Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rozbudowa Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Wszystkie oferty znacznie wyższe niż budżet inwestycji

Dodano: 05.01.2022 | 12:29
rozbudowa Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Rozbudowa Teatru Polskiego w Bydgoszczy powinna zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku. Będzie kosztowała jednak znacznie więcej, niż początkowo planowało miasto.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od 39,9 do 56,1 miliona złotych – na tyle opiewają oferty potencjalnych wykonawców rozbudowy i modernizacji Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Problem w tym, że to o kilkanaście milionów więcej niż zaplanował ratusz. Prezydent Rafał Bruski zapowiedział jednak, że pomimo tego przetarg zostanie rozstrzygnięty.

Propozycje firm zainteresowanych realizacją inwestycji udało się poznać dopiero po pięciu miesiącach od ogłoszenia przetargu. Termin otwarcia ofert był wielokrotnie przesuwany, głównie ze względu na odwołania od zapisów postępowania, jak również kolejne pule pytań od wykonawców. Ostatecznie dokumenty urzędnicy mogli ujawnić we wtorek, 4 stycznia.

Chętnych do modernizacji teatru jest pięć firm. Ale wszystkie zaproponowały znacznie wyższe ceny niż budżet inwestycji wynoszący 21,8 mln zł. Pilotujący tę inwestycję zastępca prezydenta Michał Sztybel precyzuje jednak, że kosztorys inwestorski wynosił 27 mln zł. – Wszystko ze względu na to, że wiele spraw związanych z instalacjami elektrycznymi czy sanitarnymi musieliśmy uwzględnić już teraz zamiast w kolejnym etapie rozbudowy (etapy mają być faktycznie dwa – przyp. red.) – podkreśla Sztybel. Ale to i tak mniej niż nawet najtańsza oferta złożona przez KWK Construction – 39,9 mln zł. Kolejne są jeszcze droższe – Budimex chce 42,5 mln zł, EBUD Przemysłówka i PW Lech – po 48-49 mln zł. Najdroższa okazała się propozycja Alstalu – ponad 56 mln zł. Wszystkie firmy zadeklarowały 7-letnią gwarancję oraz skrócenie czasu realizacji inwestycji o 8 tygodni (podstawowy czas na wykonanie robót wynosił 76 tygodni, czyli blisko 1,5 roku).

Komentując wysokość ofert prezydent Rafał Bruski zaznacza, że to „kolejny obszar, w który w miasto uderzyła drożyzna”. Pomimo tego zadeklarował, że z budżetu miasta (po zgodzie radnych) wyasygnowane zostaną dodatkowe środki, dzięki czemu przetarg zostanie rozstrzygnięty. – Nie mamy złudzeń, aby przy galopującej inflacji powtarzać przetarg. To oznaczałoby prawdopodobnie jeszcze większe wydatki – wyjaśnia Bruski. Języczkiem u wagi jest także fakt, że na ten projekt miasto pozyskało już dofinansowanie unijne. Dla projektu rozbudowy Teatru Polskiego popłynie z Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 6,8 mln zł. Warto przypomnieć, że to niejedyna inwestycja kulturalna w Bydgoszczy, która zmaga się z wysokimi cenami na rynku budowlanym. Podobnie było w przypadku budowy kampusu Akademii Muzycznej, gdzie różnica między budżetem a najtańszą ofertą wynosiła – bagatela – ponad 100 mln zł.

Modernizacja Teatru Polskiego ma objąć przede wszystkim budynek główny kompleksu oddanego do użytku w 1949 roku. Gmach przy alei Adama Mickiewicza zostanie rozbudowany o drugie piętro, dzięki czemu powstanie dodatkowa przestrzeń dla sal warsztatowych i restauracji. Nowe życie ma zyskać także wysłużony balkon oraz foyer. Dzięki przebudowie poprawić ma się akustyka obiektu, który dodatkowo zostanie ocieplony. Remont czeka również dach oraz wszystkie instalacje pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat. Budynek teatru ma zostać także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zainstalowana zostanie winda i specjalny podjazd. Zagospodarowany na nowo ma być także teren przylegający do siedziby teatru.

W przypadku braku perturbacji związanych z podpisaniem umowy z wykonawcą prace budowlane powinny zakończyć się na początku drugiej połowy 2023 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments