Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ważna zmiana na długi weekend. Otwarto odcinek S5 omijający Aleję Dębową w Borównie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Dodano: 15.06.2022 | 10:10

Na zdjęciu: Czterokilometrowy fragment S5 w stronę Świecia otwarto we wtorek, 14 czerwca.

Fot. GDDKiA

We wtorek, 14 czerwca otwarto fragment drogi ekspresowej S5 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Północ i Trzeciewiec. Pozwoliło to na ominięcie Alei Dębowej w Borównie, która pozostanie drogą do obsługi ruchu lokalnego. 

Jak przekazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, otwarty został czterokilometrowy odcinek pomiędzy węzłem Bydgoszcz Północ (od teraz jest on w pełni przejezdny we wszystkich dostępnych kierunkach) a węzłem Trzeciewiec. Na ten moment ruch na udostępnionym odcinku odbywa się na zasadach tymczasowej organizacji ruchu: obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Najważniejszą zmianą dla kierowców jest poprowadzenie ruchu tranzytowego poza sąsiednią Aleją Dębową w Borównie, która stanowi część „starej” drogi krajowej nr 5. Nowy odcinek drogi ekspresowej S5 biegnie na wschód od Alei i jest to jedyny fragment budowanej drogi ekspresowej S5 Świecie Południe – Bydgoszcz Północ, który poprowadzono nowym śladem. Kierowcy jadący obwodnicą Bydgoszczy od strony Poznania mogą na dłuższym niż dotychczas odcinku poruszać się dwujezdniową trasą główną – informuje GDDKiA.

Jak przebiega budowa drogi ekspresowej S5 na odcinku Bydgoszcz Północ – Nowe Marzy?

Budowa drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Północ – Nowe Marzy odbywa się w głównej mierze po śladzie starej DK5 oraz pasa rezerwowego pozostawionego w trakcie budowy obwodnicy Świecia ponad dwie dekady wcześniej. – Odliczamy czas do udostępnienia ponad 45 km drogi ekspresowej S5 łączącej autostradę A1 w Nowych Marzach z obwodnicą Bydgoszczy i dalszymi, już funkcjonującymi odcinkami S5 do Wrocławia – informuje dyrekcja i zapewnia, że planowe otwarcie odcinków prowadzących z Bydgoszczy w kierunku autostrady A1 to sierpień tego roku.

Realizacja ekspresówki pomiędzy Bydgoszczą a A1 jest podzielona na dwa etapy: Bydgoszcz Północ – Świecie Południe i Świecie Południe – Nowe Marzy. GDDKiA podkreśla, że na koniec maja zaawansowanie rzeczowe kontraktu na projekt i budowę S5 Świecie Południe – Bydgoszcz Północ wynosiło 77%. – Na tym fragmencie wykonawca kontynuuje prace we wszystkich branżach. Wraz z postępami robót wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu. 8 czerwca wykonawca przełożył ruch na lewą jezdnię, wykonaną w warstwie ścieralnej, na odcinku Gruczno – Trzeciewiec – wyjaśnia instytucja.

Na 23-kilometrowym odcinku Świecie Południe – Nowe Marzy także trwają prace we wszystkich branżach. – Znaczące zmiany organizacji ruchu są coraz częstsze, a tym samym zwiększa się płynność ruchu. 19 maja przywróciliśmy ruch na łącznicach węzła Świecie Południe, co ułatwiło wjazd do miasta od strony Bydgoszczy. Z kolei 30 maja otworzyliśmy wiadukt WD1-15 na węźle Świecie Zachód, co przełożyło się zwiększenie płynności ruchu. Na koniec maja zaawansowanie rzeczowe kontraktu wynosiło 85%.

CZYTAJ TAKŻE: Zalana jezdnia na budowie S5. Są poważne utrudnienia w ruchu

Budowa drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim została podzielona na siedem odcinków realizacyjnych o łącznej długości około 128 kilometrów. Droga połączy Wrocław, Poznań i Bydgoszcz z autostradą A1 w okolicy Grudziądza. Łączny koszt inwestycji to ok. 3,4 mld zł, z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to prawie 1,8 mld zł.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments