Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 10km/h W
H 3 • L 2
3C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
6C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSą wycinki, ale też nasadzenia. Ratusz informuje, gdzie w Bydgoszczy pojawią się nowe drzewa
nowe drzewa Bydgoszcz
19.01.2021 | 13:51

Są wycinki, ale też nasadzenia. Ratusz informuje, gdzie w Bydgoszczy pojawią się nowe drzewa

Na zdjęciu: Nowe nasadzenia mają pojawić się w sąsiedztwie realizowanych inwestycji.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Zieleń w mieście to w ostatnich miesiącach temat budzący sporo emocji. Przy okazji inwestycji z krajobrazu Bydgoszczy w 2020 roku usunięto ponad 900 drzew. Ratusz raportuje, że w zamian pojawiło się ponad dwa tysiące nowych drzew i niespełna 8 tysięcy mkw. krzewów. W tym roku planowane są kolejne nasadzenia.

W komunikacie prasowym urząd miasta podkreśla, że w 2020 roku, w ramach realizacji inwestycji zostało usuniętych 906 drzew – o ponad 700 mniej niż w roku poprzednim. – Mając świadomość wartości przyrodniczej roślin za usuwanie drzew, które są w kolizjach z ważnymi inwestycjami, ustala się kompensację przyrodniczą w postaci sadzenia nowych roślin. W zamian za to pojawiło się 2166 nowych gatunków, w różnych częściach miasta – przekazuje UMB.

Jak wyliczają urzędnicy, w ramach nowych nasadzeń na bydgoskich ulicach pojawiły się m.in. świerki, jabłonie, kasztanowce, lipy, platany. – W przypadku nowych zadrzewień, dbamy o to, by sadzonki były bardzo dobrej jakości, a posadzone gatunki były odporne na trudne warunki miejskie. Młode drzewka objęte są również kilkuletnią gwarancją – zapewnia ratusz. W zeszłym roku nowe drzewa pojawiły się m.in. przy ulicach Gdańskiej, Grunwaldzkiej, skrzyżowaniu Szpitalnej i Wojska Polskiego czy Sierocej.

Kompensacji przyrodniczej podlegają także krzewy. Za tysiąc mkw. usuniętych krzewów w 2020 roku, w mieście pojawiło się ponad 30 tysięcy nowych roślin (około 7,6 tys. metr. kwadratowych), które idealnie sprawdzają się w trudnej przestrzeni – dodaje urząd miasta.

Zobacz również:

Ile drzew wycięto w Bydgoszczy? Powstał specjalny raport i mapa

W tym roku miasto planuje urządzenie zieleni na terenach wokół rozbudowanej ulicy Kujawskiej. – Najwięcej roślin pojawi się przy rondzie Bernardyńskim i pobliskim skwerze. W sumie na całym terenie planuje się zasadzenie 624 drzew. Wśród nich będą klony polne, jesiony wyniosłe, platany klonolistne, czeremchy wirgilijskie. W sąsiedztwie komunikacji pieszej i rowerowej planowane jest sadzenie lip srebrzystych – wymieniają urzędnicy. Wokół Kujawskiej przewiduje się także posadzenie ponad sześciu tysięcy krzewów iglastych i liściastych, odpornych na skrajnie trudne warunki drogowe. – Proponowane gatunki to między innymi: tawuły japońskie, berberysy Thunberga, jałowce płożące, kosodrzewina, róże okrywowe, forsycje, hortensje i inne – podkreśla ratusz.

Nowe nasadzenia mają pojawić się także w ramach inwestycji, które prowadzą Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Drzewa i krzewy mają pojawić się przy ulicach: Jana Pawła, Św. Trójcy, Nad Torem, Szpitalnej, Glinki, Jaskółczej, Gołębiej, na placu Poznańskim oraz w Parku nad Starym Kanałem.

Ratusz przypomina także, że bydgoszczanie wybrali wiele projektów w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, które wzbogacą miasto o nową zieleń. – Dzięki głosowaniu mieszkańców zasadzimy 100 nowych drzew, na stulecie osiedla Miedzyń. Mieszkańcy Wilczaka chętnie zobaczą nowe drzewa w Parku nad Kanałem. Na Piaskach rośliny pojawią się w ramach uporządkowania skweru przy ul. Smukalskiej. Dzięki BBO utworzymy pierwszy miejski sad z drzewami owocowymi na Bocianowie. Na Wyżynach zasadzone zostaną rośliny iglaste w ramach realizacji Skweru Małej Łąki. Liczba zasadzonych drzew, będzie uzależniona od posiadanego budżetu na konkretne zadanie – wyjaśnia biuro prasowe urzędu miasta.

Magistrat informuje, że na utrzymanie prawie 120 terenów parkowych oraz pozostałej zieleni (łączna powierzchnia tych terenów to ponad 1,3 tysiące hektarów) w budżecie miasta na 2021 rok zarezerwowano 8 milionów złotych. – Te pieniądze co roku są przeznaczane na prawidłowe utrzymywanie tych terenów – sprzątanie, koszenie, prace agrotechniczne, cięcia sanitarne i pielęgnacyjne oraz usuwanie drzew zagrażających życiu lub zdrowiu mieszkańców – wyjaśnia UMB.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Od chwili nasadzeń na Lelewela rozpoczęło sie parkowanie na trawnikach. Ani miasto, sluzby ani fundacja nie są w stanie zaradzic temu aby nasadzenia zabezpieczyć przed niektorymi kierowcami.

Powiązane treści