Bydgoszcz
17C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 3km/h ENE
H 19 • L 17
29C
Pon
28C
Wt
20C
Sr
25C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRoboty na Grunwaldzkiej zakończone. Kosztowały kilkanaście milionów więcej, niż planowano
Grunwaldzka Bydgoszcz
16.06.2020 | 12:18

Roboty na Grunwaldzkiej zakończone. Kosztowały kilkanaście milionów więcej, niż planowano

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Za kilka tygodni rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej zostanie oficjalnie zakończona. Budimex zgłosił inwestycję do odbiorów technicznych.

Fot. ZDMiKP / mat. prasowe

Wykonawca rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej – firma Budimex zakończyła prace budowlane i zgłosiła gotowość do rozpoczęcia odbiorów technicznych – poinformował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Odbiory oficjalnie zakończą trwającą od 2,5 roku inwestycję. Przypomnijmy, że w ramach modernizacji ulicy Grunwaldzkiej od ronda Maczka do granic Bydgoszczy przy węźle budowanej drogi S5 powstały dwa pasy ruchu w obu kierunkach (są przejezdne już od drugiej połowy marca). W stronę centrum na odcinku blisko trzech kilometrów – od skrzyżowania z ul. Kolbego – powstał również buspas. – Dzięki temu w godzinach szczytu nie będą tworzyły się korki, a autobusy będą mogły poruszać się przeznaczonym specjalnie dla nich pasem – przekonuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Zobacz również:

Kiedy przebudowa ulicy Nakielskiej? Rada osiedla przypomina prezydentowi obietnice

W ramach robót budowlanych powstało również blisko pięć kilometrów dróg rowerowych. Pojawiły się nowe zjazdy na posesje, przeorganizowano ruch lokalny na przyległych ulicach. Powstały także nowe sygnalizacje świetlne – choćby na odcinku leśnym u zbiegu z ulicą Przejście. Dokonano także nowych nasadzeń drzew i krzewów. Drogowcy tłumaczą, że łącznie jest ich ponad dziesięć tysięcy.

Prace, które zainaugurowano pod koniec 2017 roku, prowadzone były w trzech etapach. Objęły one odpowiednio: wspomniany odcinek leśny, czyli pomiędzy skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej z Kolbego oraz Filtrową, odcinek od Filtrowej w kierunku Węzła Zachodniego oraz od Kolbego w kierunku węzła w Pawłówku. Część prac opóźniła się z uwagi na spory przy wywłaszczeniu niektórych nieruchomości.

Końcowy koszt robót wynosi około 90 milionów złotych. To o kilkanaście milionów więcej niż wynikało z podpisanej jesienią 2017 roku umowy z Budimexem. Opiewa ona bowiem na 76 mln zł brutto. Większość tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych. Skąd wzrost ceny? – Dodatkowe koszty wynikają z zawartych aneksów. W większości dotyczą one robót dodatkowych, które wykonano w obrębie inwestycji, ale nie były one ujęte w ramach przetargu – tłumaczy Tomasz Okoński.

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej to największa – obok prac przy ul. Kujawskiej – inwestycja infrastrukturalna prowadzona obecnie na terenie Bydgoszczy.

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lok_Pat
Lok_Pat
1 rok temu

Wow. I dla odmiany po terminie i poza kosztami…
Niech zgadnę, jakieś instalacje pod ziemią, a może iłowa gleba o której nie było wiadomo na etapie przetargu??? Czy po prostu bydgoski bałagan i problem z gospodarnością??
Zanim pójdą kciuki w dół od miłośników ratusza proszę o wykaz inwestycji w naszym mieście, które zostały oddane w terminie i zmieściły się w budżecie??
Trasa Uniwersytecka?
Tramwaj do Fordonu??
Basen na Kapuściskach 5??
a może w okolicach S5??

Maciej
Maciej
5 miesięcy temu

Już skończyli robić Grunwaldzką? Przecież tam jest tak nierówno, że trzeba w niektórych miejscach jeździć slalomem albo omijać prawy pas szerokim łukiem … a co dopiero za kilka lat!

Powiązane treści