Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tego lata Londynek ożyje muzycznie i graficznie. Wydarzenia będą bezpłatne!

Dodano: 28.05.2024 | 21:20

Na zdjęciu: Latem 2024 roku Londynek w Bydgoszczy ożyje serią darmowych inspirujących wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Londynek w Bydgoszczy ożyje serią darmowych inspirujących wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Przez całe lato będą tam miały miejsce koncerty, wystawy, warsztaty oraz spotkania z artystami, m.in. z członkiem Dezertera Krzysztofem Grabowskim. Wszystko to odbywa się w ramach Projektu „Roz-dźwięk”, realizowanego przez Fundację Nowa Sztuka Wet Music w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO i „The Platform of NEWLY CREATED TRANGRESSIVE SOUNDS”.

„Roz-dźwięk” to wyjątkowa inicjatywa kulturalna, która odbędzie się na bydgoskim Bocianowie (jego część nazywana jest Londynkiem) od 15 czerwca do 31 sierpnia. – Będziemy edukować, inspirować, integrować i dobrze się bawić – podkreśla Artur Maćkowiak, prezes Fundacji Nowa Sztuka Wet Music. – Przez ponad dwa miesiące, uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w świat niezwykłych dźwięków i kreatywnych doświadczeń, które połączą muzykę z innymi formami sztuki. W programie przewidzieliśmy także działania specjalnie dla dzieci – dodaje.

Warto dodać, że wszystkie wydarzenia w ramach akcji „Roz-dźwięk” są bezpłatne. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy oraz gości z innych miejscowości do udziału w tej fascynującej kulturalnej przygodzie, która nie tylko ożywi to miejsce, ale także zapewni niezapomniane wrażenia podczas letnich miesięcy – zaznaczają organizatorzy.

Roz-dźwięk. Program wydarzeń

15 czerwca o godzinie 19:00 w Bibliotece Londynek (Pomorska 80-86) odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Dawida Ryskiego. Zobaczymy na niej dzieła znanego ilustratora i grafika oraz uznanego muzyka, który demonstruje to, jak muzyka może stanowić inspirację dla dla graficznych kreacji artystycznych. Ryski to autor wielu plakatów koncertowych dla takich gwiazd jak Franz Ferdinand, Turnstile czy Enter Shikari, który niezaprzeczalnie przekracza granice sztuki graficznej. Jego prace, zdobiące strony renomowanych magazynów jak The Washington Post czy The Wall Street Journal, to połączenie pasji do ilustracji i muzyki. Projektując plakaty koncertowe, Ryski nie tylko tworzy grafiki, ale także wplata w nie pulsującą energię muzyki, co sprawia, że każde dzieło staje się niepowtarzalne.

29 czerwca o godzinie 17:00 w Galerii Pleszyński Kobra, która mieści się w historycznym budynku dawnych Pomorskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Kobra”, odbędzie się wydarzenie „Zbuduj własną bitmaszynę”. Poprowadzi je ReverbRick, czyli Daniel Górny – muzyk, eksperymentator, sounddesigner i twórca syntezatorów modularnych. Jego pasja do muzyki elektronicznej i tworzenia instrumentów przerodziła się w zawód oraz fascynujące hobby. Od lat 90. tworzy muzykę, zaczynając od programów zwanych trackerami, a obecnie preferuje hardware’owe rozwiązania i buduje unikalne instrumenty muzyczne. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia własnego instrumentu perkusyjnego przy użyciu dostarczonych przez nas elementów, takich jak potencjometry, przyciski, diody oraz arduino. Warsztaty są przeznaczone przede wszystkim dla dorosłych, którzy pragną wziąć udział w tworzeniu własnych instrumentów muzycznych. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: info@wetmusic.pl


CZYTAJ TAKŻE: Wakacyjna seria spacerów i spływów po Bydgoszczy! To już trzecia edycja [HARMONOGRAM]


4 lipca o godzinie 19:00 w Bibliotece Londynek zaplanowano inspirujące spotkanie z Alex Freiheit, członkinią duetu SIKSA. Spotkanie poprowadzi Jacek Skolimowski, który zaprosi Alex do rozmowy o jej książce „a Diablica gruchnie basem”, karierze artystycznej oraz unikalnym połączeniu muzyki z performancem. Jej twórczość to mieszanka muzyki, performance’u i sztuki wizualnej, często poruszająca kontrowersyjne tematy społeczne i polityczne. Alex Freiheit nieustannie eksploruje nowe ścieżki wyrazu, łącząc w sobie różnorodne formy sztuki, co prowadzi do powstawania unikalnych i niezapomnianych doznań dla każdego, kto ma odwagę zanurzyć się w jej świat.

20 lipca od 21:00 – tym razem w Klubie Mózg (Parkowa 2) – odbędzie się niezwykły wieczór muzyczny. Na scenie pojawi się trójmiejski zespół Trupa Trupa, który zdaniem Pitchforka „wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka”. Drugi wykonawca to bydgoska grupa you.Guru z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Tomka Gadeckiego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory będące wynikiem wspólnej, czterodniowej, rezydencji artystycznej.

27 lipca o 19:00 w Bibliotece Londynek będzie miała miejsce wystawa „Please don’t stop the music” Beaty 'Barrakuz’ Śliwińskiej. To nie tylko prezentacja unikatowych kolaży i grafik, ale także opowieść o fascynującym związku sztuki wizualnej z muzyką. Beata 'Barrakuz’ Śliwińska jest znana z umiejętności harmonijnego łączenia różnorodnych mediów i stylów, tworząc niepowtarzalne kompozycje, które przenoszą widza w intrygujący świat dźwięków i obrazów.


Drums Fusion 2024 już od najbliższej niedzieli! Kto wystąpi w tym roku w Bydgoszczy? [PROGRAM]


9 sierpnia od 19:00 w Galerii Pleszynski Kobra odbędzie się niezwykłe spotkanie z udziałem bydgoskich artystów (Qba Janicki / Adam Kempa / Mateusz Lubiewski / Grzegorz Pleszyński) będące wynikiem dwudniowej rezydencji artystycznej. Czy efektem finalnym będzie koncert, czy malowanie obrazów, a może coś na przecięciu tych dwóch dziedzin sztuki, okaże się w dniu prezentacji.

10 sierpnia od 10:00 do 13:00 w Bibliotece Londynek odbędą się kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Podczas warsztatów, w atmosferze zabawy, będziemy szukać rysunkowych, malarskich i graficznych sposobów na opowiadanie o muzyce. Poprzez uważne słuchanie i wrażliwe tworzenie z użyciem kolorów, rysunku i elementów grafiki, uczestnicy będą mieli okazję wyrazić swoje wrażenia związane z dźwiękami, harmonią, melodią, tonem oraz kompozycją muzyczną. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: info@wetmusic.pl

22 sierpnia o 19:00 w Bibliotece Londynek rozpocznie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim, tekściarzem oraz muzykiem zespołu Dezerter. To nie tylko okazja do spotkania z ikoną polskiego punk rocka, ale także do pogłębionej dyskusji na temat roli muzyki w społeczeństwie oraz wpływu punk rocka na kulturę i życie. Pretekstem do spotkania jest ostatnia książka Grabowskiego „Przyjeżdżajcie, będzie super”.

Projekt jest realizowany przez Fundację Nowa Sztuka WET MUSIC i stanowi część The Platformof Newly Created Transgressive Sounds, którego współtwórcami są również MÓZG FOUNDATION – Fundacja Muzyki Współczesnej i Form Interdyscyplinarych oraz Fundacja Polskiej Muzyki Kameralnej ART MINTAKA. Projekt „Roz-dźwięk” nie tylko promuje kreatywną współpracę między artystami różnych dziedzin, ale także angażuje lokalną społeczność w działania kulturalne. To zaproszenie do eksploracji nowych dźwięków, do poznawania nowych obszarów artystycznych, a także inspiracji dla wszystkich, którzy pragną odkrywać nowe brzmienia i wyrażać się poprzez sztukę.