Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rząd wprowadza lockdown na terenie całego kraju. Od soboty zamknięte galerie, kina i baseny!

Dodano: 17.03.2021 | 15:18

Na zdjęciu: Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Fot. Adam Guz/KPRM

Od soboty, 20 marca rząd wprowadza lockdown na terenie całej Polski. Zamknięte zostaną centra handlowe, kina czy baseny. Ponowne wprowadzenie obostrzeń ma zdaniem rządu powstrzymać rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Na ten moment obowiązują one do 9 kwietnia.

Podczas środowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił objęcie obostrzeniami całego kraju. Od soboty, 20 marca zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe (z wyjątkami w postaci np. sklepów spożywczych czy drogerii), kina, teatry, baseny i obiekty sportowe (poza sportem zawodowym; w województwach, w których do tej pory obowiązywały restrykcje rozgrywki piłkarskie od IV ligi w dół były zawieszone), a dzieci z klas 1-3 wracają do nauki zdalnej (na ten moment do 9 kwietnia). Wprowadzenie lockdownu uzasadnił szerzeniem się brytyjskiej mutacji koronawirusa. – Udział tej mutacji to ponad 52% wszystkich zakażeń – mówił. Sytuacja w całym kraju, zdaniem ministra, pogorszyła się na tyle, że konieczne było wprowadzenie restrykcji we wszystkich województwach. Niedzielski zaapelował też do pracodawców o to, by pracownicy w miarę możliwości przechodzili na pracę zdalną. Obecne obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia.

Na pytanie redaktora radia TOK FM w sprawie ewentualnego zamknięcia kościół minister powiedział, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami obiekty sakralne są dopuszczone do użytkowania. Obowiązuje tam limit 1 osoba na 15 m kwadratowych. Niedzielski podkreślił, że póki co nie będzie zamykał przedszkoli, ale nie wykluczył kolejnych restrykcji. – Jeżeli dojdzie do drastycznego pogorszenia sytuacji, konieczne będzie wprowadzenie cięższych obostrzeń – zaznaczył Niedzielski.

W środę (17 marca) potwierdzono ponad 25 tysięcy nowych przypadków zachorowań. 1725 z nich odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim.Sytuacja naszego województwa jest trudna – nie ukrywał podczas dzisiejszej (17 marca) konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. – Liczba zakażeń to jest jedna rzecz, natomiast inna liczba to ilość hospitalizacji, która u nas wzrasta w sposób niepokojący. To nie jest tak, że jest nieskończona możliwość naszych szpitali do przyjmowania tych pacjentów. Te łóżka, te miejsca muszą być o określonym standardzie: dostępem do tlenu, z odpowiednim personelem – mówił wojewoda.

Jeszcze przed ogłoszeniem ponownego wprowadzenia obostrzeń Bogdanowicz podkreślał, że apelował o wprowadzenie obostrzeń na terenie Kujaw i Pomorza ostatni tydzień to między 850 a przeszło 1 300 przypadków. – Niestety, nie spodziewamy się, że ta liczba nagle zacznie maleć – nie ukrywał Bogdanowicz. Poinformował też, że w szpitalach zajęte są 1 354 łóżka dla pacjentów, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem (jeszcze w połowie lutego było ich 779), natomiast pod respiratorem znajduje się 141 pacjentów, a dostępnych jest w regionie 178 respiratorów, a łóżek szpitalnych – 1 778. – Pandemia cały czas nasila się, ta trzecia fala jest dla nas trudna do opanowania – powiedział Bogdanowicz.

3.3 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments