Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSpalarnia Eneris Proeco na polecenie wojewody zwiększa swoją przepustowość
20.07.2021 | 13:42

Spalarnia Eneris Proeco na polecenie wojewody zwiększa swoją przepustowość

Na zdjęciu: Spalarnia odpadów Eneris Proeco w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na polecenie wojewody kujawsko pomorskiego instalacja utylizacji odpadów niebezpiecznych Eneris Proeco zwiększa swoją przepustowość. Jak wyjaśnia spółka, wojewoda w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślił, że na terenie województwa brak jest wystarczających możliwości unieszkodliwiania odpadów medycznych i dlatego polecił pełne wykorzystanie mocy przerobowych bydgoskiej instalacji.

Jak poinformował Eneris Proeco, uzasadnieniem dla podjęcia przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza decyzji o zwiększeniu przepustowości instalacji są zapisy specustawy antycovidowej, która pozwala na zastosowanie szczególnych rozwiązań dla zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego i epidemiologicznego.

W swojej decyzji wojewoda podkreślił, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego „brak jest wystarczających technicznych oraz organizacyjnych możliwości unieszkodliwiania odpadów medycznych” i dlatego polecił pełne wykorzystanie mocy przerobowych instalacji Enerisu. Owe „pełne zwiększenie” ma polegać na dopuszczenie do użytkowania nowego magazynu wraz z określeniem ilości i czasu magazynowania odpadów, zwiększeniu masy magazynowanych odpadów oraz zwiększeniu unieszkodliwianych odpadów medycznych o 7500 ton, czyli do maksymalnej wydajności wynoszącej 10,5 tysiąca ton w stosunku rocznym.

Aktualna sytuacja związana ze zwiększoną podażą odpadów niebezpiecznych w polskich miastach zmusza do podjęcia szeregu działań, aby wyjść naprzeciw wymaganiom stawianym przez instytucje państwowe w walce z pandemią. Bydgoska instalacja już wcześniej realizowała wytyczne Ministra Klimatu i Środowiska w zakresie zwiększonej utylizacji zakaźnych odpadów medycznych wspierając działania związane przeciwdziałaniami skutków pandemii COVID-19 – podkreślił Artur Wołowski, wiceprezes i dyrektor naczelny Eneris Proeco. Warto dodać, że decyzja wojewody Bogdanowicza obowiązuje od 15 lipca do 31 grudnia 2021 roku.

Wołowski uważa, że wspomniane okoliczności pandemiczne są argumentem za rozbudową i unowocześnianiem instalacji – plany tej inwestycji wzbudziły spore kontrowersje społeczne. Obecnie spółka oczekuje na wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Wniosek o inwestycję ma zostać rozpatrzony do końca października. Na razie pozytywne opinie wydały sanpeid i Wody Polskie, a Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska poprosił o uzupełnienie dokumentacji. Mieszkańcy sąsiednich osiedli – zwłaszcza Kapuścisk – sprzeciwiają się rozbudowie instalacji. W podobnym tonie wypowiadali się m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości na czele z Grażyną Szabelską czy działacze Lewicy Razem (temat spalarni zdominował niedawną wizytę posłanki Darii Gosek–Popiołek w Bydgoszczy).

Zdaniem wiceprezesa Wołowskiego, rozbudowa spalarni znajdującej się na terenach pozachemowskich leży nie tylko w interesie Bydgoszczy, ale też stanowi ważny element przygotowania do walki z kolejną falą pandemii. Spółka kontynuuje też spotkania z radami osiedli: po przedstawicielach rad osiedli z Kapuścisk i Łęgnowa w minionym tygodniu teren zakładu odwiedzili radni z Wyżyn. Podobnie jak przy wcześniejszych wizytach, osiedlowi społecznicy zapoznali się z całym procesem utylizacji i otrzymali dostęp do dokumentów potwierdzających bezpieczeństwo realizowanych procesów.

W najbliższym czasie na terenie spalarni odbędą się kolejne spotkania z lokalnymi społecznościami i organizacjami. – Dzięki nim mieszkańcy otrzymają z pierwszej ręki wszelkie istotne informacje na temat działania instalacji oraz planowanych inwestycji – przekonuje Eneris.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
3 miesięcy temu

Widać, że nawet Wojewoda widzi powagę sprawy i podejmuje dobre decyzje ważne dla mieszkańców naszego regionu.

Powiązane treści