Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co wiemy kilka tygodni po pożarze budynku przy Rycerskiej?

Dodano: 20.09.2023 | 13:18

Na zdjęciu: Pożar w budynku przy Rycerskiej 22 wybuchł w czwartek, 24 sierpnia.

Fot. Jakub Soboczyński

Znamy odpowiedź władz miasta na interpelację radnego Jarosława Wenderlicha ws. pożaru zabytkowego budynku dawnego dworca towarowego przy Rycerskiej. – Konstrukcja więźby nie uległa zawaleniu, a strop ostatniej kondygnacji i konstrukcja murowa nie nosi śladów ognia – przekazuje prezydent Rafał Bruski.

Dwa tygodnie minister w Kancelarii Premiera oraz przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości (a także kandydat do Sejmu z listy tej formacji) Jarosław Wenderlich złożył dokumenty do ministra sprawiedliwości, ministra kultury oraz prokuratury o objęcie nadzorem wszelkich postępowań dotyczących kontrowersyjnych spraw związanych z bydgoskimi zabytkami. Polityk wystąpił także z interpelacją do prezydenta Rafała Bruskiego odnośnie budynku przy Rycerskiej 22.

Przypomnijmy: pod koniec sierpnia w gmachu dawnego dworca towarowego wybuchł kolejny pożar, w wyniku którego uszkodzeniu uległo pokrycie dachu. Bydgoszczanie szczególnie zainteresowali się tym zdarzeniem, obawiając się o dalsze losy obiektu znajdującego się w gminnej ewidencji zabytków. Jego obecnym właścicielem jest bydgoski deweloper Grupa Moderator, który na znajdującej się za nim kilkuhektarowej działce realizuje kompleks mieszkaniowy Industria.

Co wiemy kilka tygodni po pożarze budynku przy Rycerskiej?

Zobacz również:

Jarosław Wenderlich interweniuje u ministrów w sprawie dworca przy Rycerskiej

Dodajmy, że na przedstawianych przez Grupę Moderator wizualizacjach inwestycji zapowiadano odrestaurowanie dawnego dworca. Powstały dwie koncepcje jego odnowienia – pierwsza zakładała nawiązanie do pierwotnej formy obiektu, najnowsza za to przewiduje większą ingerencję w zabytek; m.in. nadbudowę skrzydeł.

Na interpelację Wenderlicha odpowiedział prezydent Rafał Bruski. Ten przekazał, że dzień po pożarze przedstawiciele Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego przeprowadzili kontrolę na Rycerskiej 22, po której nakazali zabezpieczenie konstrukcji dachu oraz dostępu do budynku. 11 września na miejscu pojawił się miejski konserwator zabytków, który w obecności przedstawiciela dewelopera sprawdzał stan budynku.

W trakcie oględzin stwierdzono przepalenie elementów więźby dachowej i całkowite zniszczenie pokrycia dachu. Konstrukcja więźby nie uległa zawaleniu, a strop ostatniej kondygnacji i konstrukcja murowa nie nosi śladów ognia – czytamy w odpowiedzi prezydenta Bydgoszczy. Brak poważnego uszkodzenia więźby i stropu świadczy o tym, że obiekt nadal można poddać renowacji. Dalej czytamy, że śledztwo w sprawie pojawienia się ognia w dawnym dworcu wciąż jest przedmiotem śledztwa.

Bruski przypomina, że obiekt z 1912 roku – zgodnie z wnioskiem Moderatora – jest przeznaczony do przebudowy i zmiany sposobu użytkowania na cele biurowo-mieszkalne. Czy i kiedy do tego dojdzie, zobaczymy w najbliższych miesiącach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
8 miesięcy temu

„…śledztwo w sprawie pojawienia się ognia w dawnym dworcu wciąż jest przedmiotem śledztwa.” CIEKAWE

DWistrzałkowianie
DWistrzałkowianie
8 miesięcy temu

Złodzieje samochodów dostają kluczyki z salonów samochodowych.