Bydgoszcz
22C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 22 • L 22
20C
Pon
22C
Wt
17C
Sr
20C
Czw
21C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRoman Jasiakiewicz: Powinno zakazać się województw z dwiema stolicami
Roman Jasiakiewicz - ST
15.10.2016 | 12:02

Roman Jasiakiewicz: Powinno zakazać się województw z dwiema stolicami

Radny sejmiku oraz były prezydent Bydgoszczy wziął udział w piątkowej konferencji poświęconej pomysłowi powołania województwa bydgoskiego.

Na zdjęciu: Roman Jasiakiewicz od 2014 roku jest wojewódzkim radnym.

Fot. Sebastian Torzewski

– Na wielu przykładach, szczególnie przy rozdziale środków unijnych, widać pionowe podziały w województwie – przekonywał podczas piątkowej konferencji „Województwo bydgoskie. Wczoraj i jutro?” zorganizowanej przez posła Pawła Skuteckiego były prezydent Bydgoszczy, a obecnie wojewódzki radny Roman Jasiakiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Marszałek Piotr Całbecki o Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy: Żenujący poziom, ubliża godności człowieka

Zdaniem Jasiakiewicza, zachwianie proporcji w regionie wynika z kompetencji, które posiada obecnie marszałek województwa. – Ma do podziału kilka miliardów złotych (funduszy unijnych – dod. red.). I to jest zastanawiające, bo z punktu widzenia prawa marszałek jest nikim, województwem powinien kierować zarząd. A my słyszymy o nagrodach marszałka, konkursach marszałka… – przekonywał zgromadzonych eks-prezydent.

Mimo to, Roman Jasiakiewicz z dystansem podszedł do pomysłu wykreowania województwa bydgoskiego. Zauważył, że obecna formuła istnienia regionu oparta jest o fundusze Unii Europejskiej. – Ale ona przestanie istnieć po rozliczeniu obecnej perspektywy finansowej w 2023 roku – podkreślał, dodając, że powstanie nowego województwa to „nie są tanie rzeczy”. W zamian zasugerował, że ustawowo powinno być zakazane istnienie województw dwustołecznych.

Jako impuls do rozwoju Bydgoszczy radny sejmiku wskazał kolejny raz powstanie w mieście nad Brdą węzła multimodalnego. – W dokumentach rządowych nie ma ani słowa na temat Solca Kujawskiego, a tymczasem w strategii rozwoju województwa to właśnie tam lokuje się port rzeczy. Przypadek? W polityce nie ma przypadków – wyliczał Jasiakiewicz. Jego zdaniem, umiejscowienie węzła – kluczowego z punktu widzenia między innymi portu w Gdyni – w rejonie Łęgnowa i Otorowa pozwalałoby należycie wykorzystać linię kolejową 201 wiodącą nad morze.

Jako zadanie uzupełniające dla wspomnianego węzła Roman Jasiakiewicz wskazał budowę terminalu cargo na bydgoskim lotnisku. – Widać wyraźnie – na ruchu pasażerskim się nie zarabia, na towarowym – już tak – podsumował.

Do tematu piątkowej konferencji wrócimy.


Powiązane treści