Bydgoszcz
18C
Słonecznie
65% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 18 • L 17
22C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
29C
Sob
31C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaSmarzowski przybywa do Bydgoszczy kręcić nowy film. Zdjęciom towarzyszyć będą atrakcje dla mieszkańców
smarzowski bydgoszcz
10.09.2020 | 12:58

Smarzowski przybywa do Bydgoszczy kręcić nowy film. Zdjęciom towarzyszyć będą atrakcje dla mieszkańców

Na zdjęciu: Plakat promujący wydarzenie związane z realizacją zdjęć do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego w Bydgoszczy i Ostromecku.

Fot. mat. prasowe

Już za tydzień w Bydgoszczy i Ostromecku rozpoczną się zdjęcia do najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pod roboczym tytułem „W2”. W ramach współpracy miasta z producentami filmu, realizacji najnowszego obrazu reżysera będzie towarzyszyć cykl wydarzeń pod nazwą „Kino Smarzowskiego”. W jego ramach będzie można wziąć udział w dniu otwartym na planie filmowym czy wziąć udział w spotkaniu z Wojciechem Smarzowskim i aktorami.

Wojciech Smarzowski wraz z bydgoskim Studiem Metrage od kilkunastu miesięcy przygotowywał się do realizacji filmu o roboczym tytule „W2”. Ma on nawiązywać do do kultowego już dzieła reżysera z 2004 roku, czyli „Wesela”. W ostatnich latach obrazy Smarzowskiego, takie jak „Wołyń”, „Kler”, „Drogówka” czy „Dom zły” obiły się szerokim echem i wzbudziły wiele kontrowersji. Producenci jego najnowszego dzieła już zapowiadają je jako „najbardziej oczekiwany film w polskim kinie”.

Zobacz również:

Bydgoszcz partnerem filmu Smarzowskiego

Ekipa Smarzowskiego rozpoczęła zdjęcia do filmu 11 lipca. Do tej pory były one realizowane na Łotwie oraz pod Warszawą, a od 13 do 15 września odbywają się w Nieszawie koło Ciechocinka. W przyszłym tygodniu filmowcy zawitają do Bydgoszczy – będą w niej gościć od czwartku, 17 września do drugiej połowy października. Przez pierwsze dwa dni zdjęcia kręcone będą w Starym Fordonie, m. in. na Rynku oraz w kościele św. Mikołaja. – Bydgoszcz nie jest dla Smarzowskiego miastem anonimowym, w jego twórczości odgrywa istotną rolę. W Kinie Orzeł miała miejsce jedna z prapremier filmu „Wołyń”, a w bydgoskim Kinie Helios – prapremiera „Kleru” – mówi Marcin Kowalski ze Studia Filmowego Metrage.

Głównym planem zdjęciowym do najnowszego filmu Smarzowskiego będzie Zespół Pałacowy – Parkowy w Ostromecku. To w Pałacu Nowym kręcone będą kluczowe dla filmu sceny wesela, w którym wystąpią m.in. Agata Kulesza, Robert Więckiewicz czy Andrzej Chyra. Na potrzeby filmu zostanie wykorzystane także otoczenie parkowe. W związku z tym Zespół Pałacowo-Parkowy – w tym oba pałace wraz z restauracją i sam park – będą zamknięte dla zwiedzających od poniedziałku, 14 września do 2 listopada.

Z uwagi na to, że Miasto Bydgoszcz zostało partnerem nowego filmu znanego reżysera, producenci przygotowali szereg atrakcji związanych z realizacją zdjęć na terenie Bydgoszczy i Ostromecka pod nazwą „Kino Smarzowskiego”. Kinomaniacy będą mieć wyjątkową okazję do podpatrzenia artystów przy pracy – w sobotę 26 września Studio Metrage i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zapraszają na dzień otwarty na planie „W2”. Aby móc przybyć na plan nowego dzieła Wojciecha Smarzowskiego, należy polubić fanpage Studio Metrage na Facebooku oraz wysłać w wiadomości prywatnej swoje zgłoszenie: imię, nazwisko, nr telefonu oraz adres email. Liczba osób, które wejdą na plan jest bowiem ograniczona ze względów technicznych i epidemiologicznych.

Takie same obostrzenia będą obowiązywać podczas najważniejszego wydarzenia „Kina Smarzowskiego” zaplanowanego na niedzielę, 11 października. Tego wieczoru w Kinie Orzeł w MCK organizatorzy zaplanowali wyjątkowy pokaz filmu „Wesele” (początek o godz. 17:00) z udziałem reżysera, jego ekipy i aktorów. Po pokazie odbędzie się spotkanie otwarte z jego twórcami. Na zakończenie „Kina Smarzowskiego” przewidziano koncert tria Mikołaja Trzaski z muzyką z filmów Smarzowskiego. Ze względu na ograniczenie liczby widzów w kinie, koncert oraz spotkanie będą także transmitowane on-line (informacje dotyczące wejściówek zostaną przekazane wkrótce).

W ramach wydarzenia, w Kinie Orzeł od 1 do 9 października bydgoszczanie będą mogli wziąć udział w przeglądzie filmów Smarzowskiego – na ekranie pokazane zostaną: „Wołyń” (1 października), ”Róża” (7 października), „Kler” (8 października), a także „Dom zły” (9 października). Wszystkie pokazy zaczynają się o godz. 20:00.

Film „W2” wejdzie na ekrany kin we wrześniu 2021 roku. Zagrają w nim m. in.: Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Andrzej Chyra, Agata Turkot, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Ryszard Ronczewski, Henryk Gołębiewski. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński jr (m. in. „Boże Ciało”), a scenografii – Marek Warszewski („Miasto 44”, „Karbala”, „Rojst”). Muzykę napisał Mikołaj Trzaska. Producentami filmu są: Wojciech Gostomczyk (również pełni funkcję producenta wykonawczego), Janusz Bogaczyk i Janusz Hetman. Za PR filmu odpowiada Marcin Kowalski. Organizatorami „Kina Smarzowskiego” są Studio Metrage oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Partnerami – Miasto Bydgoszcz oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Współpraca ze Studiem Metrage jest dla Bydgoszczy znakomitą szansą na realizację skutecznego marketingu terytorialnego. Film o roboczej nazwie „W2” już dziś budzi olbrzymie zainteresowanie, mimo że zdjęcia dopiero się rozpoczęły. Tak jak w przypadku poprzednich filmów Wojciecha Smarzowskiego, także „W2” ma szansę stać się artystycznym i rynkowym sukcesem.

– przekonuje bydgoski magistrat. I dodaje, że Bydgoszcz prezentowana będzie także jako partner podczas konferencji prasowych i w innych materiałach promujących realizację nowego obrazu reżysera.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści