Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sala widowiskowa w Fordonie w nowej odsłonie [ZDJĘCIA]

Dodano: 10.10.2018 | 16:49

Na zdjęciu: Wnętrze sali po remoncie.

Fot. BB

W środę, 10 października po kilkuletnim remoncie oficjalnie otwarto wyremontowaną sale widowiskową na osiedlu Bohaterów w Fordonie. Zarządzające obiektem władze Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego zapowiadają, że będzie ona tętnić życiem.

Sala widowiskowa znajduje się w budynku należącym do kompleksu rekreacyjno-sportowego tuż obok przebudowywanego stadionu oraz orlika i kortu tenisowego przy ulicy Piwnika Ponurego 10. Obiekty sportowo-kulturalne powstały na początku lat 90. XX wieku dla TKKF „Orzeł” – w pomieszczeniu obecnej sali początkowo planowano kręgielnie. Potem miało tam powstać centrum rehabilitacji – ostatecznie, po rozmowach z rodzicami uczniów ówczesnej szkoły podstawowej nr 44 stworzono tu salę widowiskową.

Po kilkunastu latach użytkowania przestarzały obiekt wymagał odświeżenia. Jego remont trwał cztery lata – część środków na prace budowlane i wyposażenie pochodziła z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach kapitalnego remontu obniżono sufity, zamontowano nową wentylację i ogrzewanie, a także instalację elektryczną. Wymieniono także pokrycie dachu. Najważniejsze dla funkcjonalności obiektu były jednak prace dotyczące nowego wyposażenia – przebudowano scenę, zamontowano nowoczesne oświetlenie, a także profesjonalne nagłośnienie wraz z zestawem mikserskim. Cała sala została wyposażona w elementy poprawiające jej akustykę. Przebudowa objęła także zaplecze gospodarcze i garderoby. Na widowni może zasiąść nawet 200 osób.

Łączny koszt remontu to prawie milion złotych – złożyły się na to transze z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – 304 tysiące i 284 tysiące oraz 380 tysięcy z środków z budżetu miasta przeznaczonego na wydatki szkolne. Znaczną część prac wykonywali pracownicy szkoły oraz więźniowie z zakładu karnego w Fordonie. – Chcielibyśmy, aby ten obiekt był funkcjonalny i pozwolił młodzieży spędzać czas w dobrych warunkach – powiedział dyrektor Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego Stanisław Pilewski.

Zarówno władze szkoły, jak i przedstawiciele urzędu miasta namawiają już dyrektora Teatru Polskiego Łukasza Gajdzisa (także obecnego na uroczystym otwarciu) na to, aby w sali widowiskowej na osiedlu Bohaterów zorganizować przedstawienia teatralne. Trwają też rozmowy z bydgoskim uczelniami. Na razie wiadomo, że 20 października odbędzie się koncert bluesowy, 10 listopada – koncert poświęcony stuleciu odzyskania niepodległości, a w grudniu – koncert kolęd.