Bydgoszcz
9C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 9 • L 8
8C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRondo w Myślęcinku będzie miało patrona
23.02.2021 | 12:50

Rondo w Myślęcinku będzie miało patrona

Na zdjęciu: Rondo na skrzyżowaniu Gdańskiej i Rekreacyjnej powstało w ramach niedawnej budowy buspasów.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Rondo na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Rekreacyjnej, które powstało w ramach budowy buspasa zyska patrona. Zgodnie z projektem uchwały rady miasta zostanie nim bł. Stefan Wincenty Frelichowski.

W ramach inwestycji na ulicy Gdańskiej, związanej z realizacją buspasów, skrzyżowanie z ulicą Rekreacyjną zostało przebudowane na rondo. Na środowej (24 lutego) sesji radni miasta będą głosować nad projektem uchwały w sprawie nadania mu imienia Stefana Wincentego Frelichowskiego. Z inicjatywą takiego patronatu wystąpiła Chorągiew Kujawsko-Pomorska Związku Harcerstwa Polskiego.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 roku w Chełmży. W marcu 1927 roku wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. W 1931 roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Pelplinie, a sześć lat później przyjął święcenia kapłańskie. Od 1938 roku był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Ksiądz Frelichowski był też związany z Bydgoszczą, z której pochodził jego ojciec. W marcu 1937 roku w kościele św. Trójcy odprawił też jedną z mszy prymicyjnych.


CZYTAJ TAKŻE: Kto przebuduje północny wiadukt w ciągu Wojska Polskiego?


Po rozpoczęciu II wojny światowej został dwukrotnie aresztowany – pierwszy raz 11 września 1939 roku (po kilku dniach został zwolniony) i ponownie 19 października. Był więziony kolejno w: Forcie VII w Toruniu, Nowym Porcie Gdańskim, a następnie w obozach koncentracyjnych w Stutthofie, Sachsenhausen oraz w Dachau, w którym zmarł na tyfus 23 lutego 1945 roku.

Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski został zaliczony w poczet błogosławionych przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Torunia 7 czerwca 1999 roku. Jest jednym z patronów diecezji toruńskiej oraz patronem harcerzy polskich.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon
3 dni temu

Mam wrażenie, że zespół ds. nazewnictwa w Urzędzie Miasta ma jakieś skrzywienie w kierunku osób związanych z kościołem katolickim. Mnóstwo ostatnio nadawanych nazw jest związanych z postaciami mającymi związek z tym kościołem. Czy naprawdę każda wysuwana przez jakąś grupkę (religijną lub nie) propozycja musi od razu być uwzględniana? Może warto upamiętnić również postacie reprezentujące inne dziedziny życia – gospodarkę, sztukę, literaturę lub miejsca geograficzne albo wydarzenia historyczne, w tym z historii najnowszej itp. Nie podoba mi się oznaczanie miejskich ulic, skwerów, rond kolejnymi nazwiskami „świętych”, „błogosławionych” i innych patronów kościoła katolickiego. Od tego niech będą budynki i obiekty kościelne, a… Czytaj więcej »

Tom-tom
Tom-tom
2 dni temu

A czym ta postać zasłużyła się dla Bydgoszczy? Tym, że z Bydgoszczy pochodził jego ojciec? Tym, że w naszym mieście miał prymicje? Tym, że był więźniem obozów koncentracyjnych? To los wielu Bydgoszczan.”Przebuja” ich tylko tym, że został błogosławionym.
Moim zdaniem to nie wystarczy na nazwanie jego imieniem czegokolwiek – no może oprócz jego nagrobka.

Marcin
Marcin
2 dni temu

Co to się dzieje? Nie ma innych bardziej zasłużonych? Skoro to patron harcerzy, to niech harcówki jego imieniem nazywają. Nie widzę żadnego związku tej osoby z Bydgoszczą powodującego takie uhonorowanie w taki sposób jej imienia. Myślęcinek i tereny przyległe to rekreacja – w świetle ostatnich wydarzeń, logiczniejszym byłoby nadać temu rondu imię Aleksandra Doby chociażby, którego imię jednak jakoś z rekreacją i popularyzacją turystyki nie tylko krajoznawczej się wiąże.

Powiązane treści