Bydgoszcz
18C
Niebo głównie zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 18 • L 17
20C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTeatr Polski w Bydgoszczy doczeka się rozbudowy. Miasto ogłosiło przetarg na realizację inwestycji
Teatr Polski Bydgoszcz
06.08.2021 | 11:23

Teatr Polski w Bydgoszczy doczeka się rozbudowy. Miasto ogłosiło przetarg na realizację inwestycji

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Budynek główny Teatru Polskiego zostanie poddany długo oczekiwanej modernizacji. Prace powinny zakończyć się wiosną 2023 roku.

Fot. Robert Sawicki

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę Teatru Polskiego imienia Hieronima Konieczki przy alei Mickiewicza. Warta blisko 30 milionów złotych inwestycja ma znacząco poprawić funkcjonalność największej bydgoskiej sceny. Prawdopodobny termin realizacji – druga połowa sezonu artystycznego 2022/2023.

Prace przygotowawcze do modernizacji Teatru Polskiego trwały od kilku lat. Pierwsza dokumentacja na potrzeby jego rozbudowy powstała już w 2016 roku, ale wymagała – ze względu na zastrzeżenia ze strony władz samego teatru – zmian. Efekt – kolejny przetarg na projekt, tym razem zamienny, i jego dopracowanie w latach 2019-2020. Wreszcie, po wielu miesiącach oczekiwań – przetarg na roboty budowlane, który ratusz opublikował w czwartek.

Modernizacja Teatru Polskiego ma objąć przede wszystkim budynek główny kompleksu oddanego do użytku w 1949 roku. Wspomniany budynek zostanie nadbudowany o drugie piętro, dzięki czemu powstanie dodatkowa przestrzeń dla sal warsztatowych i restauracji. Nowe życie ma zyskać także wysłużony balkon oraz foyer. Dzięki przebudowie poprawie ma ulec akustyka obiektu, który dodatkowo zostanie ocieplony. Remont czeka również dach oraz wszystkie instalacje pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat. Budynek teatru ma zostać także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zainstalowana zostanie winda i specjalny podjazd. Zagospodarowany na nowo ma być także teren przylegający do gmachu.

Ogłoszony właśnie przetarg zakłada wykonanie wszystkich przewidzianych w projekcie prac w ciągu maksymalnie 76 tygodni od daty podpisania umowy. W praktyce oznacza to, że zakończenia robót należy spodziewać się wiosną 2023 roku. Na oferty urząd miasta czeka bowiem co prawda tylko miesiąc – do 7 września, ale wykonawcy będą związani ofertą aż do początku grudnia br. W ramach kryteriów przetargowych wykonawcy mogą skrócić czas realizacji inwestycji nawet o osiem tygodni, ale i tak trudno spodziewać się, aby na dużej scenie premiery i spektakle pojawiły się szybciej niż od września 2023 roku. Warto podkreślić, że w trakcie prac bez przeszkód ma funkcjonować mała scena bydgoskiego teatru.

Oprócz terminu wykonania (30 procent wagi) w przetargu brane będą pod uwagę jeszcze dwa kryteria. Kluczowym będzie oczywiście cena, która odpowiada za 50 procent końcowej oceny. Drugim – rękojmia za wady. Jej minimalny okres wynosi pięć lat od zakończenia prac. Maksymalny, którego należy się spodziewać, jest o dwa lata dłuższy.

Szacunkowy koszt inwestycji zapisany w miejskich dokumentach to nieco ponad 29 milionów złotych. Wkład własny miasta to przeszło 22 mln zł – na rozbudowę Teatru Polskiego w tegorocznym budżecie zapisana jest kwota 9,15 mln zł, na przyszły rok planuje się przekazanie blisko 12,7 mln zł. Należy jednak spodziewać się przesunięć tych kwot pomiędzy latami budżetowymi. Pozostała kwota będzie pochodziła ze środków unijnych w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na remont teatru ma trafić około 7 mln złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści