Bydgoszcz
4C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSąd zdecydował o skwerze POW. Nazwa nie zostanie zmieniona
Skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego Bydgoszcz
11.10.2021 | 10:33

Sąd zdecydował o skwerze POW. Nazwa nie zostanie zmieniona

Na zdjęciu: Skwer POW nie zmieni nazwy.

Fot. Błażej Bembnista

Mimo wydanego przez Mikołaja Bogdanowicza zarządzenia związanego z ustawą dekomunizacyjną, Wojewódzki Sąd Administracyjny zadecydował, że skwer POW na osiedlu Leśnym nie zmieni nazwy.

23 grudnia 2020 roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał zarządzenie zastępcze, mające na celu zmianę nazwy patrona skweru z Pomorskiego Okręgu Wojskowego na płk. Łukasza Cieplińskiego. Wcześniej Mikołaj Bogdanowicz poprosił o opinię Instytutu Pamięci Narodowej, który uznał, że nazwę skweru znajdującego się u zbiegu ulic Gdańskiej i 11 Listopada należy zmienić na mocy ustawy dekomunizacyjnej. IPN wyjaśniał, że w czasach PRL Pomorski Okręg Wojskowy kierował jednostkami wojskowymi, prowadził pobór do wojska, a także formował ideologicznie żołnierzy w duchu wierności partii komunistycznej. Ponadto, dowódcami POW w latach 1945-1954 było kolejno pięciu generałów sowieckich.

Miasto Bydgoszcz nie zgodziło się na zmianę patrona i zgłosiło sprawę do sądu, tłumacząc, że nazwa okręgu była typowa dla oznaczania jednostek administracji wojskowej w różnych stadiach państwowości polskiej i nie ma w tym niczego charakterystycznego dla komunizmu, jak i również nie jest tego symbolem w odbiorze społecznym.

W środę urząd miasta poinformował, że decyzją sądu zarządzenie wojewody zostało uchylone. – „Organ nadzoru nie dokonał wymaganej w sprawie oceny dowodowej opinii IPN, a uchybienie to ma istotny wpływ na wynik sprawy, gdyż opinia ta zdaniem Sądu nie uwzględnia wieloletniej działalności POW po 1989 r., a ponadto konkluzja opinii nie została podparta ustaleniem negatywnego społecznego odbioru nazwy Pomorskiego Okręgu Wojskowego, który wskazywałby na skojarzenie tej nazwy jednoznacznie z ustrojem komunistycznym” – podaje w uzasadnieniu Wojewódzki Sąd Administracyjny, dodając, że należało zwrócić uwagę na głos lokalnej społeczności, która wykazała względy i historyczne uwarunkowania przemawiające za nadaniem w 2016 r. nazwy jednemu ze skwerów miejskich.

Wojewoda został obciążony kosztami postępowania.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści