Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Rok Świętego Jana Pawła II. Galeria Rusz uczciła patrona województwa wyjątkowym projektem

Dodano: 04.06.2020 | 12:26

Na zdjęciu: Jedna z prac stworzonych w ramach projektu Galerii Rusz na 100-lecie urodzin Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego papieża Jana Pawła II.

Fot. mat. Partnera

Dokładnie 7 czerwca 2017 roku papież Jan Paweł II został ustanowiony Patronem Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W tym roku postać Karola Wojtyły wspominamy szczególnie z powodu 100-lecia jego urodzin. Uczciła to działająca w Toruniu Galeria Rusz, przygotowując swój autorski projekt.

Twórcy, inspirując się cytatami z nauczania Jana Pawła II,  stworzyli prace, które przypominają przesłanie papieża dla współczesności. Nauczanie patrona województwa szczególnie mocno i aktualnie wybrzmiewa w trudnych czasach pandemii. Galeria Rusz przywołuje m.in. słynną encyklikę papieską Fides et ratio, w której Jan Paweł II przypominał, jak ważny jest rozum i nauka, które dają ludziom szansę lepszego zrozumienia świata i samych siebie.

Do tego wiekopomnego dokumentu nawiązywał papież m. in. na spotkaniu z ludźmi nauki w Toruniu w  1999 roku. To przesłanie jest tym bardziej istotne teraz, gdy szerzy się irracjonalizm oraz rozwijają pseudonaukowe teorie zaprzeczające podstawowym faktom naukowym. Warto na nowo wracać w obecnych czasach i różnych kontekstach do nauki naszego wielkiego rodaka, bo to przesłanie jest ponadczasowe, ale równocześnie bardzo wymagające – używanie rozumu nigdy nie jest proste, wymaga systematycznej pracy nad sobą i wysiłku w poznawaniu świata i drugiego człowieka.

Galeria_Rusz-papiez8-patronJedna z prac stworzonych w ramach projektu Galerii Rusz na 100-lecie urodzin Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego papieża Jana Pawła II.

Jan Paweł II został ustanowiony patronem naszego województwa w 2017 roku. Z inicjatywą patronatu wystąpił sejmik, którego radni rok wcześniej zwrócili się w tej sprawie do sześciu biskupów z diecezji obejmujących teren województwa. Projekt zyskał aprobatę w dekretach metropolity gnieźnieńskiego oraz biskupów: bydgoskiego, toruńskiego, pelplińskiego, płockiego i włocławskiego. Następnie ówczesny ordynariusz toruński biskup Andrzej Suski wystąpił do Watykanu o ustanowienie patronatu, na co zgodę wyraziła Stolica Apostolska. Tym samym województwo kujawsko-pomorskie stało się jedynym regionem na świecie, którego patronem jest Papież-Polak.

7 czerwca na pamiątkę pielgrzymek Ojca Świętego do Włocławka (w 1991 r.) oraz Bydgoszczy i Torunia (1999 r.) obchodzone jest również Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ze względu na kryzys epidemiczny w tym roku nie odbędą się plenerowe koncerty i rodzinne festyny. Tegoroczna edycja będzie miała wymiar online i indywidualny. Zachęcamy, by śledzić codziennie oficjalny profil Województwa na Facebooku (www.facebook.com/WojewodztwoKujawskoPomorskie).

Dla mieszkańców przygotowano m.in: dwie wystawy on-line i jedną w przestrzeni miejskiej, konkurs z nagrodami, rajd rowerowy w ramach akcji „Kujawsko-pomorskie na rowery”. Dodatkowo: będzie można przypomnieć sobie pielgrzymki papieża-Polaka do regionu, spojrzeć w kujawsko-pomorskie niebo, uczestniczyć w lekcjach poświęconych regionowi dostępnych online na platformie Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły.

Oczywiście nie zabraknie oficjalnych uroczystości w dniu 7 czerwca tj. Sesji Sejmiku Województwa (transmisja on-line o godz. 12.00) i Mszy św. w intencji mieszkańców, która odbędzie się o godz. 10.00 we włocławskiej Katedrze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments