Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
6C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaSpołeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy wszedł w skład ogólnopolskiej federacji
Społeczny Rzecznik Pieszych Bydgoszcz
07.06.2018 | 15:02

Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy wszedł w skład ogólnopolskiej federacji

Federacja Piesza Polska została założona 5 czerwca w Warszawie.

Na zdjęciu: Paweł Górny (z lewej) ze Społecznego Rzecznika Pieszych w Bydgoszczy jest jednym z sygnatariuszy deklaracji założycielskiej Federacji Piesza Polska.

Fot. Marcin Jackowski/Zielone Mazowsze

Bydgoskie Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych stało się członkiem powołanej 5 czerwca Federacji Piesza Polska. Zrzesza ona lokalne organizacje, które wspólnie będą działać na rzecz bezpieczeństwa i komfortu pieszych w całym kraju.

Powołanie Federacji miało miejsce podczas konferencji City Matters, która odbywała się w Warszawie. Nowa inicjatywa zamierza nawiązać działania na rzecz inicjowania zmian w prawie, badań nad potrzebami pieszych i infrastrukturą pieszą oraz wspierania pieszych w mniejszych ośrodkach i na obszarach wiejskich. Piesza Polska chce w tym celu nawiązać dialog z władzami krajowymi i samorządowymi.

Członkiem Federacji zostało Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy, które działa na rzecz poprawy sytuacji pieszych i zrównoważonego rozwoju komunikacji. Przedstawiciel stowarzyszenia – Paweł Górny został wybrany do zarządu Pieszej Polski, w którym będzie pełnił funkcję wiceprezesa.

Społeczny Rzecznik Pieszych może pochwalić się m. in. nagłośnieniem tematu doświetlenia przejść dla pieszych czy skuteczną walką o utworzenie przejścia dla pieszych na osiedlu Kapuściska. Niedawno stowarzyszenie zorganizowało kolejną konferencję poświęconą bezpieczeństwu pieszych. W maju w sali sesyjnej ratusza wystąpili uznani eksperci, tacy jak Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, w którym przez 19 miesięcy nie doszło do żadnego wypadku – ekskluzywny wywiad z nim znajdziecie na naszym portalu.


CZYTAJ WIĘCEJ: Dlaczego powinniśmy brać przykład z Jaworzna, a transport publiczny musi być seksowny – przeczytacie w naszej relacji z konferencji Społecznego Rzecznika Pieszych!


Obecnie Społeczny Rzecznik Pieszych apeluje o powstanie przystanku wiedeńskiego na przystanku Gdańska/Chodkiewicza. O tym, że tego typu rozwiązanie jest potrzebne, świadczy sytuacja z 25 maja, kiedy to kierowca toyoty wjechał w wysiadającą z tramwaju nr 4.

Zdaniem władz Pieszej Polski temat ruchu pieszego był dotąd w naszym kraju marginalizowany, choć pieszymi – choćby okazjonalnie – są wszyscy. Stan obecny to nierówne chodniki, często zastawione parkującymi samochodami, czy wręcz brak chodników, przejścia podziemne i wygrodzenia, które zmuszają pieszych, w tym najsłabszych – opiekunów z małymi dziećmi i seniorów do nadkładania drogi. Zatrważające są jednocześnie dane na temat bezpieczeństwa pieszych. W roku 2017 życie straciło niemal 900 takich osób wśród ogólnej liczby 3000 ofiar w ruchu drogowym. Co czwarty pieszy zabity na drogach w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Finansowanie zmian na drogach na bardziej przyjazne dla pieszych pozostaje na daleko niewystarczającym poziomie.

Siedzibą władz Federacji Piesza Polska jest Warszawa. Wśród członków założycieli są organizacje reprezentujące pieszych ze wszystkich dużych polskich miast, takich jak Wrocław, Kraków, Gdynia, Białystok oraz oczywiście Bydgoszcz. Piesza Polska chce jednak szybko rozwinąć struktury lokalne w mniejszych ośrodkach.

– Chodzenie jest najzdrowszym, najtańszym i jedynym dostępnym dla wszystkich sposobem przemieszczania się. Przed nami wiele lat pracy nad przywróceniem priorytetu dla ruchu pieszego na polskich drogach. Współpraca strony społecznej, administracji, policji, sądów i władz ponad podziałami politycznymi jest jedyną drogą do tego celu – powiedział Robert Buciak, prezes Federacji Piesza Polska.


Powiązane treści