Bydgoszcz
-1C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 7km/h NNW
H 1 • L -1
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeRoboty na Grunwaldzkiej zakończone. Kosztowały kilkanaście milionów więcej, niż planowano
Grunwaldzka Bydgoszcz
16.06.2020 | 12:18

Roboty na Grunwaldzkiej zakończone. Kosztowały kilkanaście milionów więcej, niż planowano

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Za kilka tygodni rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej zostanie oficjalnie zakończona. Budimex zgłosił inwestycję do odbiorów technicznych.

Fot. ZDMiKP / mat. prasowe

Wykonawca rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej – firma Budimex zakończyła prace budowlane i zgłosiła gotowość do rozpoczęcia odbiorów technicznych – poinformował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Odbiory oficjalnie zakończą trwającą od 2,5 roku inwestycję. Przypomnijmy, że w ramach modernizacji ulicy Grunwaldzkiej od ronda Maczka do granic Bydgoszczy przy węźle budowanej drogi S5 powstały dwa pasy ruchu w obu kierunkach (są przejezdne już od drugiej połowy marca). W stronę centrum na odcinku blisko trzech kilometrów – od skrzyżowania z ul. Kolbego – powstał również buspas. – Dzięki temu w godzinach szczytu nie będą tworzyły się korki, a autobusy będą mogły poruszać się przeznaczonym specjalnie dla nich pasem – przekonuje Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP.

Zobacz również:

Kiedy przebudowa ulicy Nakielskiej? Rada osiedla przypomina prezydentowi obietnice

W ramach robót budowlanych powstało również blisko pięć kilometrów dróg rowerowych. Pojawiły się nowe zjazdy na posesje, przeorganizowano ruch lokalny na przyległych ulicach. Powstały także nowe sygnalizacje świetlne – choćby na odcinku leśnym u zbiegu z ulicą Przejście. Dokonano także nowych nasadzeń drzew i krzewów. Drogowcy tłumaczą, że łącznie jest ich ponad dziesięć tysięcy.

Prace, które zainaugurowano pod koniec 2017 roku, prowadzone były w trzech etapach. Objęły one odpowiednio: wspomniany odcinek leśny, czyli pomiędzy skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej z Kolbego oraz Filtrową, odcinek od Filtrowej w kierunku Węzła Zachodniego oraz od Kolbego w kierunku węzła w Pawłówku. Część prac opóźniła się z uwagi na spory przy wywłaszczeniu niektórych nieruchomości.

Końcowy koszt robót wynosi około 90 milionów złotych. To o kilkanaście milionów więcej niż wynikało z podpisanej jesienią 2017 roku umowy z Budimexem. Opiewa ona bowiem na 76 mln zł brutto. Większość tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych. Skąd wzrost ceny? – Dodatkowe koszty wynikają z zawartych aneksów. W większości dotyczą one robót dodatkowych, które wykonano w obrębie inwestycji, ale nie były one ujęte w ramach przetargu – tłumaczy Tomasz Okoński.

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej to największa – obok prac przy ul. Kujawskiej – inwestycja infrastrukturalna prowadzona obecnie na terenie Bydgoszczy.

 

 

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Lok_Pat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lok_Pat
Gość
Lok_Pat

Wow. I dla odmiany po terminie i poza kosztami…
Niech zgadnę, jakieś instalacje pod ziemią, a może iłowa gleba o której nie było wiadomo na etapie przetargu??? Czy po prostu bydgoski bałagan i problem z gospodarnością??
Zanim pójdą kciuki w dół od miłośników ratusza proszę o wykaz inwestycji w naszym mieście, które zostały oddane w terminie i zmieściły się w budżecie??
Trasa Uniwersytecka?
Tramwaj do Fordonu??
Basen na Kapuściskach 5??
a może w okolicach S5??

Powiązane treści