[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Siedem ofert na kolejny odcinek drogi ekspresowej S10. Tym fragmentem dojedziemy do autostrady A1

Dodano: 13.09.2021 | 12:58
droga krajowa 10 Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Droga ekspresowa S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem ma być gotowa w 2026 roku.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Od 300 do 377,5 miliona złotych wynoszą oferty siedmiu firm zainteresowanych budową czwartego odcinka drogi ekspresowej S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Propozycje zaprojektowania i wybudowania 12-kilometrowego fragmentu pomiędzy węzłami Toruń Zachód a Toruń Południe Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poznała w poniedziałkowe przedpołudnie.

Dobra wiadomość jest taka, że kolejny raz budżet, którym dysponuje GDDKiA, jest wyższy od każdej z ofert złożonych przez potencjalnych wykonawców. Drogowcy mają bowiem do dyspozycji niespełna 407 milionów złotych. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum spółek NDI oraz polskiego oddziału kazachskiej firmy „SP” Sine Midas Stroy. Za realizację inwestycji chce niewiele ponad 300 mln zł. Na przeciwnym biegunie znalazła się z kolei wycena Kobylarni oraz Mirbudu – wspomniane już 377,5 mln zł.

Dokumenty w przetargu złożyło jeszcze pięć innych podmiotów. Konsorcjum Rabau i Poltores Polaqua zaproponowało cenę niespełna 340 mln zł, na milion złotych więcej opiewa oferta Polaquy. 357,5 mln zł to propozycja Budimexu, a 369 mln zł – Intercoru. Z kolei Strabag wycenił swoje usługi na ponad 373 mln złotych.
Ponownie – poza ceną – pod uwagę przy ocenie ofert będzie brana zadeklarowana długość gwarancji. Maksymalnie wykonawca może ją wydłużyć o dodatkowych pięć lat. Podstawowy czas na wykonanie robót to 44 miesiące (dla robót budowlanych nie wlicza się do tego okres zimowego – od 15 grudnia do 15 marca). Każdy z uczestników przetargu mógł zadeklarować jego skrócenie o trzy miesiące.

Na liczącym 12 kilometrów odcinku Toruń Zachód – Toruń Południe powstaną – poza samą trasą – dwa nowe węzły drogowe. Do węzła Toruń Zachód (Wielka Nieszawka) dołączą węzły Podgórz oraz Toruń Czerniewice. Ten pierwszy zostanie poprowadzony na przedłużeniu ulicy Drzymały, która prowadzi na poligon wojskowy. Z kolei kierowcy, którzy dotrą do Czerniewic, będą mieli możliwość dotarcia zarówno do autostrady A1, jak i drogi krajowej nr 91.

Drogowcy poznali już zatem oferty na trzy (z czterech) odcinków około 50-kilometrowej części drogi S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. O odcinku pomiędzy węzłami w Stryszku (Bydgoszcz Południe) a Emilianowo pisaliśmy [TUTAJ], natomiast o wycenach na odcinek Solec Kujawski – Toruń Zachód [TUTAJ]. Oferty na odcinek Emilianowo – Solec mamy poznać w przyszły piątek, 24 września.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments