Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 0
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSejmik przyjął budżet województwa na 2021 rok. Najwięcej pieniędzy ma trafić na transport
Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski - SF
22.12.2020 | 10:50

Sejmik przyjął budżet województwa na 2021 rok. Najwięcej pieniędzy ma trafić na transport

Na zdjęciu: Siedziba Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na wczorajszej sesji sejmik przyjął budżet województwa na 2021 roku. 

Budżet województwa 2021 zamyka się kwotami 1,2 miliarda złotych po stronie dochodów i 1,28 miliarda po stronie wydatków. Planowany deficyt wyniesie 74 miliony złotych. Największe wpływy do budżetu – aż 45,5% – gwarantują środki z Unii Europejskiej (550 milionów złotych), niespełna 25% – subwencja ogólna, a 23% to udział w podatkach (z czego 16% pochodzi z podatku od firm; jest to kwota blisko 200 milionów złotych).

Urząd marszałkowski największą część budżetu zamierza przeznaczyć na transport (35%, czyli 450 milionów złotych). Spośród tej kwoty 83 miliony złotych trafi na dotowanie połączeń kolejowych, a 35 milionów – na dotowanie przewozów autobusowych. 300 milionów złotych pochłoną zadania związane z drogami wojewódzkimi. 10% wydatków trafi natomiast na kulturę i dziedzictwo narodowe, a 9% – na zdrowie. Jak zapowiada marszałek Piotr Całbecki, 40% wydatków ma trafić na inwestycję, ale realizacja zadań mocno zależy od sytuacji epidemicznej.

Sejmik przyjął oba dokumenty w wersjach zaproponowanych przez zarząd województwa. Przeciw głosowali jednak radni PiS oraz Roman Jasiakiewicz. Radni opozycji krytycznie podchodzą do zapisów budżetu dotyczących przede wszystkim środków na przewozy kolejowe, a Jasiakiewicz zwrócił uwagę na brak jakichkolwiek funduszy na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej czy budowę czwartego kręgu Opery Nova.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
lok_pat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lok_pat
Gość
lok_pat

I teraz małe pytanie, gdzie w tym czasie byli bezradni bydgoskiej PO? Może na dywaniku, czy imprezie z okazji świat zimowych u szefa regionalnych struktur? A może myślami na kolejnym proteście?? Najbardziej i najskuteczniej to protestują przeciwko Bydgoszczy. Chyba nie po to byli wybrani???

Powiązane treści