Rok Politechniki Bydgoskiej. Uczelnia wymienia sukcesy i stojące przed nią wyzwania
Dodano: 02.09.2022 | 13:57Na zdjęciu: Politechnika Bydgoska ma już rok.
Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum
1 września 2021 roku Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy stał się Politechniką Bydgoską. O tym, co udało się zrobić przez 12 miesięcy oraz o sukcesach, szansach i wyzwaniach w nadchodzących latach mówili przedstawiciele uczelni na czele z jej rektorem, prof. Markiem Adamskim.
Rok temu bydgoska uczelnia zakończyła trwający kilkanaście miesięcy proces przekształcenia z uniwersytetu w politechnikę. Zyskał on szerokie poparcie nie tylko środowiska akademickiego (w referendum 82% jego przedstawicieli było za zmianą nazwy i charakteru uczelni), ale też otoczenia gospodarczego, władz samorządowych, wojewódzkich i państwowych. O tym, jak wygląda funkcjonowanie Politechniki Bydgoskiej po 12 miesiącach, opowiedzieli w piątek, 2 września jej przedstawiciele.
– Największym sukcesem jest przekształcenie w Politechnikę nie tylko z nazwy. Pracowały na to pokolenia kadry naukowej – powiedział rektor uczelni, prof. Marek Adamski, który pełni tę funkcję dokładnie od dwóch lat. I dodał, że w ostatnich miesiącach dokonano też szeregu zmian w organizacji uczelni: wprowadzono fundusze motywacyjne czy szkolenia dla kadry administracyjnej. – Sukcesem jest też budowa I etapu Akademickiego Centrum Sportu – przyznał. I etap inwestycji stanowi wielofunkcyjna hala sportowa, która ma zostać oddana do użytku wiosną 2023 roku.
CZYTAJ TAKŻE: Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt PBŚ ma 50 lat. Zaplanowano zjazd absolwentów
Rzecznik prasowy uczelni, dr Szymon Różański podkreśla, że politechnika uzyskała dobre wyniki w ewaluacji działalności naukowych. – Zgłosiliśmy do niej 10 dyscyplin naukowych: wszystkie otrzymały kategorię przynajmniej B+, a dwie – rolnictwo i ogrodnictwa oraz zootechnika i rybactwo – otrzymały kategorię A. W formie odwołania ubiegamy się również o kategorię A dla nauk chemicznych – wyjaśniał rzecznik. Dobre oceny pozwalają PBŚ na nadawanie tytułów doktora i doktora habilitowanego oraz prowadzenie szkoły doktorskiej. – Ułatwiają one też współpracę z innymi uczelniami – dodał Różański. Warto dodać, że Politechnika Bydgoska realizuje obecnie 40 projektów badawczych; jest też drugi rok z rzędu najbardziej innowacyjną szkołą wyższa w regionie.
Za największe wyzwanie w kolejnych latach rektor Adamski uznaje uzyskanie jak najlepszych wyników w kolejnej ocenie działalności naukowych. – Wyzwaniem będzie też doprowadzenie do jak największej konsolidacji i spełnienie założeń infrastrukturalnych, a także II etap centrum sportu – nie krył rektor. Dwa przetargi na realizację otwartego kompleksu boisk czy kortów zostały bowiem unieważnione z powodu zbyt wysokich cen proponowanych przez firmy budowlane; w planach jest jednak pozyskanie dodatkowych funduszy na ten cel.
Sukcesem Politechniki jest utworzenie nowej jednostki – Wydziału Sztuk Projektowych. – To młody wydział, ale już prężnie się rozwijający – zaznaczył rzecznik PBŚ. W ofercie uczelni na nadchodzący rok akademicki znalazły się też nowe kierunki: komunikacja wizualna, energetyka, inżynieria farmaceutyczna. – Przekształcamy też istniejące kierunki tak, by były bardziej praktyczne. Przykładem będzie zoofizjoterapia – dodał. Popularnością wśród studentów cieszy się też popołudniowy tryb bezpłatnych studiów magisterskich, który ułatwia łączenie ich z pracą oraz nowe kierunki podyplomowe, jak gorzelnictwo, przywództwo w sporcie, gospodarka odpadami czy budownictwo energooszczędne.
Nowe kierunki z reguły wzbudzają zainteresowanie studentów, ale ich oczekiwania (jak i oczekiwania rynku) weryfikują pewne założenia. – Dwa lata temu próbowaliśmy rozbudować towaroznawstwo i bezpieczeństwo żywności, ale nie zyskały one popularności – przyznał rektor. Teraz, dzięki większej interakcji z biznesem, udaje się tworzyć kierunki bardziej dostosowane do potrzeb rynku pracy. – Widzimy też większe zainteresowanie studiami niestacjonarnymi, np. analityką spożywczą – dodał.
Wyzwaniem będą też rosnące ceny energii. – Mamy pewne obawy, ale nie planujemy wyłączania z użytkowania części uczelni. Będziemy jednak szukać oszczędności: poprosiłem dziekanów, by zjazdy studiów niestacjonarnych odbywały się równocześnie – przyznał Adamski. Planem na pozyskanie funduszy będzie także sprzedaż jednego z akademików przy ulicy Koszarowej; środki na ten cel mają zostać przeznaczone na remont akademików w Fordonie.
Priorytetem zarówno UTP, jak i obecnie Politechniki Bydgoskiej jest centralizacja uczelni w fordońskim kampusie. – Chcemy, by cała uczelnia finalnie była w Fordonie – przyznał Różański. Władze mają jednak świadomość, że proces potrwa jeszcze kilka lat. Już od 1 października otwarty zostanie powstający od końca 2020 roku budynek dydaktyczny za Auditorium Novum. Dzięki otwarciu nowej powierzchni, możliwa będzie relokacja (od marca 2023 roku) Wydziału Zarządzania z ulicy Fordońskiej 430 do kampusu przy Kaliskiego. W dotychczasowej siedzibie WZ swoje miejsce znajdzie natomiast Wydział Sztuk Projektowych.
Ważną zmianą dla studentów będzie uruchomienie od 1 października centralnego dziekanatu, dzięki któremu nie będą oni musieli już „biegać” po różnych obiektach. Centralny dziekanat PBŚ będzie mieścił się w nowym budynku dydaktycznym. Uczelnia dba też o osoby z niepełnosprawnościami, inwestując w różne udogodnienia, jak pętle indukcyjne dla niedosłyszących.
Sukcesem Politechniki Bydgoskiej jest także coraz większa współpraca z otoczeniem zewnętrznym – po przekształceniu uczelni coraz więcej firm chce podejmować wspólne działania. Następuje też otwarcie na lokalną społeczność, zwłaszcza Fordonu; organizowane są jarmarki świąteczne, targi, a także pikniki – dziś i jutro na terenie fordońskiego kampusu odbywa się piknik ekologiczny.
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024
- Bydgoszcz buduje markę turystyczną. Naszą siłą jest Brda i jej ponadprzeciętna oferta atrakcji - 10 grudnia 2024