Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sejm zdecydował: przed świętami będzie dodatkowa niedziela handlowa

Dodano: 28.11.2020 | 06:53
centrum handlowe Bydgoszcz

Głosowanie odbyło się w piątek wieczorem w sejmie.

Na zdjęciu: 6 grudnia będzie dodatkowa niedziela handlowa.

Fot. FreeImages

Podczas piątkowego (27 listopada) głosowania, posłowie jednogłośnie zdecydowali, że nadchodząca niedziela (6 grudnia) będzie handlowa.

Zapis o dodatkowej niedzieli handlowej, która właśnie przypadłaby w tym dniu znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W piątkowym głosowaniu za nowelizacją – jak podaje Polsat News – zagłosowało 444 posłów, przeciwko było 4, a kolejnych 3 wstrzymało się od głosu. O przywrócenie niedziel handlowych postulowała m.in. branża handlowa – Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji czy Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Krytycznie do tego planu podchodziła za to NSZZ Solidarność. Jej szef Piotr Duda mówił niedawno, że pomysł z dodatkową niedzielą handlową 6 grudnia, jest zły.

Portal polsatnews.pl przytacza uzasadnienie do zmiany noweli ustawy, który zamieszczono na stronach Rządowego Centrum Legislacji. – Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej – czytamy.

Jeszcze dalej poszli politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy wczoraj zasugerowali, aby w 2021 roku wszystkie niedziele były handlowe.

W grudniu niedziele handlowe przypadają także 13 i 20.12. W przyszłym roku będzie siedem niedziel handlowych.

ZOBACZ TEŻ: PRAKTYCZNY PREZENT DLA BABCI

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments