Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeRynek w Starym Fordonie będzie odnowiony. Wystartowały prace [ZDJĘCIA]
09.07.2021 | 14:22

Rynek w Starym Fordonie będzie odnowiony. Wystartowały prace [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Błażej Bembnista

Na Rynku w Starym Fordonie rozpoczęły się pierwsze prace związane z jego modernizacją. Roboty mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rewitalizacja Rynku, której początek zapowiadano już na maj i czerwiec, ostatecznie wystartowała w środę, 7 lipca. Najpierw z płyty usunięto ławki, a następnie wygrodzono jej obszar. Ograniczono też ruch na wschodniej jezdni (wjazd w kierunku ulicy Cechowej). Wykonawca – firma Steinbudex – przystąpiła też do rozbiórki dotychczasowej nawierzchni z kostki betonowej.

Centralny plac Starego Fordonu ma być bezpieczną przestrzenią pieszą: deptakiem z warunkowym i uspokojonym dostępem dla ruchu kołowego. Ulica Wyzwolenia, z uwagi na potrzeby komunikacyjne, zachowa swój dotychczasowy charakter z ruchem samochodowym. Nowa nawierzchnia Rynku zostanie wykonana przede wszystkim z szarej kostki granitowej; wykorzystane zostaną też materiały pozostałe po remoncie ulicy Bydgoskiej oraz Starego Rynku. Ułożenie kostki i jej odcienie wyznaczą strefy rynku. Na placu pojawią się nowe ławki i siedziska wykonane z drewna. Największą atrakcją odnowionej płyty będzie fontanna, ulokowana we wschodniej części placu. Będzie ona miała formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. – Poziom płyty rynku i niecki będzie płynnie połączony. Rozwiązanie to umożliwi, zależnie od zamiaru, korzystanie z całej powierzchni rynku przy wyłączonych dyszach i upuszczeniu wody do zbiornika lub wypełnienie pola całej niecki wodą – informuje ZDMiKP. Na Rynku ma pojawić się też większa ilość zieleni.
Coraz bardziej zaawansowane prace prowadzone są także przy pozostałych elementach rewitalizacji Starego Fordonu. Powstające nabrzeże na końcu ulicy Frycza-Modrzewskiego umocnione zostało szczelnymi ściankami. – Przygotowana została też konstrukcja slipu, który umożliwi docelowo wodowanie małych jednostek. Obecnie trwają roboty przy pogłębianiu dna pod narzuty kamienne i gabiony. Zaawansowanie prac przekracza już 30 procent – przekazali drogowcy. Prace prowadzone przez firmę Melbud rozpoczęły się jesienią 2020 roku. Nowe nabrzeże ma pełnić kilka funkcji. – Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle – podkreślają urzędnicy. Będzie to miejsce wypoczynku i rekreacji z siedziskami, umożliwiające również wodowanie i cumowanie jednostek pływających. Umocnione nabrzeże będzie również pełniło funkcję ochronną i wzmocni projektowaną drogę dojazdową do planowanego portu. Koszt jego budowy nabrzeża to 7,5 miliona złotych, z czego 4,4 miliony pokrywa dofinansowanie z środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Równolegle trwa rewitalizacja terenów rekreacyjnych nad Wisłą, obejmujące stworzenie takich atrakcji jak ścieżki nad Wisłą, pumptruck czy skatepark oraz przebudowy ulic takich jak Rybaki czy Frycza-Modrzewskiego. Będą one wyposażone w chodniki, których część została już ułożona. Na jezdni pojawi się natomiast kamienna kostka. Prace trwają również na sąsiednich ulicach: Zakładowej i Promenada.

Jeszcze w tym roku zakończy się także rewitalizacja 7 miejskich kamienic. Część z nich cieszy już oko odnowionymi elewacjami. Warto dodać, że budynki są remontowane wewnątrz i na zewnątrz. – Mieszkańcy zyskają nowe warunki życia. Modernizujemy także podwórka – podkreślił niedawno zastępca prezydenta i pełnomocnik ratusza ds. rewitalizacji Starego Fordonu Mirosław Kozłowicz.

Pierwsze elementy trwających i planowanych prac mają zostać oddane do użytku jeszcze w 2021 roku: zarówno nabrzeże, jak i odnowiony rynek mają być gotowe jesienią. – Najdłużej planujemy rewitalizację terenów rekreacyjnych, która potrwa do listopada 2022 roku – zaznaczył zastępca prezydenta.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments