Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

S10 Bydgoszcz – Toruń: Złożono wniosek o „pozwolenie na budowę” dla pierwszego odcinka

Dodano: 17.07.2023 | 11:28

Na zdjęciu: Wniosek o ZRID dla odcinka Stryszek - Emilianowo liczy kilka kartonów dokumentów. Na ręce wojewody Mikołaja Bogdanowicza złożył go szef bydgoskiej GDDKiA Sebastian Borowiak.

Fot. KPUW

Kolejny ważny krok ku budowie S10 Bydgoszcz – Toruń. W piątek, 14 lipca złożono wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla pierwszego odcinka ekspresówki od węzła Bydgoszcz Południe w Stryszku do Emilianowa wraz z rozbudową drogi krajowej nr 25.

Umowa na projekt i budowę odcinka S10 Stryszek – Emilianowo została podpisana w maju 2022 roku. Realizacją tego etapu kluczowej inwestycji drogowej w województwie kujawsko-pomorskim zajmie się firma Intercor. Po ponad roku przygotowań, 14 lipca złożono wniosek do urzędu wojewódzkiego o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, czyli „pozwolenia na budowę” drogi.

Jest to zwieńczenie wielu miesięcy ciężkiej pracy – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, dziękując bydgoskiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i przedstawicielom Intercoru za jej wykonanie. Obiecał również, że ZRID zostanie wydany „niezwłocznie”. – Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku – powiedział Bogdanowicz.

14 lipca kojarzy się z rocznicą wybuchu rewolucji francuskiej, ale od dziś będzie to też bardzo ważna data dla Bydgoszczy – podkreślił minister Łukasz Schreiber. Nawiązał on do wcześniejszej konferencji na terenie Politechniki Bydgoskiej, na której wraz z posłem Tomaszem Latosem i władzami uczelni zapowiedział złożenie wniosku o uruchomienie kierunku medycznego na Politechnice Bydgoskiej.

Poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury przypomniał, że prace przygotowawcze nad budową S10 rozpoczęły się w 2016 roku. Podziękował też wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, jak i ZRID. – Jest jedna rzecz, która powinna wybrzmieć: przebieg autostrady A1 omijającej łukiem Bydgoszcz był jednym z największych błędów logistycznych w historii Polski. Droga S10 naprawia ten błąd – podkreślił Król. – Nie będzie „drogi śmierci”, będzie droga ekspresowa – dodał.


CZYTAJ TAKŻE: Wyłączone światła w Brzozie. Kierowcy narzekają na korki


Mamy to! Przechodzimy do czynów – cieszył się poseł Tomasz Latos. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że dla wielu mieszkańców regionu budowa S10 Bydgoszcz – Toruń to „inwestycja numer jeden”. – Niech ta droga połączy Bydgoszcz i Toruń w sposób bezkonfliktowy – zakończył parlamentarzysta PiS.

Dyrektor bydgoskiej GDDKiA Sebastian Borowiak powiedział, że nad ZRID pracowało około 40 osób. Oznajmił również, że w tym roku mają zostać złożone wnioski o ZRID na dwa kolejne odcinki: Solec – Toruń Zachód (wykonawca Kobylarnia/Mirbud), a potem dla odcinka Emilianowo – Solec (wykonawca PolAqua).

S10 Bydgoszcz – Toruń. Najważniejsze informacje o odcinku Stryszek – Emilianowo

Budowa odcinka S10 Bydgoszcz Południe – Emilianowo obejmie realizację 8,9 km odcinka drogi ekspresowej S10 oraz 5,4 km odcinka DK25 w stronę Brzozy. W ramach inwestycji przebudowany zostanie węzeł Bydgoszcz Południe, powstanie nowy węzeł Emilianowo, który usprawni dojazd do Bydgoskiego Parku i planowanego Terminalu Intermodalnego w Emilianowie.

S10 pobiegnie w znacznym stopniu obecnym śladem DK10, a kierowcy będą mieli do dyspozycji Miejsca Obsługi Podróżnych (w obu kierunkach) w pobliżu węzła Emilianowo. DK25 w okolicy Brzozy poprowadzona zostanie nowym śladem, omijając miejscowość od wschodu. Na trasie rozbudowanej DK25 powstaną dwa węzły – Zielona i Brzoza. W ramach inwestycji powstaną też drogi równoległe do obsługi ruchu lokalnego, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prace budowlane mają zakończyć się w 2026 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments