Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 5 • L 3
13C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIRzeźba flisaka – będzie kolejnym symbolem Bydgoszczy? [ZDJĘCIA]
Rzeźba Flisaka nad Brdą_SG (5)
28.12.2017 | 14:03

Rzeźba flisaka – będzie kolejnym symbolem Bydgoszczy? [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Rzeźba flisaka autorstwa Michała Kubiaka od wczoraj wpisuje się w bydgoską przestrzeń miejską.

Fot. Stanisław Gazda

Dwumetrowa rzeźba Flisaka stoi już tuż nad Brdą. Jej oficjalne odsłonięcie zapowiedziano na najbliższą sobotę. W planowanej pierwotnie uroczystości, przewidzianej w ramach finału Tygodnia Kultury Węgierskiej, przeszkodziły względy techniczne.

Stojąca przy nabrzeżu Brdy, obok mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego, figura wzbudza duże zainteresowanie przechodniów, w tym zagranicznych gości naszego miasta. Na razie brak jest jakiegokolwiek opisu tego dzieła Michała Kubiaka, autora między innymi Ławeczki Mariana Rejewskiego, rzeźby Wędrowiec przy ulicy Gdańskiej czy posągu Andrzeja Szwalbego. Marek Iwiński, plastyk miejski zapewnia nas, że w pobliżu rzeźby, która będzie podświetlona, stanie tablica informacyjna w języku polskim, angielskim i węgierskim niosąca informację zarówno o zobrazowanej postaci, twórcy rzeźby, jak również o inicjatywie jej powstania, pomysłodawcy i głównym fundatorze tego elementu w przestrzeni miejskiej (Ambasada Węgier).

Póki co przyglądający się rzeźbie pytają siebie nawzajem kogo ona przedstawia. Wśród wielu przypuszczeń pojawiła się wersja o Przechodzącym Przez Rzekę, który w tym miejscu przyjął taką postać!

Nowa rzeźba nad Brdą ma nawiązywać nie tylko do historii Bydgoszczy, ale również przypominać o węgierskim wkładzie w rozwój naszego miasta, a szczególnie budowie Kanału Bydgoskiego.

– Ta lokalizacja jest na tyle ciekawa, że tworzy pewną oś widokową. Szczególnie zależało mi na stworzeniu kontekstu rzeźby względem mostu i jego osi widokowej. Forma jest tożsama z przestrzenią: jest rzeka, jest flisak, jest uzasadnienie historyczne  – wyjaśnia plastyk miejski Marek Iwiński, który nie dalej jak wczoraj zapytał autora rzeźby, czy miała ona jakiś pierwowzór, czy jest jedynie artystyczną interpretacją postaci flisaka? Wówczas Michał Kubiak odpowiedział, iż ze swojego dzieciństwa pamięta obecność flisaków nad Brdą, jednak wykonana przez niego rzeźba jest jedynie zainspirowana rzeczywistością i nie sugeruje podobieństwa do kogokolwiek.


Powiązane treści