Bydgoszcz
19C
Przelotne opady
63% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 20 • L 18
15C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolityka„Sąsiedzi” piszą do wójta Osielska w sprawie przesunięcia wyborów. Sypniewski zgadza się z ich postulatem
Wojciech Sypniewski
30.03.2020 | 13:59

„Sąsiedzi” piszą do wójta Osielska w sprawie przesunięcia wyborów. Sypniewski zgadza się z ich postulatem

Na zdjęciu: Wójt Osielska Wojciech Sypniewski

Fot. Szymon Fiałkowski

Radni klubu Sąsiedzi skierowali pismo do wójta Osielska Wojciecha Sypniewskiego. Proszą w nim, aby wójt zaapelował do lokalnego komisarza wyborczego o przesunięcie terminu planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. 

W poniedziałek, 30 marca radni „Sąsiadów” – Andrzej Matusewicz, Andrzej Wiekierak, Andrzej Różański, Przemysław Ziętara, Maciej Landowski skierowali do wójta pismo, w którym proszą go o apel dotyczący przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Na ten moment władze państwowe nie podjęły żadnych decyzji dotyczące wprowadzenia jednego ze stanów wyjątkowych, co jest jedyną możliwością zmiany terminu głosowania, planowanego na 10 maja. Samorządowcy w całej Polsce apelują jednak o przesunięcie wyborów i deklarują wstrzymanie ich organizacji.

Poniżej przedstawiamy pełną treść pisma klubu radnych „Sąsiedzi”.

Szanowny Panie Wójcie,
zrealizowanie czynności wynikających z kalendarza wyborczego wiązałoby się z narażeniem osób uczestniczących w tym procesie na ryzyko zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców gminy, a także pracowników przygotowujących wybory, członków komisji wyborczych, osób obsługujących te komisje i innych zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie wyborów jest dla nas wartością najwyższą. Klub Radnych Sąsiedzi zwraca się z prośbą o wystosowanie oficjalnego pisma do Komisarza Wyborczego w Bydgoszczy z apelem o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja br.

Apel wpisuje się w liczne głosy samorządowców w naszym kraju, bowiem na organach wykonawczych gmin i miast spoczywa ogromna część odpowiedzialności za bezpieczeństwo epidemiologiczne mieszkańców. Ograniczenie kontaktów między członkami lokalnych społeczności ma fundamentalne znaczenie dla powstrzymania wzrostu liczby zakażeń. Z niepokojem odbieramy decyzję o organizacji majowych wyborów prezydenckich. Przykład Francji dobitnie pokazał, że nie da się zapewnić pełnego bezpieczeństwa podczas wyborów mieszkańcom gminy, jak i członkom komisji wyborczych.

W imieniu Klubu Radnych Sąsiedzi apelujemy o rychłe podjęcie stosownych działań, tym bardziej że według kalendarza wyborczego do 10 kwietnia samorządy lokalne mają obowiązek skompletowania komisji wyborczych.

Wójt Sypniewski w wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” przyznał, że petycja „Sąsiadów” jeszcze do niego nie wpłynęła, ale przyznał, że zgadza się z postulatem grupy radnych. – Żadnych wyborów nie będę organizował, bo nie jesteśmy w stanie ich przeprowadzić – podkreśla wójt. Na łamach „GW” zapowiedział, że skieruje apel do komisarza wyborczego o przesunięcie terminu wyborów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści