Roboty na Grunwaldzkiej zakończone. Kosztowały kilkanaście milionów więcej, niż planowano
Dodano: 16.06.2020 | 12:18Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl
Na zdjęciu: Za kilka tygodni rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej zostanie oficjalnie zakończona. Budimex zgłosił inwestycję do odbiorów technicznych.
Fot. ZDMiKP / mat. prasowe
Wykonawca rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej – firma Budimex zakończyła prace budowlane i zgłosiła gotowość do rozpoczęcia odbiorów technicznych – poinformował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Odbiory oficjalnie zakończą trwającą od 2,5 roku inwestycję. Przypomnijmy, że w ramach modernizacji ulicy Grunwaldzkiej od ronda Maczka do granic Bydgoszczy przy węźle budowanej drogi S5 powstały dwa pasy ruchu w obu kierunkach (są przejezdne już od drugiej połowy marca). W stronę centrum na odcinku blisko trzech kilometrów – od skrzyżowania z ul. Kolbego – powstał również buspas. – Dzięki temu w godzinach szczytu nie będą tworzyły się korki, a autobusy będą mogły poruszać się przeznaczonym specjalnie dla nich pasem – przekonuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.
Zobacz również:
Kiedy przebudowa ulicy Nakielskiej? Rada osiedla przypomina prezydentowi obietnice
W ramach robót budowlanych powstało również blisko pięć kilometrów dróg rowerowych. Pojawiły się nowe zjazdy na posesje, przeorganizowano ruch lokalny na przyległych ulicach. Powstały także nowe sygnalizacje świetlne – choćby na odcinku leśnym u zbiegu z ulicą Przejście. Dokonano także nowych nasadzeń drzew i krzewów. Drogowcy tłumaczą, że łącznie jest ich ponad dziesięć tysięcy.
Prace, które zainaugurowano pod koniec 2017 roku, prowadzone były w trzech etapach. Objęły one odpowiednio: wspomniany odcinek leśny, czyli pomiędzy skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej z Kolbego oraz Filtrową, odcinek od Filtrowej w kierunku Węzła Zachodniego oraz od Kolbego w kierunku węzła w Pawłówku. Część prac opóźniła się z uwagi na spory przy wywłaszczeniu niektórych nieruchomości.
Końcowy koszt robót wynosi około 90 milionów złotych. To o kilkanaście milionów więcej niż wynikało z podpisanej jesienią 2017 roku umowy z Budimexem. Opiewa ona bowiem na 76 mln zł brutto. Większość tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych. Skąd wzrost ceny? – Dodatkowe koszty wynikają z zawartych aneksów. W większości dotyczą one robót dodatkowych, które wykonano w obrębie inwestycji, ale nie były one ujęte w ramach przetargu – tłumaczy Tomasz Okoński.
Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej to największa – obok prac przy ul. Kujawskiej – inwestycja infrastrukturalna prowadzona obecnie na terenie Bydgoszczy.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022