Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoKomunikacja w OsielskuŚlimacze tempo prac nad przebudową Jastrzębiej w Żołędowie. Czy inwestycja wystartuje w 2022 roku?
jastrzębia żołędowo
23.10.2021 | 12:55

Ślimacze tempo prac nad przebudową Jastrzębiej w Żołędowie. Czy inwestycja wystartuje w 2022 roku?

Na zdjęciu: Plany przebudowy ulicy Jastrzębiej sięgają 2017 roku.

Fot. Google Maps

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 244 w Żołędowie to oczekiwana przez wielu mieszkańców okolic Bydgoszczy inwestycja drogowa. Przygotowania do prac budowlanych trwają od dłuższego czasu, lecz do ich rozpoczęcia jest wciąż daleko. 

Plany przebudowy trzykilometrowego odcinka ulicy Jastrzębiej w Żołędowie, który jest częścią drogi wojewódzkiej nr 244, sięgają 2017 roku. Wtedy to gmina Osielsko podpisała umowę z samorządem województwa, na mocy której udzieliła jemu pomocy finansowej na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi. Przetarg na to zadanie wygrała firma Voessing Polska. Prace projektowe toczą się jednak w ślimaczym tempie: w 2019 roku termin wykonania dokumentacji projektowej opóźnił się ze względu na problemy z podziałem działek, a także ze względu na wydłużenie procedury uzyskania decyzji środowiskowych.

Następny rok przyniósł pandemię koronawirusa, która jest często używanym usprawiedliwieniem w kwestii opóźnień realizacji inwestycji czy ich koncepcji. – Ze względu na kompleksowy zakres inwestycji związany z wyposażeniem drogi w elementy poprawiające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu oraz przebudowę uzbrojenia podziemnego i budowę nowych sieci dokumentacja projektowa wymaga szeregu opinii i uzgodnień – podkreślał latem 2020 roku rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Sitarek. Wówczas drogowcy zakładali, że cała dokumentacja z niezbędnymi pozwoleniami będzie skompletowana w pierwszej połowie 2021 roku. Tak się jednak nie stało.

Jak wygląda stan prac nad projektem przebudowy odcinka DW 244 w Żołędowie? – Prace projektowe są jeszcze w toku. Wykonawca uzyskał decyzję środowiskową i wystąpił o pozwolenie wodno-prawne. Jego uzyskanie umożliwi złożenie wniosku o ZRID. Zakres tej inwestycji jest wyjątkowo rozbudowany (m.in. nowe odwodnienie, przejęcia działek, przebudowa infrastruktury podziemnej, koordynacja z budową gazociągu) i warunkiem jej rozpoczęcia jest skompletowanie wszystkich niezbędnych zezwoleń oraz uzgodnień z gestorami sieci – podkreśla rzecznik ZDW.
Przebudowa drogi wojewódzkiej obejmie odcinek od skrzyżowania z ulicą Bydgoską z łącznikiem z dawną „piątką”. Jak czytamy w odpowiedzi dyrektora ZDW Przemysława Dąbrowskiego na pismo posłanki Magdaleny Łośko, inwestycja zakłada poszerzenie jezdni na całej długości do siedmiu metrów szerokości. – Z wyjątkiem fragmentu od wybudowanego łącznika do zamkniętego skrzyżowania z DK 5, wzdłuż całego planowanego do rozbudowy odcinka przewiduje się wykonanie chodnika po stronie północnej drogi. Wykonane zostaną także zatoki autobusowe z peronami. Na skrzyżowaniu Bydgoskiej z Jastrzębią zaprojektowane zostało rondo – wymienia Dąbrowski. Z uwagi na przedłużający się proces projektowania, środki na rozbudowę DW 244 zostały przesunięte z tegorocznego budżetu na lata 2022-2023.

Zarząd Dróg Wojewódzkich dokłada starań, by proces projektowania został zakończony w możliwie najbliższym terminie, co pozwoli na przystąpienie do rozbudowy drogi w 2022 roku – zapewnia Dąbrowski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments