[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Koszmar kierowców na Szwederowie? Skrzyżowanie, na którym niewiele da się poprawić [ZDJĘCIA]

Dodano: 18.02.2022 | 21:07

Na zdjęciu: Skrzyżowanie ulic Skorupki, Stromej i Żuławy to jeden z charakterystycznych punktów na drogowej mapie Szwederowa.

Fot. Sebastian Torzewski

Skrzyżowanie ulic Skorupki, Stromej i Żuławy to jeden z charakterystycznych punktów Szwederowa. Niestety, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Kierowców, którzy próbują włączyć się do ruchu, czeka bowiem trudne zadanie. I nic nie wskazuje na to, aby udało się je ułatwić.

Na problemy na tym skrzyżowaniu zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników. – Wjeżdżając z ul. Skorupki w Stromą mamy do czynienia z bardzo niebezpieczną sytuacją całkowitej niewidoczności z lewej strony – napisał do nas pan Piotr, dodając, że zamontowano tam co prawda lustro, ale jego wielkość nie pozwala na skuteczną ocenę odległości, a w dodatku zimą lustro zamarza.

Skrzyżowanie ulic Skorupki, Stromej i Żuławy to rzeczywiście charakterystyczny punkt na drogowej mapie Szwederowa. Powody są dwa. Po pierwsze – widoczność rzeczywiście utrudniają dwie duże kamienice narożne. Po drugie – droga z pierwszeństwem (w tym przypadku ulica Stroma przechodząca w ul. Żuławy) jest charakterystycznie zagięta. Kierowcy próbujący włączyć się do ruchu z ul. Skorupki (od strony Solskiego) muszą się delikatnie wysunąć, a i tak nie będą mieli pewności, że główną drogą nikt nie jedzie. Blisko stąd do drugiego koszmaru kierowców na Szwederowie, czyli skrzyżowania Leszczyńskiego, Nowodworskiej, Ugory, Orlej, Na Wzgórzu Dąbrowskiego i Podgórnej. Przed ponad czterema laty doszło tam do zmiany organizacji ruchu.

O możliwości zmian na skrzyżowaniu Skorupki/Żuławy/Stromej spytaliśmy drogowców. Rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Tomasz Okoński przyznaje, że dobrze zna to miejsce, ale obecnie niewiele da się zrobić.

Budynki są położone bardzo blisko jezdni, a chodniki są wąskie. Nie ma możliwości przebudowy, nie ma miejsce na minirondo. Lustro to jedyna dostępna możliwość – wyjaśnia Okoński. Rzecznik dodaje też, że z racji przesunięcia ulic Stromej i Żuławy kierowcy jadący z pierwszeństwem i tak muszą wyraźnie zwolnić.

To rzeczywiście prawda, ale tylko w sytuacji, gdy kierowca zamierza zmieścić się na swoim pasie. Regularnie jednak kierowcy – widząc, że z naprzeciwka nic nie jedzie – decydują się ściąć zakręt, aby przejechać korzystniejszą linią. O takich sytuacja wspomina między innymi nasz Czytelnik. – Kierowcy jadący ulicą Stromą zazwyczaj jadą zbyt szybko i nieświadomie powodują niebezpieczne sytuacje – mówi pan Piotr.

Ulica Stroma to jedna z głównych ulic w starej części Szwederowa. Jeździ tędy autobus linii 61. Okoński zwraca jednak uwagę na fakt, że mimo opisywanych trudności, na skrzyżowaniu bardzo rzadko dochodzi do wypadków. – To nie jest miejsce szczególnie kolizyjne, żaden czarny punkt, który należałoby przebudować – podkreśla rzecznik.

Kierowcom – i tym jadącym z pierwszeństwem, i tym, którzy próbują włączyć się do ruchu – pozostaje więc zachowywać wyjątkową ostrożność i pamiętać o trudnościach, jakie tworzy to skrzyżowanie.  – Mimo wszystko liczę że uda się zamontować większe lustro bądź dodatkowy znak ostrzegawczy – apeluje pan Piotr.

W przyszłości ruch na skrzyżowaniu może się zwiększyć. Przypomnijmy, że zgodnie z planem budowy linii tramwajowej przez Szwederowo część skrzyżowań z ulicami Piękną i Solskiego zostanie zamknięta. Nie dotyczy to ulicy Skorupki. Ona może w ten sposób przechwycić ruch z ul. Leszczyńskiego, którą nie będzie można już przeciąć ul. Solskiego. To jednak melodia odległej przyszłości, a opisane zmiany planowane są w drugim etapie inwestycji.

Koszmar kierowców na Szwederowie? Skrzyżowanie, na którym niewiele da się poprawić [ZDJĘCIA]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
4 miesięcy temu

Niestety nawet jadąc z pierwszeństwem jest tam bardzo niebezpiecznie bo 75% kierowców z naprzeciwka nie uznaje linii ciągłej jako problematyczną przeszkodę i częściej niż prawie zawsze wjeżdżają na przeciwny pas ruchu doprowadzając do spychania z drogi prawidłowo jadące pojazdy z naprzeciwka.

mag
mag
4 miesięcy temu

lepiej udrożnijcie ul. skorupki która jest anormalnym parkingiem

JezusMaria
JezusMaria
4 miesięcy temu

od lat tak jest i ktoś odkrył Amerykę ? może lepiej się przyjrzeć deb ilizmowi drogowców na świeżo ? np. skrzyżowanie Czackiego i Leszczyńskiego…jełopy zrobili tam rondo ! Rondo, które się nie mieści na środku i zachodzi na każdą z ulic dojazdowych. Nie da się pokonać 'ronda’ jak na którejś ulicy wjazdowej stoi już samochód, bo trzeba 'zajechać’ w tą uliczkę ! . Do tego jak z każdej strony będzie pojazd, to wszystkie są już na rondzie jednocześnie a odległości między nimi jakieś 0,5m. To trzeba mieć z garem, żeby w takim miejscu sobie wymarzyć 'rondo’. Czy te de bile… Czytaj więcej »

Barbara
Barbara
4 miesięcy temu

Wyjazd z ul .Skorupki jadąc od Solskiego utrudnia jedna kamienica stojąca na rogu Skorupki i ul .Stromej. Trudno ją nazwać dużą. Przy przystanku autobusowym na stromej jest teren niezagospodarowany, który też można wykorzystać. Poza tym może ktoś zainteresuje się tymi wygodnickim zatrzymujący się do apteki na podwójnej ciągłej uniemożliwiającym wjazd w ul. Skorupki. Przy skrzyżowaniu Skorupki i Solskiego jest działka miejska, którą wykorzystywała firma układająca płyty chodnikowe. Wystarczyłoby tylko nieco wyrównać ten teren i udostępnić jako parking, a od Kolorowego domu do skrzyżowania zakaz zatrzymywania się. Niewiele trzeba pomyśleć, ale to i tak dużo dla bydgoskich drogowców.

Gosia
Gosia
4 miesięcy temu

Może wystarczyło by zmienić organizacje ruchu i to 1 skrzyżowanie zrobić równorzędnym.

Kiełbasa
Kiełbasa
3 miesięcy temu

Ja postawił sygnalizację świetlna.