Bydgoszcz
17C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 18 • L 17
18C
Czw
15C
Pt
12C
Sob
16C
Nd
18C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRozmowy o drodze S10 podczas wizyty Trzaskowskiego w Solcu Kujawskim. „Szanowny rządzie, budujcie tę drogę”
Teresa Substyk, Rafał Trzaskowski, Rafał Bruski
22.05.2020 | 18:15

Rozmowy o drodze S10 podczas wizyty Trzaskowskiego w Solcu Kujawskim. „Szanowny rządzie, budujcie tę drogę”

Prezydent Warszawy gościł w piątek na Kujawach i Pomorzu.

Na zdjęciu: Burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk (z lewej), prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Bydgoszczy - Rafał Bruski tuż przed konferencją prasową, jaka odbyła się przy dworcu kolejowym w Solcu Kujawskim.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rafał Trzaskowski przyjechał w piątek (22 maja) na Kujawy i Pomorze. Prezydent Warszawy spotkał się w Solcu Kujawskim z burmistrz miasta oraz włodarzem Bydgoszczy.

Trzaskowski to nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Po przełożeniu wyborów z 10 maja, największa formacja opozycyjna zdecydowała się wycofać kandydaturę obecnej wicemarszałek sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i postawiła właśnie na Trzaskowskiego.

W piątkowe przedpołudnie, Trzaskowski przyjechał do Solca Kujawskiego. Tam odbyła się konferencja prasowa, ale wcześniej spotkał się w ratuszu z burmistrz miasta Teresą Substyk i prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim. Wśród tematów dyskusji była między innymi kwestia drogi S10, czy tego, jak wyglądać będą budżety samorządów po pandemii koronawirusa. – O sprawach samorządowych najlepiej rozmawia się z samorządowcami. Mamy te same problemy, możemy to przedyskutować i zastanowić się, co zrobić, żeby mieszkańcom za których jesteśmy odpowiedzialni, żyli jak najlepiej, a nasze problemy byśmy mogli rozwiązać jak najlepiej – powiedziała Substyk.

Jaka powinna być rola prezydenta RP według kandydata Koalicji Obywatelskiej? – Prezydent Rzeczypospolitej powinien być blisko problemów i powinien nie tylko rozmawiać z ludźmi, ale i proponować konkretne rozwiązania – mówił Trzaskowski.

Dzisiaj mamy sytuację, w której biała flaga powiewa nad Pałacem Prezydenckim. Prezydent jest niemy, zamiast angażować się w to co najważniejsze, czyli rozwiązywać problemy i stać blisko ludzi

– podkreślił. Jak dodawał, głównym zmartwieniem samorządowców w tej chwili są kwestie związane ze zdrowiem oraz ochroną miejsc pracy. – Rozmawialiśmy także o sytuacji w Solcu Kujawskim i liczbie zachorowań, których na szczęście było mało – dodał prezydent Warszawy. Podkreślał, że jest park przemysłowy i bardzo duża liczba firm, które zdecydowały się zainwestować. Zwrócił jednak uwagę na problem z dojazdami. – Mamy problem z drogami, z S10, która była wcześniej w planach. Niestety, obecny rząd ją wyrzucił z tych planów. Ta droga mogłaby połączyć miejscowości na Kujawach z tymi na Pomorzu. Ta droga mogłaby się przyczynić do szybkiego rozwoju całego regionu – powiedział Trzaskowski.

Ta dzisiejsza dziesiątka jest nazywana trasą śmierci, rozmawialiśmy o tym, że najczęściej straż pożarna musi wyjeżdżać do wypadków właśnie na tej drodze

– dodał Trzaskowski. Jego zdaniem, tego typu inwestycje, takie inwestycje sprzyjają rozwojowi gospodarczemu, a w tych trudnych czasach zdynamizowanie tego rozwoju będzie niezwykle istotne.

Temat drogi S10 poruszył także prezydent Bydgoszczy. – Te trzy miasta: Solec Kujawski, Bydgoszcz i Warszawę łączy Wisła nad którymi te miasta leżą, ale i omawiana droga S10 – droga śmierci. Jestem upoważniony do tego, żeby szczególnie na ten temat mówić – zaczął Rafał Bruski. Przypomniał, że to właśnie na tej drodze zginęła w ubiegłym roku szefowa Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Magdalena Kwiatkowska (w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy zapadł wyrok w procesie po tym wypadku – jego sprawca dobrowolnie poddał się karze).

Zobacz również:

Olszewski o S10: Festiwal kłamstw i mydlenia oczu

– To jest droga priorytetowa dla bezpieczeństwa, komunikowania ale i rozwoju gospodarczego – zauważał włodarz Bydgoszczy. Jego zdaniem, droga S10 jest tą, która jest bardzo potrzebna. – W 2015 roku cieszyliśmy się, gdy zostały podpisane wszystkie umowy na drogę S5 – jeszcze niewybudowaną – zaznaczył, przypominając że opóźnienie w budowie piątki to dwa-trzy lata. – Były już także podpisane dokumenty przetargowe dotyczące dokumentacji drogi S10. Minęło pięć lat i jesteśmy w tym samym miejscu – podkreślił.

Szanowny rządzie, budujcie tę drogę. To jest droga nie tylko śmierci, ale i szansy

– zaapelował Bruski w imieniu samorządowców, ale – jak powiedział – także i mieszkańców gmin leżących przy krajowej dziesiątce.

Podczas pytań, Trzaskowski w głównej mierze był pytany o wybory prezydenckie, m.in. o jeden z ostatnich sondaży, w których obecny prezydent Andrzej Duda stracił w porównaniu z poprzednim badaniem aż 20% poparcia (w najnowszym badaniu ma 39% poparcia). – Jasno mówiłem o tym, że trzeba być w tej chwili blisko ludzi i współpracować z samorządowcami – zauważał kandydat Koalicji Obywatelskiej. – Rząd próbuje ograniczać niezależność samorządów i to jest rzecz, która mnie najmocniej motywuje do tego, by uczestniczyć w tych wyborach. Nauczyliśmy się zarządzać miastem na odległość w epidemii, wszyscy moi zastępcy są na miejscu i spotkali się z posłami PiS-u. Jak jest taka potrzeba, zawsze mogę się z posłami połączyć na odległość, bo i tak musimy zachować dzisiaj odpowiednie odstępy. Nie ma to wielkiego znaczenia, czy zarządza się miastem w pokoju obok czy z samochodu – odpowiadał Trzaskowski.

Jego zdaniem, Andrzej Duda nie zabiera głosu w sprawach najbardziej istotnych. – Dopiero po tygodniu zainteresował się suszą, mimo że mówiliśmy o tym od wielu tygodni. Po tygodniu od skandalicznych zachowań władzy w radiowej Trójce prezydent zdecydował się to skomentować. Nie dziwi mnie to, że dzisiaj Polki i Polacy, którzy chcą, aby prezydent był aktywny i blisko ich problemów zorientowali się, że ta prezydentura jest prezydenturą niemą i stąd te spadki w sondażach – dodawał. Jego zdaniem, wszyscy kandydaci opozycyjni mają jeden cel – aktywizować ludzi do tego, aby wzięli udział w wyborach, które – wszystko na to wskazuje – odbędą się 28 czerwca.

Mimo tego, kalendarz wyborczy nadal nie jest jeszcze znany, bowiem ustawa jest w senacie, gdzie nadal procedują nad nią komisje, które posiedzenia wznowią w najbliższy wtorek (26 maja). – Pękła pewna bariera, wszyscy są w stanie ocenić prezydenturę w kryzysie. Gdy wszystko dzieje się dobrze, Polska się rozwija, wtedy pewien model prezydentury wszystkich uspokaja. Dzisiaj, w momencie kryzysu potrzebna jest prezydentura aktywna. W trakcie ostatnich miesięcy Polki i Polacy zaczęli sobie zadawać pytania, dlaczego ten prezydent jest niemym świadkiem wydarzeń, dlaczego nie występuje ze swoimi pomysłami – rozwijał dalej Trzaskowski. Jak opowiadał, PiS zafundował farsę wyborczą w związku z wyborami prezydenckimi. Jego zdaniem, próba ich przeprowadzenia 10 miała sposób niebezpieczny i niedemokratyczny.

Jarosław Kaczyński stracił nad tym procesem kontrolę. Mam nadzieję, że ta reszta państwowca, jaka w nim pozostała, nie pozwoli na kolejną farsę wyborczą. I te wybory będą zorganizowane w sposób demokratyczny, z poszanowaniem kodeksu wyborczego

– wyraził nadzieję Trzaskowski. Wierzy w to, że uda mu się zebrać wymaganą liczbę 100 tysięcy podpisów pod listą poparcia. Chęć pomocy w zbieraniu podpisów wyrazili działacze PSL.

Zapytaliśmy włodarzy o to, jakie straty będą w budżetach ich miast po pandemii koronawirusa. – Jesteśmy teraz na etapie przyjmowania wniosków od firm i przedsiębiorców. Skali nie możemy jeszcze ocenić do końca, ale musimy się już przygotowywać, bo jest mniejsza subwencja oświatowa, też będą niższe dochody z podatków od nieruchomości. Już rezygnujemy z niektórych inwestycji, bo nie będzie nas na to stać – odpowiedziała burmistrz Solca Kujawskiego. Jak to wygląda w Bydgoszczy? – Mamy dane pewne to o ile mniej wpływa do budżetu i to da się przełożyć na złotówki – mówił Rafał Bruski i wyliczał: – Średnio w budżecie każdej gminy, miasta wpłynęło o ok. 40% mniej środków z tytułu dochodów z podatków PIT i CIT. Resztę szacujemy – w Bydgoszczy może to być rząd około 100-150 milionów złotych. Każdy samorząd w Polsce cierpi – zakończył.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard
Ryszard
11 miesięcy temu

Był tam wśród Was specjalista od S10 i widzę że nadal ma dwie ręce,chociaż niby zakładał się o jedną…banda oszołomów

Metin
Metin
11 miesięcy temu

Przede wszystkim między Szczecinem a Bydgoszczą S10 jest drogą kluczową z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego (…i NATO). I dziwię się, że nie ma o tym mowy, gdyż od lat jest to sprawa stawiana przez generałów w NATO na ostrzu noża. Tymaczasem buduje się autostrady dla „ruskich” na wschodzie kraju.

jan
jan
11 miesięcy temu

Wszyscy kandydaci do władzy obiecują. Jak już załapią się lub wygrają wybory zapominają i plotą trzy po trzy jak Szajber o liście przebojów.

Stev
Stev
11 miesięcy temu

A Trzaskowski jako kto tam był? Prezydent Warszawy, gdzie przedsiębiorcy czekają na pomoc? Takiego pożera i lansera świat nie widział. No i ten żałosny Bruski i Olszewski, który dawał sobie obciąć rękę jak S5 nie powstanie na Euro 2012.Teraz zabiera się za S10, jak najdalej trzymaj się o tego człowieku.

ByD_Max
ByD_Max
11 miesięcy temu

Gratulacje dla władz miasteczka:) Sytuacja ze śmieciami opanowana, wszystkie osiedlowe ulice oświetlone ( z winy rządu od kilku miesięcy nie działa…bo rząd nie może się dogadać z ENEĄ)..Kolega prezydent Warszawy, lepszy niż własne sprawy. W końcu nawet nie jest kandydatem, bo nie ogłoszono startu kampanii wyborczej/ terminu wyborów. No i specjalista od drogownictwa z poprzedniej ekipy – 8 lat sukcesów komunikacyjnych Bydgoszczy….Tylko czekać, ąz wypłynie temat Uniwersytety Medycznego w Bydgoszczy. W poprzedniej kadencji nie zdążyli ( schowali do szafki). Teraz nadal nie mogą, chociaż by chcieli…Ale jak dojdą do władzy to…przeniosą radio PiK i TVP Bydgoszcz formalnie do Torunia (… Czytaj więcej »

ByD_Max
ByD_Max
11 miesięcy temu

Swoją drogą, przy powołaniu województwa podobno miał być podział, wojewódzkie instytucje przy wojewodzie, samorządowe przy marszałku….Państwowa Straż Pożarna- w Toruniu, Lasy Państwowe w Toruniu, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu….Wojewoda???
Województwo Kujawsko- Pomorskie….razem budujemy Toruń:)

Byd_Max
Byd_Max
11 miesięcy temu

Warszawa dyskutuje w Solcu o ściekach??? A może Bydgoszcz dzieli się doświadczeniami dotyczącymi segregacji i wywozu śmieci??
Panie prezydencie Warszawy, jak już będzie miał pan kampanię wyborczą i będzie kandydatem, to niech czyta najpierw samodzielnie obowiązujące akty prawne ( brak wytycznych dotyczących przedszkoli – strona gov.pl nie była dostępna w ratuszu:):))
Zamiast białej flagi nad pałacem prezydenckim będzie tęczowa??? Na oczyszczalnie nie ma a na parady i owszem:):)
Pozdrawiają nas z Danii, przez ścieki w Bałtyku:)

tomek
tomek
11 miesięcy temu

Trzaskowski, a co ma trzaskowski do naszej drogi. Jak już był w Bydgoszczy to trzeba było go zapytać dlaczego gardzi tramwajami z pesy a woli tramwaje z korei południowej. Taki wielki kontrakt dla warszawy za polskie podatki mógłby mocno pobudzić gospodarczo Bydgoszcz , ale on woli dac pracę azjatom.

Powiązane treści