Ruszają konsultacje CPK. Czy Bydgoszcz wywalczy kolej przez lotnisko?
Dodano: 10.02.2020 | 10:39Na zdjęciu: Grupa bydgoskich społeczników liczy na to, że rząd wpisze do programu kolejowego CPK połączenie przez BPPT i lotnisko. Dzięki temu pociągi ze stacji Bydgoszcz Główna będą mogły zawieźć pasażerów na samolot.
Fot. Szymon Fiałkowski
Dziś (10 lutego) ruszyły konsultacje programu kolejowego i drogowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Bydgoskie środowiska społeczne zapowiadają złożenie uwag do części poświęconej transportowi szynowemu, postulując wpisanie do niej budowy linii kolejowej przez port lotniczy i park przemysłowy.
Jak informuje biuro prasowe spółki CPK, od dzisiaj na stronie internetowej konsultacje.cpk.pl każdy zainteresowany może zgłaszać uwagi do korytarzy nowych linii kolejowych i tras drogowych planowanych w ramach inwestycji. Według rządu, planowane połączenia mają skrócić czas przejazdu nie tylko pomiędzy nowym portem lotniczym zlokalizowanym pomiędzy Warszawą a Łodzią, ale też innymi polskimi miastami, a także przyczynić się do likwidacji wykluczenia transportowego.
Zobacz również:
Ruszają konsultacje programu kolejowego CPK
– Uczestnicy konsultacji mogą zgłaszać opinie do trzech części Strategicznego Studium Lokalizacyjnego (SSL). Po pierwsze, do głównego opracowania zawierającego m.in. założenia budowy nowych linii kolejowych CPK i odcinków dróg, których planowanie jest związane z powstaniem lotniska. Po drugie i trzecie, do części graficznej, czyli szczegółowych map topograficznych w skali 1:50 000 z korytarzami przebiegów: kolejowych i drogowych – informuje CPK.
Wspomniane studium lokalizacyjne to opracowanie, określające charakter i ramy przestrzenne przedsięwzięć ujętych w koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego w zakresie budowy nowej infrastruktury. Zakłada ono budowę 1600 km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków, z których 10 podstawowych to tzw. szprychy łączące poszczególne regiony kraju z CPK i Warszawą. Przedstawione korytarze będą podstawą dalszych prac studialno-projektowych. Wewnątrz każdego z nich zaprezentowane są orientacyjne warianty przebiegu danej linii. Konsultacje mają wpłynąć na ostateczny kształt nowych tras.
Jak informuje CPK, konsultacje Strategicznego Studium Lokalizacyjnego potrwają do 10 marca. Formularz można wypełnić na stronie konsultacje.cpk.pl, ale uwagi można też przesłać pocztą tradycyjną bądź złożyć osobiście w siedzibie spółki (Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o. o., Aleje Jerozolimskie 134, 02-305 Warszawa).
Należy jednak dodać, że dokument nie obejmuje aspektów ekonomicznych poszczególnych przedsięwzięć, terminów ich realizacji ani nakładów. Szczegółowe analizy w tym zakresie wykonywane będą w ramach opracowań koncepcyjnych dla poszczególnych inwestycji.
Program kolejowy CPK a Bydgoszcz
Program Kolejowy CPK zakłada budowę „szprychy” nr 1, łączącej nowy port komunikacyjny trasą przebiegającą przez Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Piłę i dalej do aż do Koszalina i Kołobrzegu. Projekt zakłada budowę nowej linii łączącej okolice CPK z Płockiem oraz Płock z Włocławkiem, modernizację przebiegającej przez Bydgoszcz linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła oraz budowę linii kolejowej nr 400 Nakło nad Notecią – Okonek (okolice Szczecinka).
Linia CPK – Płock ma być fragmentem nowej trasy nr 5, która ma prowadzić przez rejony Lipna, Golubia-Dobrzynia i Wąbrzeźna aż do Grudziądza. Stąd zakładane są dwa przebiegi korytarza: pierwszy przekraczający Wisłę i włączający się w linię nr 131 (Chorzów Batory – Bydgoszcz – Tczew) lub biegnący prawym brzegiem Wisły przez Kwidzyn na północ do Tczewa, a następnie skręcający na północny zachód wzdłuż istniejącej linii kolejowej nr 9 (Warszawa – Tczew – Gdańsk) i kończący się w Gdańsku.
Według twórców studium, po przeprowadzeniu inwestycji kolejowych czas podróży z Bydgoszczy do CPK ma wynosić półtorej godziny.
Społeczne propozycje zmian w CPK
Koncepcja trasowania linii kolejowych w ramach programu CPK budzi zastrzeżenia bydgoskich działaczy społecznych. Na grudniowym spotkaniu z Karolem Trammerem, twórcą książki „Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej” przedstawiciel stowarzyszenia Samorządna Bydgoszcz Mirosław Pankowski (aktywny od wielu lat zwolennik rozbudowy transportu szynowego, który m.in. przyczynił się do podpisania porozumienia w sprawie budowy platformy multimodalnej w Emilianowie) przedstawił propozycje zmian w rządowej wizji.
Zdaniem Pankowskiego, budowa 168 km nowych linii – nr 5 i 242 na trasie CPK – Grudziądz – Warlubie zdezintegruje województwo, gdyż trasa ominie najważniejsze miasta regionu, przybliży Grudziądz do Trójmiasta, a ponadto wygeneruje też ogromne koszty. Społecznik proponuje, aby w program kolejowy CPK wpisać budowę łącznicy pomiędzy linią kolejową nr 131, która ma zaczynać się w Trzcińcu i przebiegać przez Port Lotniczy Bydgoszcz, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny do linii kolejowej nr 18 w okolicach Solca Kujawskiego.
– To będzie game changer dla układu województwa kujawsko-pomorskiego. Stawiamy na wadze budowę 11 kilometrów odnogi Trzciniec-Solec i 110 kilometrów linii do Grudziądza
– podkreślał na grudniowym spotkaniu społecznik z „Samorządnej Bydgoszczy”.
Zobacz również:
Kolej przez lotnisko i BPPT. Bydgoska propozycja zmian w programie CPK
Zaletami tego rozwiązania ma być zwiększenie dostępności bydgoskiego lotniska dla mieszkańców regionu – a co za tym idzie rozwój PLB, poprawa komunikacji miejskiej i międzygminnej z lotniskiem, rozwój atrakcyjnych terenów inwestycyjnych wzdłuż alei Jana Pawła II czy poprawa czasu podróży dla pociągów jadących z północy na południe kraju, które przy obecnym układzie torowym Bydgoskiego Węzła Kolejowego są zmuszone do kilkunastominutowych postojów na dworcu Bydgoszcz Główna w celu zmiany lokomotywy czy przejścia maszynistów do drugiej kabiny elektrycznego zespołu trakcyjnego.
Łącznica ma też umożliwić wjazd na towarową obwodnicę Bydgoszczy, czyli linii nr 201, przy której powstanie port multimodalny w Emilianowie. Pozwoli to na wykorzystanie rozbudowanego węzła do stworzenia siatki połączeń dojazdowych z Inowrocławia, Nakła, Chełmży czy Tucholi, które mogłyby przejeżdżać przez park przemysłowy, lotnisko, Fordon, Osową Górę; kolej przez lotnisko mogłaby też doprowadzić do utworzenia połączenia Grudziądza z Bydgoszczą, Toruniem i Włocławkiem – CZYTAJ WIĘCEJ O BYDGOSKIEJ KOLEI DOJAZDOWEJ
Warto dodać, że Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła już warianty budowy linii kolejowej od lotniska przez BPPT do Solca Kujawskiego. Idea budowy linii do lotniska jest też uwzględniona w planach i dokumentach strategicznych lotniska i województwa (posiada również decyzje środowiskową i Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe). Ale zarówno społecznicy, jak i władze portu uważają, że większą korzyść dla regionu przyniosłaby budowa linii prowadzącej od Trzcińca do Solca. – Tylko linia przelotowa ma sens i będzie wartością dodaną. Sama linia do lotniska ma sens w wypadku obsługi od pięciu milionów pasażerów w górę – mówił na wiosennym posiedzeniu komisji gospodarki komunalnej na bydgoskim lotnisku jego prezes Tomasz Moraczewski.
Zdaniem Karola Trammera inwestycja, polegająca na budowie nowego odcinka przez Grudziądz i Warlubie może zniknąć z programu kolejowego CPK po analizie kosztów. – W obliczu problemów z realizacją „szprych” CPK pojawią się dążenia do ich optymalizacji. Nie wierzę w zrealizowanie wszystkich zakładanych tras – stwierdził ekspert ds. kolejnictwa.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024