Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 24 • L 18
19C
Sr
21C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
26C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSenator Rulewski żegna się z polityką i Platformą. „Przesunęła środek ciężkości w kierunku lewicowym”
Jan Rulewski - SF-1
11.04.2019 | 10:30

Senator Rulewski żegna się z polityką i Platformą. „Przesunęła środek ciężkości w kierunku lewicowym”

Na zdjęciu: Jan Rulewski poinformował o opuszczeniu szeregów Platformy Obywatelskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Jan Rulewski kończy działalność polityczną. Senator poinformował dzisiaj, że opuszcza szeregi Platformy Obywatelskiej. Po raz kolejny mocno skrytykował listy do Parlamentu Europejskiego.

O swojej decyzji Rulewski poinformował we wpisie na portalu społecznościowym. Skrytykował Platformę Obywatelską za to, że przejęła niektóre wartości programu partii lewicowych, jak światopogląd, stosunek do wiary, kształt patriotyzmu, polityka społeczna i historyczna. – W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. powstała Koalicja Obywatelska grupująca Platformę Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesną i Partię Zielonych w konstelacji przekraczającej cele zwykłego komitetu wyborczego – napisał i dodał: – W efekcie Platforma Obywatelska, w której jestem członkiem klubu parlamentarnego przesunęła środek ciężkości w kierunku lewicowym. Na antenie Polsat News poszedł jeszcze dalej: – Platforma za daleko się posunęła, wpisując na swoje czołowe listy funkcjonariuszy tamtego państwa.

Senator przekazał, że jego obecność w strukturach partii, którą wcześniej określano jako partię środka budzi wewnętrzne sprzeczności. – Stawia pod znakiem zapytania celowość przebytej drogi życiowej w działalności publicznej. Budzi wiele wątpliwości, wprost zastrzeżenia co do mojej wiarygodności, zwłaszcza ze strony pokolenia Solidarności. Nie może być kontynuowana – podkreślił Rulewski. Po raz kolejny w mocnych słowach skrytykował listy koalicji w majowych wyborach. Tym razem przyznał, że zaprzeczeniem wartości, o które walczył przez ponad pół wieku swojej aktywności jest to, że liderami list pozostają byli funkcjonariusze systemu komunistycznego. W tym miejscu pada nazwisko Janusza Zemke, który jest dwójką na liście Koalicji Europejskiej w okręgu kujawsko-pomorskim. – Ja takiej koalicji wspierać nie mogę – powiedział w rozmowie z Piotrem Witwickim w Polsat News, choć dodał, że nie ma do nikogo urazu osobistego, ale ulotki za Januszem Zemke nosić nie będzie.

To nie była pierwsza szpilka wbita przez Rulewskiego w stronę największej partii opozycyjnej. Wcześniej przyznał, że partia popełnia błąd, wystawiając w majowych wyborach Radosława Sikorskiego czy Krzysztofa Brejzę, bo – w jego opinii – obaj bardziej przydaliby się Platformie jesienią, kiedy odbędą się wybory parlamentarne.

Jednocześnie dodał, że nie dostrzega alternatywy w innych partiach politycznych. – Do polityki nie szedłem dla układów, stanowisk lecz przywracania bądź budowania nowych wartości w Polsce – zapewnił Rulewski. – To porządek polityczny, głębokie podziały w kraju, szczególnie w parlamencie powodują, że oparta na rutynie moja wiedza i pomysłowość nie znajduje ujścia w pracy dla kraju. Fasada demokracji stawia mnie na pozycji pomiędzy próżnością a frustracją – podkreślił. – Dzisiaj modny jest Brexit, Polexit. Rulexit też jest możliwy. Nie mogę kontynuować misji w Platformie Obywatelskiej. Wychodzę dzisiaj z klubu senackiego PO – powiedział w programie Graffiti.

Jan Rulewski poinformował jednocześnie, że ta sytuacja uzasadnia w nim jeszcze bardziej decyzję o przejściu w stan spoczynku. – Myślę, że tą decyzją wywołam zrozumienie wśród moich wyborców, sympatyków, koleżanek i kolegów. Tak jak do tej pory, gdy obdarzali mnie wielokrotnie swoim zaufaniem, czasami na wyrost – zakończył.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści