Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sklep monopolowy w pobliżu SP w Osielsku? Zdania bardzo mocno podzielone

Dodano: 14.07.2023 | 11:24

Na zdjęciu: Mieszkańców bardzo podzieliła ta kwestia

Fot. IN

Internauci podzielili się w kwestii planowanego uruchomienia sklepu monopolowego w pobliżu Szkoły Podstawowej w Osielsku.

– Rozumiem, że Polska to wolny kraj i można prowadzić w nim swoje biznesy, ale czasami ręce opadają, gdy w ludziach brak kręgosłupa moralnego – tak zaczyna się wpis internetowy zamieszczony w mediach społecznościowych. – Dzisiaj zauważyłam wielki baner informujący o powstaniu kolejnego sklepu z alkoholami na terenie naszej gminy. Temat ten nie podniósłby mojego ciśnienia gdyby nie fakt, że sklep ten otwiera się vis a vis Szkoły Podstawowej w Osielsku. Szkoły, do której chodzą również młodsze dzieci w grupach przedszkolnych. Serio nie było lepszego miejsca na taki sklep? Czy naprawdę dzieci idąc rano do szkoły i wychodząc z niej po zajęciach jako pierwszy plan muszą widzieć monopol? To jest bardzo kiepska droga w propagowaniu wiedzy na temat tego, że alkohol jest szkodliwy. Sytuacje takie będą przyzwyczajać dzieci, że w sumie alkohol to normalna sprawa, jest dostępny wszędzie nawet przed szkołą (tak wiem, że dzieci same go tam nie kupią ale chodzi o fakt „oswojenia ich z tym widokiem”). Jak to możliwe, że w tak bliskim położeniu od szkoły lokal ten otrzymał koncesje? Szkoda, że liczy się tylko kasa – dodaje autorka wpisu.

A może by tak warzywniak?

Pod wpisem pojawiło się 130 komentarzy. Zdania są bardzo podzielone. Część osób uważa, że to faktycznie nietrafiona lokalizacja, natomiast inni, że w tym miejscu już dawno temu można było kupić alkohol i w okolicy jest sporo takich miejsc. – Żeby się pozbyć takiego sklepu to wcale nie jest takie trudne – zauważa pan Mikołaj. – Pewnie to jest 102 m i już nie ma problemu. Katastrofa. Szkoda, że nikt nie pilnuje takich spraw – twierdzi natomiast pani Daria. – Też bardzo mi się ta lokalizacja nie podoba! Chętniej widziałabym dobry warzywniak „po tej stronie” Osielska – to głos pani Agaty. Odmiennego zdania jest pan Miłosz. Pisze on: – W okolicy jest wiele punktów handlowych, czemu by monopol nie miał powstać. Tak alkohol jest normalną sprawą, to że niektórzy sobie z nim nie radzą to już ich problem. Nie wiem jaki wpływ ma to wywołać na uczniów szkoły która wcale nie znajduje się na przeciwko tylko dalej.

„Dobrze wychowanemu dziecku nie będzie przeszkadzać ten asortyment”

Zdaniem pani Agnieszki ilość punktów z alkoholem w gminie Osielsko przeraża. Na każdym kroku dostępny jest sklep z alkoholem. Z kolei pani Katarzyna kpi nieco z autorki wpisu pisząc, że chciałaby mieć takie problemy w życiu jak autorka wpisu i większość komentujących. Do ciekawej tezy doszedł pan Przemysław. – Tak płaczecie, że monopolowy koło szkoły, a zastanawiam się ilu z was pije alkohol w obecności dzieci? – pyta pan Przemysław. – Piwo, wino, drineczka. Popatrzcie pierw na siebie. Dobrze wychowanemu dziecku nie będzie przeszkadzać ten asortyment. Mało tego, w takim sklepie nie tylko można kupić alkohol. Zastanawiam się ilu z was teraz płaczących wejdzie tam do sklepu po wodę dla dziecka, loda, lizaka, czy też paczkę chrupek. Niestety tak jest, że społeczeństwo to typowa banda hipokrytów, którym przeszkadza wszystko, co nie jest po ich myśli – dodaje.

Kto wydaje zezwolenia?

Jakie są zatem zasady otrzymywania koncesji? Zapytaliśmy o to wójta gminy Osielsko Wojciecha Sypniewskiego. – Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży wydaje wójt właściwy ze względu na lokalizację punktu sprzedaży zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wyjaśnia Wojciech Sypniewski. – Dla miejsc sprzedaży, które posiadają lokalizację na terenie Gminy Osielsko zezwolenie takie wydaje Wójt Gminy Osielsko po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy wydanymi na podstawie art 12 ust. 1-3 w/w ustawy. Zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na ternie Gminy Osielsko reguluje uchwała z dnia 7 sierpnia 2018 roku – dodaje gospodarz gminy Osielsko.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
10 miesięcy temu

Owszem w okolicy są sklepy które również sprzedają alkohol, ale ten naprzeciwko szkoły będzie sprzedawał tylko alkohol.