Bydgoszcz
22C
Słonecznie
54% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 24 • L 21
20C
Pon
21C
Wt
20C
Sr
18C
Czw
20C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRyanair odwołał lot? Możesz lecieć z Lufthansą, LOTem…
Port Lotniczy Bydgoszcz
18.09.2017 | 09:10

Ryanair odwołał lot? Możesz lecieć z Lufthansą, LOTem…

Prawa przysługujące pasażerow regulują unijne dyrektywy. Warto je poznać i walczyć o to, co nam się należy.

Na zdjęciu: Ryanair lata również z bydgoskiego lotniska. Do najbliższej środy będzie jednak realizował połączenia zgodnie z planem.

Fot. MB

Nawet 400 euro odszkodowania, zapewnienie noclegu w przypadku przełożenia lotu na następny dzień, a także możliwość skorzystania z oferty innego przewoźnika – pasażerowie poszkodowani w skutek cięć Ryanair mają wiele możliwych rozwiązań.

Za odwołany lot przysługuje pasażerowi odszkodowanie: 250 euro w przypadku połączeń do 1500 km oraz 400 w przypadku tras dłuższych (Kwota 600 euro dotyczy tylko trans transatlantyckich i tych na daleki wschód, Ryanair na nich jednak nie lata – przyp. red.). O tym prawie wie większość z podróżnych. Pasażer otrzymuje dodatkowo pełen zwrot środków wydanych na bilet lub możliwość wybrania lotu alternatywnego: linia musi mu zapewnić hotel, transport i wyżywienie, a także możliwość bezpłatnego kontaktowania się z nią aż do chwili wylotu (Infolinia irlandzkiego przewoźnika w normalnych sytuacjach jest płatna – przyp. red.).

Ciekawa sytuacja ma również miejsce w sytuacji, gdy przewoźnik zaproponuje nam inne, pobliskie lotnisko, np. Luton zamiast Stansed w przypadku lotów do Londynu. W tym przypadku przewoźnik lotniczy ponosi koszt transportu pasażera z tego innego lotniska na lotnisko, do którego została zrobiona rezerwacja lub na inne pobliskie miejsce uzgodnione z pasażerem.

Lot alternatywny… nie tylko z Ryanair

Podróżni nie zdają sobie sprawy z przysługującego im prawa do zamiany lotu, ale nie tylko w obrębie oferty przewoźnika! Zgodnie z unijną dyrektywą (WE) 261/2004 możemy wymusić na linii lotniczej wymianę biletów na połączenie realizowane przez innego operatora na tej samej trasie.W przypadku Bydgoszczy można by, np. polecieć na trasie Bydgoszcz – Frankfurt i następnie Londyn Heathrow w miejsce odwołanego lotu na trasie Bydgoszcz – Londyn Stansted. Warto pamiętać o tym prawie, gdy korzystamy z portów w Modlinie, Poznaniu czy Gdańsku. W tych przypadkach alternatywnych połączeń jest bowiem o wiele więcej.

Aktualna lista odwołanych lotówKLIKNIJ TUTAJ.


Powiązane treści