Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ścieki w Wiśle po awarii w warszawskiej oczyszczalni. Niebawem dotrą do Bydgoszczy i Torunia

Dodano: 28.08.2019 | 21:25

Na zdjęciu: Szacuje się, że ścieki wypuszczone do Wisły ze względu na awarię kolektora oczyszczalni Czajka dotrą do regionu za kilka dni.

Fot. Szymon Fiałkowski

Poważna awaria kolektora warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka” może wpłynąć na stan wody w Wiśle. Ścieki zostały bowiem zrzucone do rzeki. Służby kryzysowe i sanitarne w Bydgoszczy podjęły już pierwsze działania.

Dziś (28 sierpnia) po południu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał mieszkańcom, że w godzinach porannych doszło do awarii kolektora, który przesyła część ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Dodał, że w związku z awarią Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało się dokonać kontrolowanego zrzutu nieczystości do Wisły. – Wróciliśmy tym samym do sytuacji sprzed roku 2012, kiedy ta część ścieków była bezpośrednio odprowadzana do Wisły – poinformował Trzaskowski po spotkaniu warszawskiego sztabu kryzysowego.

Zrzut ścieków do Wisły zaniepokoił mieszkańców miejscowości, położonych w dolnej części Wisły. Władze Płocka w specjalnym oświadczeniu zapewniły, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców Płocka, a woda dostarczana mieszkańcom jest cały czas badana – Szacuje się, że zanieczyszczona woda dotrze do Płocka w piątek w godzinach przedpołudniowych – podaje oficjalna strona tamtejszego urzędu miasta.

Ścieki zrzucone w Warszawie dotrą także do naszego województwa. Kilkanaście minut temu rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól przekazał mediom oświadczenie, zapowiadające jutrzejsze działania władz. – Wg IMGW ścieki dotrą do Włocławka po 125 godz. od zrzutu, a do Torunia – po 142 godz – stwierdził Mól. I dodał, że wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz ze służbami weźmie udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Płocku o godz. 9:30, a nie jak wcześniej informowano – zwoła naradę w Bydgoszczy.

Specjalny komunikat wydał też bydgoski sanepid. – Spust ten może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne dla osób, u których dojdzie do kontaktu z zanieczyszczoną wodą. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy informuje, iż nieustannie monitoruje rozwój sytuacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. W razie konieczności podjęte zostaną wszelkie działania w tym zakresie – informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments