Bydgoszcz
10C
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 10 • L 9
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaSeks oralny z figurą Jana Pawła II w teatrze. Z bydgoskimi akcentami
23.02.2017 | 17:40

Seks oralny z figurą Jana Pawła II w teatrze. Z bydgoskimi akcentami

Spektakl "Klątwa" zbulwersował wiele osób.

Na zdjęciu: Spektakl pokazano w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Fot. freeimages

Spektakl „Klątwa” pokazany w Teatrze Powszechnym w Warszawie wywołał ogromne kontrowersje. W sprawie nie brakuje wątków bydgoskich.

Premiera „Klątwy” na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego odbyła się w sobotę w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Wiele osób oburzyło się sceną, w której pomnik Jana Pawła II pokazano na szubienicy, z tabliczką „obrońca pedofilów”. Co więcej, jedna z aktorek uprawiała z rzeźbą seks oralny, wykorzystując przymocowane do figury dildo. Na wieść o treściach pokazanych na scenie warszawskiego teatru parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, jak np. Anna Sobecka z Torunia, złożyli zawiadomienia do prokuratury.

CZYTAJ TAKŻE: Teatr skarży się na ministerstwo. Z powodu dotacji

Dyrektorem Teatru Powszechnego jest Paweł Łysak, który w latach 2006-2014 kierował Teatrem Polskim w Bydgoszczy. To jednak nie jedyny związek pokazanej w ubiegły weekend sztuki z miastem nad Brdą. Reżyserem spektaklu jest bowiem Chorwat Oliver Frljić – ten sam, który we wrześniu odpowiadał za pokazaną w czasie Festiwalu Prapremier „Naszą Przemoc i Waszą Pomoc”. Wówczas na scenie bydgoskiego teatru aktorka w muzułmańskim hidżabie miała się w rytm kolędy „Cicha noc” dotykać się w miejscach intymnych i wyjąć stamtąd zrolowaną polską flagę, a w następnej scenie została zgwałcona przez postać Chrystusa, który w tym celu zszedł z krzyża.

W sprawie wrześniowego spektaklu poseł Sobecka także złożyła zawiadomienie do prokuratury, podobnie jak wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i bydgoscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ. Obecnie wyznaczani są biegli. – Udało się ustalić dwóch biegłych i dziś albo jutro zostaną sporządzone postanowienia o ich powołaniu. W zależności od ich opinii zadecydujemy, czy przesłuchamy reżysera sztuki i ewentualnie w jakiej formie – powiedział nam w czwartek prokurator Piotr Dunal.


Powiązane treści