Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 12 • L 11
16C
Czw
15C
Pt
14C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesŚmieciarka w stylu retro. ProNatura odrestaurowała zabytkowego Jelcza [ZDJĘCIA]
Jelcz, ProNatura - mat prasowe (1)
08.05.2020 | 11:29

Śmieciarka w stylu retro. ProNatura odrestaurowała zabytkowego Jelcza [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu:

Fot. mat. prasowe

ProNatura odrestaurowała zabytkowego Jelcza. Śmieciarkę już wkrótce będzie można zobaczyć na żywo m.in. podczas miejskich imprez.

Prezentacja pojazdu miała nastąpić wiosną 2020 roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa działania odłożona w czasie. W końcu jednak ProNatura postanowiła zaprezentować efekt kilku miesięcy prac.

Pojazd otrzymał malowanie z epoki. Pierwotnie był w barwach wojskowych, ponieważ jego bazą jest egzemplarz pochodzący z zasobów Agencji Mienia Wojskowego. – Podczas odbudowy największym wyzwaniem było pokonanie wszechobecnej korozji, ale także dbałość o szczegóły, jak choćby wyposażenie kokpitu – opisuje Maciej Federowicz, specjalista ds. promocji i komunikacji społecznej ProNatury.

Śmieciarka bębnowa na bazie Jelcza 315 wyprodukowana została w 1977 r. Zastosowano w niej nowy 6-cylindrowy, pionowy silnik wysokoprężny model SW 680. Do tego silnika dostosowano 5-biegową skrzynię przekładniową. Silnik 6-cylindrowy ZS, SW 680/ 1 ustawiony jest nad osią przednią. Przy średnicy cylindra 127 mm i skoku tłoka 146 mm ma objętość skokową 11 100 cm³. Silnik ten przy stopniu sprężania 15,8 osiąga moc 147 kW (200 KM) przy 2200 obr/min, a maksymalny moment obrotowy wynosi 743 Nm przy 1200 obr/min.

Pomysł na niecodzienne doposażenie floty powstał w związku z realizowaną przez ProNaturę kampanią edukacyjną. – Chcemy w ten sposób zwrócić szczególną uwagę na dziedzictwo historyczne, pokazać jak przez lata zmieniła się nasza branża, wreszcie uchronić tego białego kruka przed… złomowaniem – mówi Federowicz. Nie bez znaczenia był fakt, że ProNatura jest partnerem miejskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy TeH2O.

Śmieciarka będzie na co dzień wyeksponowana w siedzibie spółki, gdzie powstaje także dedykowana wystawa pokazująca etapy prac przywracania Jelcza do świetności. Wkrótce na stronie internetowej ProNatury powstanie specjalna zakładka poświęcona historii usług komunalnych w Bydgoszczy.  – Mimo że auto jest w 100 procentach sprawne, uspokajamy – nie będziemy go używać do działalności związanej z odbiorem odpadów – kończy z uśmiechem Federowicz.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści