Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaSejm za powołaniem Politechniki Bydgoskiej. Parlamentarzyści byli jednomyślni
20.05.2021 | 19:34

Sejm za powołaniem Politechniki Bydgoskiej. Parlamentarzyści byli jednomyślni

Na zdjęciu: Kampus UTP w Fordonie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Sejm przyjął ustawę o zmianie nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy na Politechnikę Bydgoską. Otwiera to drogę do zapowiadanego na wrzesień przekształcenia uczelni.

Głosowanie w sprawie przekształcenia UTP w Politechnikę odbyło się dziś (20 maja) przed godziną 19:00. Poprzedziło je I i II czytanie ustawy, podczas którego przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych pozytywnie wypowiadali się o tym przedsięwzięciu. Stanowisko klubu Koalicji Obywatelskiej w tej sprawie prezentowała posłanka okręgu bydgoskiego Magdalena Łośko, która podkreśliła, że cieszy ją fakt powołania politechniki.

Za powołaniem Politechniki głosowało 452 parlamentarzystów, a tylko dwóch było „przeciw” – Grzegorz Braun z Konfederacji i Maria Janyska z PO. – Wierzę, że Senat równie szybko przyjmie projekt ustawy, a proces legislacyjny zwieńczy podpis prezydenta Andrzeja Dudy i już jesienią Politechnika Bydgoska rozpocznie swoją działalność. Byłby to znakomity prezent dla rektora prof. Marka Adamskiego, naukowców, pracowników i studentów UTP z okazji 70. urodziny uczelni – skomentował na Facebooku poseł PiS i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Proces przekształcenia Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczego rozpoczął się na początku tego roku. Na początku lutego odbyło się referendum, w którym pracownicy uczelni mieli wyrazić swoje zdanie na temat przekształcenia powołanego w 2006 roku uniwersytetu w politechnikę. W głosowaniu, trwającym od 5 do 9 lutego wzięło udział 75% nauczycieli akademickich i 60% pozostałych pracowników. Aż 83,2% głosujących opowiedziało się za zmianą nazwy uczelni na Politechnikę Bydgoską.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
3 miesięcy temu

Nareszcie czekamy również na uczelnię medyczną w Bydgoszczy.

James
James
3 miesięcy temu

Brawo

Powiązane treści