Bydgoszcz
16C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h WNW
H 16 • L 16
21C
Sob
23C
Nd
25C
Pon
27C
Wt
26C
Sr
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeRzeźba w Ogrodzie Botanicznym odsłonięta
17.10.2015 | 22:23

Rzeźba w Ogrodzie Botanicznym odsłonięta

W sobotę w Ogrodzie Botanicznym została odsłonięta rzeźba Lato.

Zdjęcia: Bogusław Białas

W sobotę w Ogrodzie Botanicznym została odsłonięta rzeźba Lato. Uroczystość wpisała się w program obchodów jubileuszu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Rzeźba została odtworzona przez prof. Stanisława Radwańskiego przy pomocy fundacji Take Care. Dzięki temu po dwudziestu latach przerwy w parku ponownie znajdują się cztery kamienne rzeźby dzieci, które symbolizują różne pory roku. Wiosna trzyma w dłoniach dwa ptaki, lato – kłosy zboża, jesień – winogrona, a zima – opatulona w kożuchowy szal, krzyżowała ręce z zimna. W ogrodzie pojawiły się w latach trzydziestych XX wieku, ale po sześćdziesięciu latach zniknęły bez śladu. Od 1999 roku Ogród Botaniczny należy do Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który podjął się prac nad przywróceniem dawnego blasku temu miejscu.

Autorem oryginalnych rzeźb był Bronisław Kłobucki, który w 1894 roku z rodzicami oraz rodzeństwem przeprowadził się z Taszewskiego Pola w gminie Jeżewo do Bydgoszczy.  Mieszkał na Szwederowie i uczył się w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego, która znajdowała się przy ul. Św. Trójcy. Zginął we wrześniu 1944 roku od Arnhem.

Uroczystość związana była z obchodami jubileuszu dziesięciolecia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W piątek w Copernicanum uroczyście zainaugurowano rok akademicki i przeprowadzono galę obchodów. W niedzielę w Operze Nova odbędzie się koncert, który zarazem zainauguruje Bydgoszcz Jazz Festival.

Powiązane treści