[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Budynek dawnego dworca towarowego na Bocianowie odzyska blask [WIZUALIZACJE]

Dodano: 23.04.2021 | 12:13

Na zdjęciu: Wizualizacja rewitalizacji gmachu dawnego dworca towarowego przy ulicy Rycerskiej.

Fot. Grupa Moderator

Zaniedbany budynek dawnego dworca towarowego i składu celnego przy ulicy Rycerskiej zostanie odnowiony. Jego obecny właściciel – Grupa Moderator – przedstawiła wizualizacje modernizacji budynku. Remont będzie elementem kolejnego etapu inwestycji pod nazwą Industria, realizowaną na obszarze pomiędzy Rycerską i Pomorską.

Teren przy pętli tramwajowo-autobusowej Rycerska przez wiele lat należał do PKP i pełnił funkcję zaplecza dla węzła kolejowego. W 1912 przy ulicy Rycerskiej powstał budynek, przeznaczony dla administracji dworca towarowego. W późniejszych latach do budynku dobudowano dwie zadaszone rampy, przeznaczone do rozładunku i załadunku towarów. Obiekt na Bocianowie pełnił także funkcję składu celnego.
W 2017 roku tereny dawnego dworca towarowego i jego najbliższych okolic stały się własnością dewelopera Moderator, który zaplanował na nich realizację kompleksu mieszkaniowego. W kwietniu 2018 roku inwestor pokazał dwie koncepcje zagospodarowania terenu. Jedną stworzyła warszawska pracownia architektoniczna WXCA, drugą – bydgoscy architekci z firmy Archhouse. Ostatecznie – po ponad roku przygotowań – Moderator wybrał koncepcję Archhouse. Została ona jednak zmodyfikowana.

Prezentacja projektu pierwszego etapu osiedla – pięciu budynków zlokalizowanych od strony ulicy Pomorskiej – nastąpiła jesienią 2019 roku. Obecnie trwa realizacja dwóch obiektów; jeden z nich znajduje się już w stanie surowym i zyskuje elewacje. W 2020 roku na zlecenie Moderatora wyburzono zadaszone rampy dawnego dworca kolejowego. Jak podkreśla inwestor, nie miały one wartości zabytkowej.

Grupa Moderator od początku zakładała, że 110-letni budynek dawnej siedziby urzędu celnego zostanie zrewitalizowany i odzyska dawną świetność. Zgodnie z planami będzie pełnił funkcję naturalnej bramy do tej części osiedla. Na parterze obiektu powstaną lokale handlowo-usługowe, a na piętrze mieszkania. Wraz z rewitalizacją zabytku, zlokalizowanego przy Rycerskiej, Moderator planuje też zabudowę mieszkaniową kwartału pomiędzy dworcem a planowaną ulicą Nowoświecką.

Warto dodać, że Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowała, przyjęty przez radnych jesienią 2020 roku, plan zagospodarowania przestrzennego dla Bocianowa, obejmujący nie tylko teren kompleksu Grupy Moderator, ale całego obszaru pomiędzy ulicami Artyleryjską, Gdańską, Chocimską, Pomorską, Bocianowo, Racławicką, Ogrodową i Rycerską. Zapisy planu zakładają stworzenie pierzejowej zabudowy mieszkaniowej, połączenia tramwajowego ulicy Gdańskiej z pętla Rycerska przez ulicę Chocimską i przedłużenie ulicy Świeckiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments