Bydgoszcz
15C
Słonecznie
41% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 14
9C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiRozwód czy separacja? Poznaj istotne różnice
09.03.2021 | 08:00

Rozwód czy separacja? Poznaj istotne różnice

Na zdjęciu: Separacja stanowi środek prawny, stosowany celem poprawy relacji między małżonkami.

Fot. mat. autora

Wyłącznie trwały i zupełny rozkład pożycia jest przesłanką do orzeczenia rozwodu przez Sąd. Separacja natomiast jest możliwa wcześniej: gdy rozkład jest całkowity, lecz jeszcze nie trwały. W jakich sytuacjach skorzystanie z prawa do pozostawania w separacji jest korzystne, a kiedy krok ten można pominąć? Dowiedz się więcej.

Słowem wstępu, czyli co to jest separacja i czemu ona służy?

Separacja stanowi środek prawny, stosowany celem poprawy relacji między małżonkami. Jest metodą rozwiązywania konfliktów, czasem na odbudowanie związku. Bywa, że nie przynosi rezultatów i kończy się rozwodem. Zdarza się też, że pomaga w podjęciu decyzji o ratowaniu małżeństwa, a co za tym idzie, prowadzi do zakończenia kryzysu. Podczas, gdy orzeczenie rozwodu skutkuje definitywnym zakończeniem małżeństwa, prawne orzeczenie separacji czasowo je zawiesza. Co ważne, Sąd orzeknie o separacji, jeśli między małżonkami nastąpi zupełny rozkład pożycia i nie wystąpią przesłanki negatywne. Wśród głównych przeszkód, uniemożliwiających separację wymienia się dwie: naruszenie zasad współżycia społecznego oraz działanie na szkodę małoletnich dzieci małżonków. Separację można rozważyć np. wtedy, kiedy istnieje szansa na uratowanie związku.

Rozwód to radykalny krok, separacja jest stanem przejściowym

Nie istnieją ramy czasowe określające, ile może trwać separacja. Czas, potrzebny na zrozumienie sytuacji i podjęcie odpowiednich kroków jest bowiem kwestią indywidualną. Istotną różnicą między rozwodem i separacją jest fakt, że w przypadku separacji, strony nie mogą wstąpić w nowy związek małżeński. Uchylona wspólnota małżeńska nie jest jednoznaczna z ustaniem małżeństwa. Rozwód niesie ze sobą inne konsekwencje – m. in. daje prawo do zawarcia kolejnego związku małżeńskiego oraz umożliwia powrót do poprzedniego nazwiska. Co do obowiązku alimentacyjnego, po rozwodzie trwa on przez 5 lat, zaś po separacji nie jest ograniczony czasowo – tu strony zawsze muszą sobie wzajemnie pomagać, o ile jest to uzasadnione względami słuszności.

Obok różnic, między separacją i rozwodem zachodzi też wiele podobieństw. Stąd stwierdzenie, że uzyskanie orzeczenia o separacji niejako ułatwia uzyskanie rozwodu. Wynika to z możliwości wcześniejszego podziału majątku oraz uporządkowania wielu spraw, np. tych, dotyczących ustalenia władzy rodzicielskiej. Jeżeli masz pytania związane z tematyką rozwodową, zajrzyj na stronę serwisu Rozwód z Nią https://www.rozwodznia.pl/. Znajdziesz tam liczne porady dotyczące rozwodów i uzyskasz pomoc prawną w zakresie przygotowania się do procesu.


Podobne wpisy

Powiązane treści