Bydgoszcz
11C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 13 • L 10
20C
Pon
20C
Wt
20C
Sr
23C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoRuchy miejskie zapraszają do Bydgoszczy. Już we wtorek ważne dyskusje o przyszłości miasta
opera nova bydgoszcz
20.06.2020 | 17:10

Ruchy miejskie zapraszają do Bydgoszczy. Już we wtorek ważne dyskusje o przyszłości miasta

Na zdjęciu: Widok na Bydgoszcz.

Fot. BB

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych zaprasza na Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich. Odbędzie się on w Bydgoszczy w nachodzący wtorek, 23 czerwca na terenie kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki.

Pierwszy w historii Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich w Bydgoszczy miał odbyć się w marcu, lecz z uwagi na epidemię koronawirusa został przełożony. Nowy termin obrad ustalono na wtorek, 23 czerwca. Jak podkreślają organizatorzy, na Kongresie wystąpią specjaliści w kwestiach miejskich, lokalni społecznicy i urzędnicy z województwa kujawsko-pomorskiego. Zwieńczeniem wydarzenia będzie spotkanie literackie z Olgą Gitkiewicz, autorką reportażu „Nie zdążę”, przedstawiającego problemy z codziennym dojazdem do pracy i szkoły milionów Polaków, z którym od lat nie mogą się zmierzyć władze rządowe i samorządowe. Spotkanie poprowadzi Filip Springer – reportażysta i autor głośnych książek dotyczących estetyki przestrzeni publicznych w Polsce.

W programie wydarzenia znajdują się m.in. warsztaty na temat aktywności obywatelskiej, konsultacji społecznych i innych możliwości wpływu obywateli na decyzje podejmowane przez władze miejskie. – Będziemy dyskutować również o takich aspektach życia w mieście jak rady osiedli czy osiedlowy budżet inwestycyjny – mówi Paweł Górny, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, które wraz ze Stowarzyszeniem Czas Mieszkańców z Torunia jest organizatorem wydarzenia. W przypadku Bydgoszczy kwestie wymienione przez Górnego są szczególnie interesujące, gdyż członkowie wielu samorządów osiedlowych od dawna zabiegają o zmianę swojego statusu, wskazując na liczne przykłady rozwiązań z innych polskich miast. Radni powołują się m.in. na wzór wrocławski, gdzie każde osiedle otrzymuje z budżetu miasta pieniądze do zadysponowania na realizacje najpilniejszych potrzeb.

Chcesz się dowiedzieć, jak wpływać na władze swojego miasta? Jak sprawować obywatelską kontrolę? Poznaj społeczników, aktywistów i ekspertów! Wydarzenie jest otwarte dla każdego, darmowy wstęp i poczęstunek – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Kujawsko-Pomorski Kongres Ruchów Miejskich odbędzie się we wtorek, 23 czerwca od godz. 10:00 w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, w budynku „K” przy ul. Naruszewicza 11. Program wydarzenia:

10:00 – rejestracja uczestników
10:30 – otwarcie Kongresu przez zastępcę prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla
10:40 – powitanie przez organizatorów: prof. Marek Chamot – Rektor WSG w Bydgoszczy, Marzena Błaszczyk – SSRP (Bydgoszcz), Sylwia Kowalska – CzM (Toruń), Lech Mergler – KRM (Poznań)
11:00 – O raporcie na temat partycypacji publicznej w polskich miastach opowie jego autor – Borys Martela z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów w Krakowie
11:40 – Dobre praktyki konsultacji w Świeciu przedstawi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia
12:20 – Informacje na temat procesów konsultacji społecznych w województwie kujawsko-pomorskim zaprezentują przedstawiciele Fundacji Stabilo
13:00 – przerwa / poczęstunek / sieciowanie organizacji pozarządowych

14:00 – Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza – Szymon Osowski, Sieć Obywatelska Watchdog Polska (Warszawa)
14:40 – 30-lecie samorządu w Polsce – Lech Mergler, członek zarządu Kongresu Ruchów Miejskich
16:00 – Bydgoszcz Otwarta i Tolerancyjna (+ film „Jesteśmy tutaj”) –  Józef Herold, Forum Obywatele Bydgoszczy
16:20 – przerwa kawowa

17:00 – Goście specjalni: Olga Gitkiewicz – autorskie spotkanie z reportażem „Nie zdążę” o tym, że 14 milionów Polaków jest wykluczonych komunikacyjnie na co dzień, które poprowadzi Filip Springer

Ponadto, w ramach Kongresu odbędą się warsztaty eksperckie:
11:00 – 13:00 – „Statuty rad osiedli” – poprowadzi je Szymon Osowski (Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Warszawa)
14:00 – 16:00 – „Budżet inwestycyjny rad osiedli we Wrocławiu, Gdańsku i Gdyni” – poprowadzi je Michał Kwiatkowski z Wrocławskiego Forum Osiedlowego.

Szczegółowy program i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie piesi.bydgoszcz.pl.  Wydarzenie odbywa się w ramach 6 Konferencji popularnonaukowej „Wszyscy jesteśmy pieszymi” Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych oraz 4 Spotkania sieciującego Kongresu Ruchów Miejskich. Spotkanie regionalne Kongresu Ruchów Miejskich jest dofinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy – mecenasem Forum Rozwoju Regionalnego oraz Stowarzyszeniem Bydgoska Lokalna Grupa Działania „Dwie Rzeki”.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych
Czas Mieszkańców
Kongres Ruchów Miejskich

Wsparcie:
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego/PROO
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Księgarnia Skrzynka na Bajki

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści