodnika na ulicy Gdańskiej bez konieczności skręcania w stronę kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Aby takie rozwiązanie było możliwe, konieczna będzie likwidacja parkingu na zapleczu obecnych pawilonów kwiaciarek. – Burzy on odbiór ulicy Gdańskiej jako kluczowej ulicy miasta. I to zarówno od strony północnej, jak i południowej – podkreśla dyrektor Rembowicz-Dziekciowska. Przesunięcie kwiaciarni otworzy z kolei widok na fragment ul. Gdańskiej z perspektywy ulicy Piotra Skargi.
Plan zakłada również likwidację wspomnianego postoju taxi, który znajduje się na przedpolu budynku I LO. W zapisach przygotowanych przez MPU znajduje się nacisk na zagospodarowanie tej przestrzeni zielenią (oraz – w jednym z wariantów – umieszczenie tam także pawilonów z kwiatami). Kolejny kluczowy element to możliwość przeniesienia bądź nawet zmiany pomnika. Dzisiejszy pomnik powstał w 1945 roku i był wówczas wyrazem wdzięczności dla żołnierzy Armii Czerwonej. W 1991 roku przemianowano go na pomnik Wolności, a w połowie lat 90. umieszczono na nim płaskorzeźby Aleksandra Dętkosia. Otwarta pozostaje dyskusja, czy jest on dostatecznie reprezentacyjny jak na miejsce, w którym się znajduje. Warto pamiętać, że do 1919 roku na placu Wolności (choć bliżej ulicy Gdańskiej) znajdował się pomnik konny Wilhelma I.
Plac Wolności to część funkcjonującego już w XVII wieku ogrodu klasztornego klarysek (podobnie jak dzisiejszy park Kazimierza Wielkiego). Swoje oblicze zaczął zmieniać w XIX wieku, gdy wytyczono na tym terenie mały plac miejski, a w latach 70. tamtego stulecia wzniesiono kościół oraz gmach I LO (de facto obecnie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1). Na początku XX wieku pojawiła się tam z kolei fontanna Potop (zdemontowana w czasie okupacji niemieckiej, zrekonstruowana w 2014 roku).
Decyzję o przyjęciu nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla placu Wolności podejmą w przyszłym tygodniu bydgoscy radni.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022
Tak mają wyglądać nowe pawilony?
Ciekawe jak się je zamyka? Bardzo praktyczne w okresie jesienno-zimowym 🙂
Dawniej projektanci stawiali na funkcjonalność, teraz na efekt „wow”.
Proponuję, aby w nagrodę autorce pozwolić sprzedawać w styczniu kwiatki w tym miejscu.