[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Składy komisji sejmowych wybrane. Gdzie będą pracowali nasi posłowie?

Dodano: 17.11.2015 | 09:34
Teresa Piotrowska, prof. Zbigniew Pawłowicz

Zachodnia część regionu kujawsko-pomorskiego będzie miała między innymi dwóch przedstawicieli w Komisji Infrastruktury.

Na zdjęciu: Posłowie Teresa Piotrowska i Zbigniew Pawłowicz reprezentujący w sejmie Platformę Obywatelską.

Fot. Sebastian Torzewski

Posłowie wybrani pod koniec października w wyborach parlamentarnych z okręgu nr 4 zostali przydzieleni do sejmowych komisji. Najwięcej, bo aż trzech reprezentantów, zachodnia część województwa będzie miała w Komisji Zdrowia. Z kolei w trzech komisjach, jako jedyny, planuje pracować Łukasz Schreiber.

Młodszy z klanu Schreiberów (jego ojciec – Grzegorz – także dostał się do sejmu) znalazł się w składzie komisji zajmujących się: finansami publicznymi, odpowiedzialnością konstytucyjną oraz kwestiami regulaminowymi i sprawami poselskimi. Przynależność do trzech komisji to wyjątek – regulamin sejmu dopuszcza pracę w nie więcej niż dwóch komisjach stałych. Na odstępstwo od tej zasady może wyrazić jednak zgodę Prezydium Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów.

Wiadomo już także, że klubowy kolega najmłodszego bydgoskiego posła Prawa i Sprawiedliwości – Bartosz Kownacki nie znajdzie się w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ma to związek z nominacją na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, o czym informowaliśmy w poniedziałkowy późny wieczór. Zgodnie z przepisami, poseł wchodzący w skład rady ministrów bądź powołany na stanowisko wiceministra nie może pełnić funkcji w komisji merytorycznej.

Istotna z punktu widzenia interesów zachodniej części Kujawsko-Pomorskiego i metropolii bydgoskiej jest Komisja Infrastruktury. Pod koniec minionej kadencji należał do niej Piotr Król (PiS), skutecznie walczący o korzystne dla Bydgoszczy zapisy w ustawie o powiecie metropolitalnym. Teraz wywodzący się z Fordonu parlamentarzysta będzie miał regionalne wsparcie w postaci byłego wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Olszewskiego (Platforma Obywatelska).

Najliczniej obsadzoną przez posłów z okręgu bydgoskiego komisją będzie natomiast Komisja Zdrowia. Dwie nominacje wydawały się naturalne – to Tomasz Latos (PiS), szef komisji w poprzedniej kadencji sejmu oraz Zbigniew Pawłowicz (PO), były dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Do tego grona dołączył wybrany z list ruchu Kukiz’15 Paweł Skutecki.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Komisji Gospodarki i Rozwoju będzie działał Michał Stasiński z Nowoczesnej, a Krzysztof Brejza z Inowrocławia zasiądzie między innymi w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Debiutantka w ławach sejmowych – Ewa Kozanecka (PiS) znalazła się w składzie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz w Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa (wespół ze wspomnianym już Piotrem Królem).

tomasz_latos Tomasz LATOS

Komisja Zdrowia
Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki

teresa_piotrowska Teresa PIOTROWSKA

Komisja ds. Kontroli Państwowej
Komisja Łączności z Polakami za Granicą

piotr_krol

Piotr KRÓL

Komisja Infrastruktury
Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa

pawel_olszewski

Paweł OLSZEWSKI

Komisja Infrastruktury

bartosz_kownacki

Bartosz KOWNACKI

Z uwagi na wybór na wiceministra obrony narodowej wyłączony z prac komisji.

krzysztof_brejza

Krzysztof BREJZA

Komisja Ustawodawcza
Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej

lukasz_schreiber

Łukasz SCHREIBER

Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich
Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej
Komisja Finansów Publicznych

pawel_skutecki

Paweł SKUTECKI

Komisja Zdrowia
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży

ewa_kozanecka

Ewa KOZANECKA

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny
Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa

michal_stasinski

Michał STASIŃSKI

Komisja Gospodarki i Rozwoju

zbigniew_pawlowicz

Zbigniew PAWŁOWICZ

Komisja Zdrowia

eugeniusz_klopotek

Eugeniusz KŁOPOTEK

Komisja Ustawodawcza