Bydgoszcz
1C
Słonecznie
69% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 1 • L 0
1C
Nd
-1C
Pon
-4C
Wt
-5C
Sr
-5C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISamobójstwo jako skutek przestępstwa znęcania się [RADCA W PIĄTEK]
22.01.2021 | 08:33

Samobójstwo jako skutek przestępstwa znęcania się [RADCA W PIĄTEK]

Na zdjęciu: Dziś Przemysław Piątek podejmuje ważny społeczny temat.

Fot. Archiwum

Generalnie nie zajmuję się prawem karnym, ale wiele lat temu pisałem pracę magisterską z zakresu penalizacji samobójstw. Piszę to w dużym uproszczeniu, gdyż współczesne prawo karne nie piętnuje osoby, która chce je popełnić (chociaż kiedyś było inaczej). Polski kodeks karny określa jako przestępstwo czynności, które maja pomóc w popełnieniu samobójstwa lub też samobójstwo jest wynikiem innego działania (stalking lub znęcanie się). Dzisiaj opiszę samobójstwo jako skutek znęcania się.

Następstwem znęcania się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny na gruncie § 3 może być targnięcie się na życie. O ile przestępstwo z art. 207 § 1 i § 2 KK nie wymagają wystąpienia skutku (są przestępstwami formalnymi) to § 3 wymaga skutku w postaci targnięcia się na własne życie. Strona przedmiotowa przestępstwa z art. 207 § 3 polega na doprowadzeniu poprzez znęcanie się fizyczne lub psychiczne do targnięcia się na własne życie przez pokrzywdzonego.

Maria Szewczyk twierdzi, że targnięcia się na życie poszkodowanego musi nastąpić w celu pozbawienia się życia. Jednak wydaje się, że w pewnych przypadkach można by było również uznać zamiar ewentualny. Szczególnie ważne by było takie ujęcie zagadnienia w kontekście osób małoletnich. Część ich prób samobójczych jest niejako wołaniem o pomoc. Większość więc targnie się na swoje życie w zamiarze ewentualnym, gdyż godzą się ze swoją ewentualną śmiercią. Oczywiście nie można zaliczyć jako targnięcia się na własne życie strzału z pistoletu na wodę. Ale wydaje się, że pewne „zabawy ze śmiercią” mają wkalkulowany ewentualny zgon.

Żeby można było kwalifikować targnięcie się na życie pokrzywdzonego przestępstwem znęcania się, musi wystąpić związek przyczynowy między tym znęcaniem, a targnięciem się na życie. Ważne jest więc, aby pokrzywdzony targnął się na życie wyłącznie w efekcie znęcania się nad nim (nie wytrzymał presji psychicznej, nie miał już sił). Na gruncie art. 207 § 3 należy przeprowadzić szczegółowe badanie tych motywów. Może zdarzyć się przypadek, że ojciec będzie znęcał się nad swoim dzieckiem i targnie się ono na własne życie. Jednak jego motywacja może być zupełnie inna od sytuacji rodzinnej. Problemy w szkole, kłótnia z ukochaną osobą mogą być takimi motywami. W takiej sytuacji nie można oskarżać ojca z typu kwalifikowane z art. 207 § 3, a jedynie z § 1, chyba że zachodzą okoliczności uzasadniające zastosowanie § 2. Gdyby stosować w takiej sytuacji warunek sine qua non, okazać by się mogło, że osiągniemy niesłuszne wnioski ze względu na to, że gdyby w powyższym przykładzie nie było znęcania, to próba samobójcza też mogłaby mieć miejsce. Gdyby jednak wymagać wyłącznie znamiona znęcania się, nie bacząc na inne czynniki, to uznalibyśmy, że to ojciec jest winny targnięciu się na życie pokrzywdzonego.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 marca 1978 roku IV KR 27/79 niepublikowany przyjął zasadę nieograniczonego związku przyczynowego. Według tej teorii nie jest potrzebne istnienie jedynej lub wyłącznej przyczyny skutku. W rozpatrywanej sprawie stan faktyczny przedstawiał się następująco: pokrzywdzona targnęła się na własne życie po awanturze z mężem, ale na samobójstwo wpływ miała jej choroba, nerwica. Pamiętaj, jeśli masz jakieś problemy i potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z telefonem zaufania 116-111!

Podstawa prawna: art. 207 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław Piątek, radca prawny
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści