Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePoczątek prac nad rewitalizacją parku Witosa. Podpisano umowę z wykonawcą
08.11.2017 | 14:43

Początek prac nad rewitalizacją parku Witosa. Podpisano umowę z wykonawcą

Początek inwestycji jest planowany na wiosnę 2018 roku.

Na zdjęciu: Park Witosa od kilkunastu lat czeka na rewitalizację.

Fot. Stanisław Gazda

Rozpoczyna się długo oczekiwana rewitalizacja parku Witosa. Miasto wybrało firmę odpowiedzialną za wykonanie projektu i przeprowadzenie prac budowlanych.

Przetarg na realizację I etapu zmian w parku wygrało konsorcjum stworzone przez spółkę Park-M ze Starego Sącza. Zrealizowała ona m. in. rewitalizację Parku Branickich w Białymstoku, parku wokół muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli czy ogrodów Zamku Królewskiego w Warszawie. Miasto przeznaczyło na realizację zadania 8,2 miliona złotych – urzędnicy deklarują chęć pozyskania dofinansowania unijnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Konsorcjum deklaruje objęcie prac sześcioletnią gwarancją.

I etap rewitalizacji obejmie obszar o powierzchni 4,1 ha – bez kortów tenisowych, nowego placu zabaw oraz muszli koncertowej, która ma zostać wyburzona. Teren po muszli ma być objęty osobnym opracowaniem. Miasto deklaruje, że pozwolenie na budowę zostanie wydane w I kwartale przyszłego roku. Do tego czasu Park-M ma dysponować projektem wykonawczym.

Plany ratusza zakładają utworzenie w parku niewielkiej górki saneczkowej (na bazie istniejącego nasypu w pobliżu ul. Markwarta), a w jego wschodniej części – budowę placu z urządzeniami do uprawiania kalisteniki oraz mniejszego placu zabaw. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki spacerowe wraz z ich oświetleniem. Jednym z wytycznych rewitalizacji jest także wyeksponowanie popiersia patrona parku – Wincentego Witosa.

Nową atrakcją parku ma być fotoplastykon, który ma przedstawiać jego historię. Pojawią się także nowe elementy małej architektury (m. in. altana, kosze na śmieci, stojaki na rowery) oraz kamery miejskiego monitoringu. W ramach rewaloryzacji zieleni projektanci stworzą łąkę kwiatową, stanowiska z kwitnącymi krzewami i żywopłotami; planuje się również nasadzenia 20 nowych drzew.

Koniec prac w parku ma nastąpić wiosną 2019 roku.


Powiązane treści