Bydgoszcz
5C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 5 • L 2
9C
Nd
11C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoInwestycjeSamorząd województwa przyznał dotacje na remonty dróg. Duże wsparcie dla dwóch powiatów
19.02.2018 | 10:20

Samorząd województwa przyznał dotacje na remonty dróg. Duże wsparcie dla dwóch powiatów

Łącznie na ten cel z budżetu województwa zostanie przeznaczona suma 4,5 miliona złotych.

Na zdjęciu: Inwestycje obejmą ważne odcinki dróg w regionie.

Fot. Archiwum

Kwota blisko 4,5 miliona złotych zostanie przekazana z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego na przebudowę dróg lokalnych. Taką decyzję podjął sejmik.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia podjęto decyzję o przekazaniu takiej kwoty pieniędzy na przebudowę dróg lokalnych. Chodzi o byłe trasy wojewódzkie, które w ostatnich latach zostały przejęte przez samorządowe władze. Przebudowane zostaną drogi w Mroczy, mieście i gminie wiejskiej Aleksandrów Kujawski oraz na terenie powiatu świeckiego.

– Samorząd województwa partycypuje w doprowadzeniu do właściwego stanu ciągów komunikacyjnych, które utraciły status dróg wojewódzkich – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. Jak dodaje, to są działania realizowane wspólnie przez władze wojewódzkie i samorządy lokalne.

Jak się dowiedzieliśmy, blisko 2 miliony złotych dotacji z wojewódzkiego budżetu trafi do Mroczy. Tam będzie kontynuowana przebudowa 3,5-kilometrowego ciągu komunikacyjnego, który przebiega przez ulice: Kościuszki, Plac 1 Maja, 5 stycznia, Łabędzkiego i Bydgoską. Władze gminy przejęły administrowanie tymi drogami w 2014 roku. W tym samym czasie samorząd województwa wziął na siebie odpowiedzialność za utrzymanie miejskiej obwodnicy, która powstała przy udziale marszałkowskich środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wsparcie na realizację inwestycji przekazaliśmy też w 2016 i 2017 roku. Całkowitą wartość zadania oszacowano na 5,2 miliona złotych.

Nieco mniejsza suma, bo 1,2 mln zł trafi do powiatu świeckiego. Tam zaplanowano przebudowę kilku odcinków dróg powiatowych o łącznej długości 40 km. Mowa o skrzyżowaniu z drogą wojewódzką 240 do Laskowic, od ul. Miodowej do ul. Wojska Polskiego w Świeciu oraz od DW214 do Osia. Wartość całego zadania to około 20 milionów złotych. Przejęte przez powiat świecki trasy utraciły status dróg wojewódzkich w 2017 roku. Chodziło o uporządkowanie sieci dróg, zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego oraz poprawę bezpieczeństwa.

Do miasta i gminy wiejskiej Aleksandrów Kujawski na ten cel przeznaczono ponad 900 tysięcy złotych.


Powiązane treści