Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Teatr skarży się na ministerstwo. Z powodu dotacji

Dodano: 22.02.2017 | 20:21

Brak przyznanych środków bardzo ogranicza działania realizowane przez instytucję.

Na zdjęciu: sposób realizacji programu stoi pod znakiem zapytania.

Fot. mat. pras.

Już za kilka dni w Bydgoszczy miały odbyć się warsztaty dla członków projektu Struktury Kultury organizowanego w ramach ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Dzisiaj nie wiadomo, co z tym projektem. Powodem jest decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa, który postanowił zmniejszyć tegoroczny budżet programu o połowę. 

Czytaj więcej o konkursie Struktury Kultury organizowanym w ramach programu Bardzo Młoda Kultura KLIK

Takiej informacji nie spodziewał się żaden z operatorów zajmujących się realizacją projektu Struktury Kultury. Na początku stycznia uzyskali oni potwierdzenie przyznania środków, więc rozpoczęli działania dążące do realizacji tegorocznej, drugiej edycji wspomnianego przedsięwzięcia. Ogłosili nabór do udziału w projekcie. Jednak 9 lutego otrzymali oni pismo od dyrektora Narodowego Centrum Kultury, który poinformował ich o zmniejszeniu dotacji na realizacje programu Bardzo Młoda Kultura w 2017 roku z 4 mln zł do 2 mln zł. Taką decyzję podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swojego stanowiska nie uargumentował w żaden sposób.

Nie wiemy na jakiej podstawie sekretarz stanu w ministerstwie Jarosław Sellin wydaje jednozdaniowe oświadczenie dyrektorowi Narodowego Centrum Kultury Rafałowi Wiśniewskiemu, a ten powiadamia operatorów o drastycznym zmniejszeniu dotacji programu, bez jakichkolwiek wyjaśnień – mówi dyrekcja Teatru Polskiego, który pełni funkcje regionalnego operatora programu.

Decyzja ministerstwa zaskoczyła osoby zajmujące się realizacją projektu. Od momentu otrzymania informacji o zmniejszeniu dotacji, działają oni na rzecz wyjaśnienia tej sprawy. Zdziwienie potęguje fakt, że zeszłoroczna edycja projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Działania Bardzo Młodej Kultury dotarły do ponad 8 tysięcy odbiorców bezpośrednich i 17 tysięcy odbiorców pośrednich. W całej Polsce zrealizowanych było 170 projektów, w których uczestniczyły przede wszystkim dzieci i młodzież z obszarów wiejskich i małych miejscowości. W Kujawsko-Pomorskiem zrealizowano 6 działań.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Paszporty „Polityki” wręczone. Osoby związane z Teatrem Polskim w gronie laureatów

W tym roku w naszym województwie zgromadzono 103 zgłoszenia. Swoje projekty przesłali przedstawiciele 16 z 19 powiatów. Realizacją programu w regionie ponownie zajął się Teatr Polski w Bydgoszczy, który zapowiada, że pomimo problemu z dotacją, nie zamierza zrezygnować z organizacji przedsięwzięcia. „NIE oddamy Bardzo Młodej Kultury” – pod takim hasłem prowadzone są działania dążące do zmiany decyzji ministra.

„Redukcja budżetu o połowę, na tym etapie realizacji programu, jest nie tylko dezorientująca, ale przyniesie cały szereg konsekwencji: poczynając od tych prawno-finansowych, którymi dotknięci zostaną operatorzy programu, przez negatywne efekty wizerunkowe tak dla tych instytucji, jak i dla MKiDN oraz NCK, a kończąc na tych najważniejszych, jakimi są zawiedzenie społecznego zaufania oraz niespełnienie nadziei rozbudzonych zeszłoroczną edycją programu. (…) Stanie się też sygnałem idącym z góry, iż edukacja kulturowa jest czymś nieistotnym i nieważnym.” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez władze Teatru Polskiego w Bydgoszczy

ZOBACZ TEŻ: Teatr Kameralny w nowej odsłonie. Jak się prezentuje? [WIZUALIZACJE]

Liczymy na to, że ministerstwo cofnie swoją decyzję. Jeśli nie, to chcemy zrealizować ten program w pełni, bo inaczej on nie ma sensu – mówi zastępca dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy Bartosz Frąckowiak. Pieniądze na organizacje projektu mogłyby być pozyskiwane od władz miast, gmin, powiatów. Realizatorzy programu nie wykluczają również przeprowadzenia zbiórki internetowej. Również w Internecie, na stronie fundacji „Akcja Demokracja” prowadzona będzie zbiórka podpisów pod petycją do ministra o zmianę decyzji. Informacje na temat działań pod nazwą „NIE oddamy Bardzo Młodej Kultury” na bieżąco udostępniane będą na fanpage’u pod taką samą nazwą.

To nie jedyne środki, które mogą nie zostać przyznane na działania realizowane przez Teatr Polski w Bydgoszczy. Instytucja nie uzyskała dofinansowania na Festiwal Prapremier. W ministerialnym konkursie zabrakło jej 1,4 pkt. do przekroczenia progu niezbędnego na pozyskanie pieniędzy. – Będziemy się odwoływać – zapowiada Frąckowiak. W tamtym roku dofinansowanie na ten festiwal wyniosło 250 tys. zł, a dwa lata temu kwota ta była o 50 tys. wyższa. Czy decyzja ministerstwa ma związek z kontrowersyjnym przedstawieniem wystawionym podczas ubiegłej edycji festiwalu? – Nie ma twardych dowodów, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy – mówi Frąckowiak i dodaje: – Festiwal na pewno się odbędzie. Ministerstwo nie będzie decydowało o programie samorządowych instytucji kultury.