Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Kiedy przebudowa Nakielskiej? Rada osiedla pyta o to Bruskiego i przypomina jego obietnice

Dodano: 12.06.2020 | 10:34

Na zdjęciu: Zniszczone chodniki - bądź ich brak, wielkie kałuże i dziurawa nawierzchnia - tak w XXI wieku wygląda jedna z głównych ulic Bydgoszczy.

Fot. Nakielska do przebudowy

W budżecie miasta na 2020 rok nie uwzględniono środków na rozpoczęcie przebudowy ulicy Nakielskiej. W obliczu kryzysu gospodarczego i spadku wpływów do miejskiej kasy można się spodziewać, że ratusz nie wpisze jej do swoich planów także w kolejnym roku. Rada Osiedla Miedzyń-Prądy przypomina jednak urzędnikom – na czele z prezydentem Rafałem Bruskim – o obietnicach dotyczących remontu głównej arterii przechodzącej przez osiedla. I oczekuje konkretnych deklaracji, kiedy na zakorkowanej drodze w kierunku Nakła wbita zostanie pierwsza łopata.

Plan modernizacji najważniejszej ulicy na Miedzyniu na początek zakłada prace na odcinku od Nasypowej do Łochowskiej. Zaakceptowana koncepcja przebudowy zakłada poszerzenie jezdni do czterech pasów ruchu, jednak pasy wewnętrzne będą pełnić funkcję buspasów i lewoskrętów. W celu ułatwienia wejścia do autobusów, projektanci przewidzieli budowę przystanków wiedeńskich – czyli wyniesienia zewnętrznych pasów jezdni. W 2018 roku koszt inwestycji wyceniono na blisko 46 milionów złotych. Środki na ten cel mają pochodzić wyłącznie z środków własnych miasta.

Zarówno prezydent Rafał Bruski, jak i jego zastępca odpowiedzialny za drogi Mirosław Kozłowicz deklarowali, że remont Nakielskiej rozpocznie się po zakończeniu rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej. – Rozbudowa ulicy Nakielskiej jest zadaniem pewnym. Prace będą mogły rozpocząć się po zakończeniu rozbudowy ul. Grunwaldzkiej. Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe w 2020 roku. Przebudowę odcinka od Nasypowej do Lisiej planujemy zakończyć możliwie jak najszybciej. Zakładam, że przetarg na prace w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zostanie zlecony w przyszłym roku – poinformował pod koniec 2018 roku Bruski, odpowiadając na pytania rady osiedla Miedzyń-Prądy. – Realizację tego projektu rozpoczniemy w 2020 roku, tuż po zakończeniu przebudowy ulicy Grunwaldzkiej – mówił za to wiosną 2018 roku wiceprezydent Kozłowicz.

Kiedy przebudowa Nakielskiej? Rada osiedla pyta o to Bruskiego i przypomina jego obietnice

Zobacz również:

Ruszyła bydgoska aplikacja do zgłaszania usterek

Dziś już wiemy, że ówczesne deklaracje władz nie znalazły pokrycia w rzeczywistości. W budżecie miasta na 2020 rok nie uwzględniono środków na rozpoczęcie prac – ratusz wielokrotnie wyjaśniał, że jest to skutek pozbawienia miejskiej kasy 100 milionów złotych ze względu na obniżenie przez rząd podatku PIT (bądź jego wyzerowaniem, jak w przypadku osób do 26 roku życia) oraz zmian w szkolnictwie. Jedyną wzmianką dotyczącą inwestycji w tegorocznym budżecie jest „dokumentacja przebudowy ul. Nakielskiej”, zapisana w pozycji wydatków na projekty i koncepcje przyszłych inwestycji – łączna kwota na ten cel to 4 miliony złotych.

Usunięcie przebudowy Nakielskiej z planu budżetowego na ten rok podaje w wątpliwość to, czy inwestycje uda się zacząć w 2021 roku. Na listopadowej sesji miasta zapytał o to debiutujący wówczas w roli radnego Wojciech Bulanda. Do jego wniosku odniósł się Mirosław Kozłowicz. W odpowiedzi podkreślił, że plany przebudowy Nakielskiej początkowo obejmowały odcinek od Lisiej do Nasypowej, ale rozszerzono je o odcinek od Nasypowej do Wrocławskiej. Warto tu jednak dodać, że zgodnie z opublikowanym planem konsultacji społecznych na 2020 rok, w II kwartale planowane było badanie opinii dotyczące koncepcji drugiego etapu przebudowy Nakielskiej, obejmującego – według komunikatu ratusza – odcinek od ronda Grunwaldzkiego do Nasypowej. Przypomnijmy, że o poszerzenie zakresu modernizacji drogi w kierunku Nakła apelowali bydgoscy społecznicy.

– Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie faktyczny termin rozpoczęcia prac na ulicy Nakielskiej. Realizacja inwestycji w roku 2021 uzależniona jest od środków w budżecie miasta – napisał Kozłowicz w odpowiedzi na interpelacje Bulandy, dodając, że przebudowa wymaga sporych środków finansowych, a miasto jako priorytetowe uznaje inwestycje, na które można uzyskać dofinansowanie unijne. Ta deklaracja była jednak złożona w styczniu, jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa. Jej skutki będą mocno widoczne w przyszłorocznym budżecie.

W zeszłym miesiącu wpływy z tytułu podatku PIT były niższe o 22 miliony złotych, a wpływy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej spadły o 4 miliony złotych. Szacuję, że łącznie stracimy 100-150 milionów złotych – oceniał niedawno skarbnik miasta Piotr Tomaszewski. Skarbnik dodał też, że priorytet w realizacji będą miały zadania niezbędne oraz takie, które mają dofinansowanie z Unii Europejskiej – a takim nie jest modernizacja Nakielskiej.

Mieszkańcy Miedzynia i Prądów chcą jednak wiedzieć, czy w obliczu kryzysu gospodarczego miasto zacznie przebudowę głównej drogi przecinającej osiedle. Na początku czerwca Rada Osiedla Miedzyń-Prądy wysłała do prezydenta pismo z pytaniami dotyczącymi startu inwestycji. W nim członkowie rady przypominają deklaracje Bruskiego dotyczące modernizacji arterii w kierunku Nakła. W 2014 roku prezydent obiecywał, że planuje zakończenie prac budowlanych w… 2017 roku – później rada zwróciła uwagę na cytowane powyżej zapewnienia sprzed wyborów samorządowych w 2018 roku.

W tej chwili mamy spełniony podstawowy, wielokrotnie podkreślany przez pana prezydenta warunek dotyczący zakończenia przebudowy ulicy Grunwaldzkiej, która 24 kwietnia 2020 roku stała się przejezdna na całej długości – podkreśla rada osiedla. I dodaje, że mimo opóźnień w uzyskaniu od MWiK warunków odwodnienia ulicy, spółka przekazała je w marcu, co otwiera drogę do ogłoszenia przetargu na przebudowę pierwszego odcinka Nakielskiej. Społecznicy zapytali więc Bruskiego, kiedy to postępowanie zostanie rozpisane.

– Zdajemy sobie sprawę z wpływu pandemii na budżety samorządowe i budżet centralny. Rozumiemy, że zapewnienie finansowania inwestycji nie będzie proste – ale kiedy było? Te same problemy ma przecież GDDKiA, a chociażby inwestycja budowy S5 z węzłem Miedzyń jest kontynuowana. Mamy również świadomość, że m.in. brak inwestycji drogowych jeszcze bardziej pogłębi rozpoczynający się właśnie kryzys gospodarczy, a one to również motor stymulujący gospodarkę, który ułatwi wyjście z niego. Wszystko wskazuje na to, że kwoty przetargowe będą zapewne niższe, niż przed pandemią

– uważają członkowie rady. W piśmie przekonują oni Bruskiego, że realizacja przebudowy Nakielskiej będzie dobrą formą zwieńczenia jego trzeciej kadencji w roli prezydenta miasta i dowodem na to, że nawet w warunkach kryzysu jest on w stanie rozwiązać problem korków i braku podstawowej infrastruktury wzdłuż ulicy – chodników i dróg dla rowerów. Społecznicy zapytali też Bruskiego o to, kiedy zostaną ogłoszone konsultacje społeczne dotyczące drugiego etapu przebudowy Nakielskiej, obejmującego – według komunikatu ratusza – odcinek od ronda Grunwaldzkiego do Nasypowej.

Czy społeczna presja na władzach miasta przyniesie efekty? Patrząc na przykład wieloletnich starań o budowę basenu – ma ona sens. Dziś ratusz prowadzi postępowanie przetargowe na jego realizacje – otwarcie ofert ma nastąpić 30 czerwca. – Jest to specyficzne postępowanie, ponieważ po raz pierwszy będzie przeprowadzone z opcją aukcji elektronicznej. Zobaczymy, jak to się sprawdzi – rozeznanie, które robiliśmy wskazuje, że jest to szansa na uzyskanie oszczędności i lepszych ofert – podkreślał zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel. Przebudowa Nakielskiej mogłaby być kolejnym krokiem dla rozwoju Miedzynia i Prądów, a także – ze względu na wyjątkowy jak na bydgoskie warunki charakter modernizacji, uwzględniający potrzeby wszystkich użytkowników ruchu – atutem promocji Bydgoszczy jako miasta, które stawia na ekologiczny transport.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments